مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی(ع) در حرم مطهر امام خمینی برگزار شد.

به گزارش جماران، در این مراسم که با حضور اعضای بیت شریف امام راحل، علما، روحانیون و مردم عزادار برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود علوی با بیان اینکه برخی می گویند امام حسین (ع) تنها به دنبال سرنگونی حکومت یزید و تاسیس حکومت اسلامی بود و برخی دیگر قائل به این هستند که از ابتدا ایشان می دانستند شهید می شوند، اظهار کرد: باید توجه کرد که هر دوی این سخنان درست است اما هیچ یک هدف نبود بلکه نتیجه به شمار می آمد و هدف امام حسین (ع) تنها ادای تکلیف و انجام وظیفه بود.

وی گفت: نهضت اسلامی توسط امام راحل وبا درس گرفتن از قیام عاشورا شکل گرفت. امام(س) این فرهنگ را پایه نهاد و با رهبری خلف صالحش ادامه یافت و اگر امروز می‌بینیم دشمنان جرأت توطئه و اقدام عملی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران را ندارند به خاطر این فرهنگ حسینی و حاکم بودن سیره سیدالشهداء(ع) بر کشور است.

علوی با بیان اینکه عاشورا یک حادثه و اتفاق نبود، گفت: عاشورا نتیجه انتخاب آگاهانه، هوشمندانه و دین‌باورانه سیدالشهدا(ع) بود و هدف برنامه و تاکتیک داشت. عده‌ای می‌گویند امام حسین (ع) تنها به دنبال سرنگونی یزید و تاسیس حکومت اسلامی بود و عده‌ای می‌گویند که از ابتدا می‌دانست شهید می‌شود و می‌خواست با خونش اسلام را نجات دهد. باید توجه کرد که هر دوی این حرف‌ها درست است اما هیچ‌کدام از اینها هدف نبود بلکه نتیجه به حساب می‌آمد و هدف امام حسین (ع) ادای تکلیف و انجام وظیفه بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزود: امام حسین(ع) برای اسلام احساس خطر می کرد و برای نجات اسلام احساس وظیفه کرد و وظیفه خود را انجام داد. اینکه تک بعدی نگاه کنیم و تنها یک جنبه از واقعه عاشورا را ببینیم به مشکل برمی خوریم.

وی افزود:امام حسین(ع) به دنبال زمین زدن، رسوا کردن و برداشتن نقاب اسلام نمایی بنی امیه و در صورت امکان تأسیس حکومت اسلامی بود که این راه خطرناک به حساب می آمد و امکان شهادت وجود داشت اما سیدالشهدا(ع) برای شهادت آماده بود. امام هم به دنبال این بود که مشروعیت حکومت یزید را زیر سؤال ببرد و با حرکت خود نشان بدهد این حکومت مورد تأیید اسلام نیست و از طرفی به دنبال ساختن حکومتی بود که برنامه های اسلام را پیاده کند و ظلم و ستم را از بین ببرد و و جامعه را اصلاح کند.

وزیر اطلاعات با ذکر روایاتی از دوران امام حسین(ع) یادآور شد: در آن زمان شرایط بدی در اسلام به وجود آمده و اسلام با خطر نابودی مواجه شده بود. حضرت سیدالشهداء(ع) می‌دانست که از او دست برنمی‌دارند، چراکه بیعتش بسیار مهم بود اما به قول خود ایشان یکی مثل حسین برای چهار روز بیشتر در این دنیا بودند با بیعتش پای این ظلم را امضا نمی‌کند. امامت مسلمین کار هر کسی نیست و آدم خودش را می‌خواهد و هر کسی نمی‌تواند در رأس نظام اسلامی باشد.

 

وی اضافه کرد: کسی که براساس عدل، عدالت و پایبند به ارزش‌های دین خدا باشد و هوس‌ها را کنار گذاشته خود را خالص کرده و در راه خدا خود را وقف کند می‌تواند در رأس نظام اسلامی باشد، بنابراین کسی مثل یزید نمی‌تواند این کار را انجام دهد. امام حسین(ع) وظیفه و تکلیف خود می‌داند که حکومتی با رهبری کسی که شایستگی دارد ایجاد شود و به حکومت ظالم و جائر بنی امیه پایان دهد اما اینکه نتیجه چه شود دست خداوند است ولی وظیفه امام را سلب نمی‌کند.

علوی همچنین بیان کرد: کسی که در مسیر تقوا و در مقام تکلیف باشد باز هم ضرر نکرده، هدف امام حسین(ع) هم انجام وظیفه است. اگر نتیجه تأسیس حکومت شد که بهتر و اگر نشد با خون خود پرده را از چهره یزید کنار می‌زند و مشخص می‌کند ظلم و فساد اینها ربطی به اسلام ندارد.

وزیر اطلاعات در پایان گفت: اسلام بی‌تفاوتی را نمی‌پذیرد و باید وضعیتی باشد که مردم احساس امنیت کنند. در آن زمان در کوفه مردم احساس امنیت نمی‌کردند و هر لحظه ممکن بود به خانه‌هایشان بریزند و آنها را به جرم ارادت به علی (ع) به زندان بیندازند. در این شرایط هر انسانی باید در برابر اوضاع احساس مسئولیت کند و شخصی مثل امام حسین(ع) که فرزند پیغمبر است بیشتر این مسئولیت را احساس می‌کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.