در بخشی از بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در حمایت از دکتر مسعود پزشکیان در مرحله دوم انتخابات ۱۴۰۳ آمده است: در مقابل تفکرات جریان پایداری و نماینده آنها در مواجهه با مسائل داخلی و خارجی، رویکرد آقای دکتر پژشکیان بر همگان واضح و آشکار است. تعامل مسالمت‌آمیز با دیگر کشورها و مذاکرات عزتمندانه با حضور کارشناسان از برنامه‌های اوست و تأکید می‌کند تا سایه شوم تحریم‌ها از سر ملت و کشور برداشته نشود، اوضاع داخلی و اقتصاد ایران به سامان نمی‌رسد. اتخاذ چنین رویکردهایی باعث شده است تا نخبگان، کارشناسان و دانشگاهیان زیادی از دکتر پزشکیان حمایت کنند و بر‌ ضرورت رای دادن به ایشان تأکید ورزند.

به گزارش جماران؛ بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در حمایت از دکتر مسعود پزشکیان در مرحله دوم انتخابات ۱۴۰۳ بدین شرح است:

بسمه تعالی 

حضرت علی (ع): ألا کلّکمْ راعٍ وَ کلّکمْ مَسْؤُولٌ  عَنْ رَعِیّتهِ.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در مرحله نخست انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، حمایت خود را از دکتر مسعود پزشکیان اعلام داشت. اینک که دومین مرحله انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و دو نامزد با دو رویکرد کاملا متفاوت در روز جمعه آینده با هم رقابت خواهند کرد؛ لازم است نکاتی را به استحضار ملت بزرگوار ایران برسانیم:

1.کسانی که به هر دلیل در انتخابات مرحله نخست شرکت نکردند و از این طریق نارضایتی خویش را از روند سیاست‌های نظام اعلام کردند، می‌دانند اکنون جریانی با شبکه‌ای قوی و در سایه، درصدد به دست گرفتن رسمی قدرت در ایران است که در صورت موفقیت، کشور را بیش از پیش دچار بحران خواهد کرد. با قدرت‌یابی چنین جریانی ایران بیشتر از گذشته در دام تحریم‌ها گرفتار می‌شود و نتیجه آن ایرانی منزوی و ضعیف خواهد بود. تداوم این تفکر ممکن است ایران را ذیل فصل هفتم منشور شورای امنیت سازمان ملل باز گرداند و با تحریم‌های شدید بین‌المللی مواجه کند. 

جریان موسوم به دولت سایه که در سال‌های اخیر نفوذ زیادی در ارگان‌های دولتی داشته و دارد، از طریق مخالفت با FATF  و  برجام، به بن‌بست کشیدن مذاکرات هسته‌ای و توافقات بین‌المللی و اقدامات تخریبی دیگر، باعث وارد آمدن زیان‌های صدها میلیارد دلاری به ملت ایران، گسترش فساد و ریختن مبالغ زیادی از بیت‌المال به جیب کاسبان تحریم شد. آنان همچنین با تفکر بسته در حوزه فرهنگ و سیاست و نگاه صفر و صد به مسائل، فشارها بر جامعه ایران را دوچندان کرده‌ و خواهند کرد.

2. جریان پایداری که پشتوانه فکری و سیاسی آقای سعید جلیلی است، اعتقادی به دموکراسی و حق حاکمیت مردم ندارد. این تفکر در سال‌های اخیر باعث اخراج بسیاری از اساتید دانشگاه و ایجاد فشار حداکثری به جامعه هنری ایران شد. آنان همچنین در این چند سال با تشدید فیلترینگ، گشت ارشاد و ... محدودیت‌های زیادی بر جامعه تحمیل کردند. 

3. در مقابل تفکرات جریان پایداری و نماینده آنها در مواجهه با مسائل داخلی و خارجی، رویکرد آقای دکتر پژشکیان بر همگان واضح و آشکار است. تعامل مسالمت‌آمیز با دیگر کشورها و مذاکرات عزتمندانه با حضور کارشناسان از برنامه‌های اوست و تأکید می‌کند تا سایه شوم تحریم‌ها از سر ملت و کشور برداشته نشود، اوضاع داخلی و اقتصاد ایران به سامان نمی‌رسد. اتخاذ چنین رویکردهایی باعث شده است تا نخبگان، کارشناسان و دانشگاهیان زیادی از دکتر پزشکیان حمایت کنند و بر‌ ضرورت رای دادن به ایشان تأکید ورزند.

4. تقاضای ما از ملت شریف ایران این است که با حضور فراگیر خود در پای صندوق‌های رای در روز جمعه، مانع از حاکمیت کامل تفکرات جبهه پایداری در ایران و سوء استفاده از نهادهای قانونی کشور شوند؛ چنانچه در چند روز گذشته شاهد بودیم که اعضای دو نهاد قانونی کشور یعنی مجلس شورای اسلامی و‌ شورای شهر تهران بر خلاف اخلاق و قانون و تحت فشار و نفوذ جبهه پایداری، از آقای جلیلی حمایت کردند. 

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نیز همراه با دیگر نخبگان و دانشگاهیان فرهیخته از مردم بزرگوار ایران به‌ویژه دوستانی که بنای شرکت در انتخابات را ندارند، تقاضا می‌کند تا روز جمعه با حضور در پای صندوق‌های رای، خطر بزرگی که کشور را تهدید می‌کند، از سر راه برداشته و با انتخاب دکتر پزشکیان جلوی خیل حوادث تلخ و ناگوار را بگیرند.

"مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم "

                         ۱۱ تیر ۱۴۰۳

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.