به گزارش ایرنا احمد علی موهبتی روز شنبه در دیار با سفیر پاکستان در تهران که در محل استانداری(زاهدان)برگزار شد اظهار داشت: صاحبان زر و زور نمی خواهند که ایران و پاکستان به قدرت و شکوه برسند و باید همواره به این موضوع توجه داشت.
وی بیان کرد: دولت ها برای سرمایه گذاری تنها می توانند بخشی از زیرساخت ها را فراهم که نیاز است تا تجار و بازرگانان ایران و پاکستان در این زمینه ورود پیدا کنند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پاکستان در بندر گوادر سرمایه گذاری های بسیار زیادی انجام داده که برای بهره برداری واحد های پتروشیمی در این بندر نیاز به گاز و برق دارد که ایران می تواند این نیاز را برطرف کند.
وی بیان کرد: چنانچه زیرساخت های مرزهای ریمدان و پیشین از سوی پاکستان فراهم شود این کشور زودتر می تواند از بندر گوادر بهره برداری کند.
موهبتی ادامه داد: پاکستان می تواند از طریق مرزهای ریمدان و پیشین به کشورهای آسیای میانه دسترسی داشته باشد.
وی تاکید کرد: راه اندازی بازارچه های ریمدان، پیشین و کوهک به افزایش مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان و در نتیجه اشتغالزایی مردم دو سوی مرز کمک شایانی می کند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: راه اندازی بازارچه های مرزی بین ایران و پاکستان برای اینکه مردم بتوانند از مدار قانون به تبادلات تجاری خودشان بپردازند بسیار تاثیر گذار است.
وی تاکید کرد: با قانونی کردن بازارچه های مرزی می توان جلوی افرادی که از راههای غیر قانونی و قاچاق مبادلات تجاری انجام می دهند را گرفت.
موهبتی اظهار داشت: ایران و پاکستان از قاچاق زیان می بینند بنابراین ابتدا باید بستر ورود قانونی که همان بازارچه هاست را فراهم کرد.
وی تصریح کرد: زیر ساخت های راه اندازی بازارچه های مرزی ریمدان و پیشین از سوی ایران در حال انجام است انتظار می رود پاکستان نیز در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این آمادگی را داریم که مصالح ساختمانی برای ساخت این بازارچه ها را در اختیار پاکستان قرر دهیم.
وی اظهار داشت: خط سوم ریلی برای رفت و آمد قطار های پاکستانی از میرجاوه تا زاهدان تا یکسال آینده راه اندازی خواهد شد.
موهبتی همچنین تاکید کرد بزودی حد و مرز کنسولگری پاکستان در زاهدان مشخص خواهد شد.

**روابط ایران و پاکستان در بهترین وضعیت است
سفیر پاکستان در تهران نیز گفت: روابط ایران و پاکستان برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهترین وضعیت قرار دارد که از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی باید استفاده کرد.
رفعت مسعود اظهار داشت: دولت های ایران و پاکستان تمایل بسیار زیادی دارند که در تمام زمینه ها با همدیگر کار کنند و هم اینک نوبت به عملی کردن این خواسته هاست.
وی بیان کرد: مردم دو سوی مرز ایران و پاکستان با هم مشترکات زیادی دارند که باید از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی استفاده کرد.
سفیر پاکستان در تهران گفت: عمران خان نخست وزیر پاکستان تاکید بسیار زیادی دارند که روابط خودمان را با ایران، افغانستان و هندوستان افزایش دهیم.
وی ادامه داد: همچنین نخست وزیر پاکستان همواره تاکید بر این دارند که هر مشکلی در زمینه اقتصادی با ایران است باید برطرف شود.
مسعود اظهار داشت: مرزهای ریمدان و پیشین برای افزایش تجارت و تبادلات مرزی در هر دو سوی مرز ایران و پاکستان باید هر چه سریعتر راه اندازی شود.
وی بیان کرد: مسئولان ایران و پاکستان و مردم این کشورها در مرز ریمدان گرد هم بیایند و این بازارچه را به صورت رسمی افتتاح کنند.
سفیر پاکستان در تهران گفت: ما می خواهیم مرز ریمدان و پیشین به طور همزمان افتتاح شود اما خوب این کار عملی نسیت ابتدا باید مرز ریمدان افتتاح شود.
وی تاکید کرد: مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان تنها از طریق زمینی نباید انجام شود بلکه باید پروازهای بین کویته - زاهدان - کارچی افزایش یابد تا بتوان به نتیجه دلخواه رسید.
مسعود با اشاره به تحریم های ایران گفت: برخی از بانک های پاکستان برای تبادلات می ترسند بنابراین باید به دنبال حذف دلار و جایگزینی واحد پولی دیگری بود.
وی با اشاره به تامین امنیت مرزهای ایران و پاکستان اظهار داشت: در مرزها برای تامین امنیت باید کارهای مشترکی انجام داد.
سفیر پاکستان در تهران همچنین بر مشخص شدن حد و مرز کنسولگری این کشور در زاهدان تاکید کرد.
3213**6081
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.