اخبار مرتبط

محسن حیدری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بامداد امروز بر شدت وزش باد در شمال سیستان و بلوچستان افزوده شده به طوری که برای ساعاتی وزش باد تبدیل به توفان گردوخاک شد و دید افقی به 600 متر کاهش یافت.
وی افزود: تا این لحظه بیشینه سرعت وزش توفان به 33 متر بر ثانیه معادل 119 کیلومتر بر ساعت رسیده و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر تا پیش از ظهر امروز به هزار و 810 میکرو گرم بر متر مکعب معادل 12 برابر حد مجاز افزایش یابد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان درباره اینکه چرا گردوغبار حاصل از این توفان به نسبت وزش بادهای اخیر از شدت کمتری برخوردار بوده است، گفت: سامانه بارشی اخیر تا حدودی، برخی کانون های گردوغبار را به صورت موقت تثبیت کرده که همین موضوع سبب شده تا خیزش گردوغبار کمتر از گذشته باشد.
حیدری ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی انتظار می رود وزش باد شدید و گاهی توفان گردوخاک در برخی نواحی شمالی سیستان و بلوچستان فردا نیز ادامه یابد البته از شدت باد کاسته می شود.
وی ادامه داد: به طور کلی انتظار می رود عصر جمعه وزش باد در شمال سیستان و بلوچستان فروکش کند.
به گزارش ایرنا این دومین بار در سال جاری است که سرعت توفان در زابل به 119 کیلومتر بر ساعت می رسد. پیش از این در مرداد امسال و در جریان فعالیت وزش بادهای 120 روزه سرعت لحظه ای توفان در ایستگاه هواشناسی زابل به 119 کیلومتر بر ساعت رسید و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به 60 برابر حد مجاز رساند.
بر اساس اعلام کارشناسان، تالاب های خشک هامون مهمترین کانون های تولید گردوغبار در جنوب شرق است که همواره با وزش بادهای محلی شدید این منطقه کیفیت هوای شهرهای سیستان و بلوچستان را از حالت عادی خارج و گاهی تا مرز 100 برابر حد مجاز نیز کاهش داده است.
9908 **6081
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.