گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

اعضای شورای نگهبان حساب ترکیب نامزدها را نمی‌کنند، بلکه قانون را حساب می‌کنند

امام جمعه اصفهان به جماران گفت: الآن با وضعی که پیش‌آمده و با کمبودی که پیدا کردیم، قطعاً شرکت در انتخاب لزوم بیشتری دارد؛ چون مسئولین‌مان شهید شدند، یکی از ارکان مهم کشورمان که قوه مجریه است با خلأ مواجه شده است. مردم باید شرکت بکنند و هرچه بیشتر شرکت کنند، دشمن می‌فهمد که مردم‌مان با دولت‌مان همراهند و این باعث تقویت امنیت، اقتصاد و همه‌چیز می‌شود.

پایگاه خبری جماران: نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان با اشاره به نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری 1403 گفت: این‌هایی که معرفی شدند، همه در این کشور بودند و همه‌شان در مملکت کار کردند، هرکدام‌شان که بیشتر کار کردند، فعال‌تر بودند، کارهای مختلف و درست انجام دادند آن‌ها را ما انتخاب کنیم؛ کسانی که در کارهای مختلف رفته باشند، امتحان‌شان را داده باشند و بدانیم که درست کار کردند و می‌توانند این مشکلاتی را که با نبودن آقای رئیسی پیش‌آمده جبران کنند، این‌ها اولویت‌ها است. این‌ها را دیگر خود مردم باید تشخیص بدهند.

مشروح گفت و گوی خبرنگار جماران با آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در پی می آید:

با توجه به اینکه در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری قرارداریم، می‌خواهیم اولویت‌‌های سیاسی، اجتماعی، داخلی و خارجی را در این انتخابات از نظر حضرت‌عالی بشنویم؟

بالاخره مردم بعد از چهل و چهار پنج سال می‌دانند چه اولویت‌هایی است. این‌هایی را که شورای نگهبان تأیید کرده است به قول آقا، صالح‌اند و اصلح را باید مردم خودشان فکر و انتخاب کنند. ما هم نمی‌توانیم بگوییم که اصلح کدام است؛ چون این قانونی نیست و قانون می‌گوید ما کسی خاصی را نگوییم.

درست است این فرمایش شما دقیق است و ما هم کاری به شخص خاصی نداریم؛ منتها حضرت‌عالی چون امام جمعه‌ای هستید که بر امور اشراف دارید و مخصوصاً در حوزه مصالح اجتماعی به‌نام هستید، می‌خواهیم اولویت‌ها را از نظر حضرت‌عالی بدانیم.

این‌هایی که معرفی شدند، همه در این کشور بودند و همه‌شان در مملکت کار کردند، هرکدام‌شان که بیشتر کار کردند، فعال‌تر بودند، کارهای مختلف و درست انجام دادند آن‌ها را ما انتخاب کنیم؛ کسانی که در کارهای مختلف رفته باشند، امتحان‌شان را داده باشند و بدانیم که درست کار کردند و می‌توانند این مشکلاتی را که با نبودن آقای رئیسی پیش‌آمده جبران کنند، این‌ها اولویت‌ها است. این‌ها را دیگر خود مردم باید تشخیص بدهند.

فرض بفرمایید که حضرت‌عالی می‌خواهید رئیس‌جمهوری بشوید، می‌خواهیم بدانیم که در شرایط فعلی اولویت کاری شما مثلاً در حوزه سیاست خارجی کدام است؟

من که فعلاً نیستم؛ اگر می‌خواستم بشوم، این اولویت‌ها را هم می‌گفتم؛ حالا که نمی‌خواهم بشوم، نمی‌خواهم بگویم. الآن از خود این‌هایی که معرفی شدند باید سؤال کرد که هرکدام‌شان جداگانه چه اولویت‌هایی در نظر مبارک‌شان است. ما اگر بگوییم چه خاصیتی دارد؟ ما که نمی‌خواهیم رئیس‌جمهور بشویم.

حضرت‌عالی ترکیب را چگونه می‌بینید؟

بالاخره آن‌ها (اعضای شورای نگهبان) حساب ترکیب را نمی‌کنند؛ آن‌ها قانون را حساب می‌کنند و بررسی خودشان را بین خودشان و بین خدا در نظر می‌گیرند. بالاخره آن‌ها افرادی را که بتوانند از مسئولیت ریاست جمهوری سری دربیاورند و بتوانند کاری بکنند آن‌ها را حتماً انتخاب می‌کنند.

یعنی با این ترکیب احساس می‌کنید مردم ترغیب بشوند و پای صندوق‌های رأی بیایند؟

بالاخره ترکیب را که این‌ها ننوشتند تا بخواهند ترکیبی کار کنند؛ در میان افراد متعدد، این‌ها را تشخیص دادند که بهترند.

 بازتاب این مسأله بعد از اعلام شورای نگهبان در میان مردم، مخصوصاً در اصفهان چگونه بوده؟

 من چیز خاصی نشنیدم؛ اینجا هنوز خیلی رونقی نگرفته است.

 در مسأله مناظره‌ها و گفت و گوها با مردم، چه توصیه‌ای به کاندیداها دارید؟

 همان‌طوری که آقا فرمودند علیه همدیگر حرف نزنند و من معتقدم کسی که علیه دیگران حرف بزند، خودش دلیل است بر این‌که چنین فردی بالاخره به اسلام پایبندی کامل ندارد. حالا اگر اطرافیانش حرفی می‌زنند، مسأله دیگری است؛ ولی خودشان علیه یکدیگر حرفی نزنند. طوری که آقا فرمودند این‌ها نباید بیایند همدیگر را بکوبند؛ این‌ها همه دستورالعمل‌هایی است که آقا دادند.

بعضی‌ها را می‌بینیم که هواداران‌شان افراط می‌کنند.

به‌خاطر هوادارها نمی‌شود این‌ها را ملامت کرد و بگویید که هوادارشان این کار را کردند. ما هم که در انتخاباتی بودیم خیلی از هوادارهای ما کارهایی می‌کردند که ممکن مورد رضایت خودمان هم نبود.

می‌خواهم همین را عرض کنم که چه توصیه‌ای به مردم، مخصوصاً هواداران کاندیداها دارید؟

 آن‌ها هم باید آخرت‌شان را درنظر بگیرند و از کاندیدای‌شان تبلیغ کنند؛ آخرت‌شان را به دنیای غیر نفروشند.

و چه توصیه‌ای به مردم دارید برای حضور در انتخابات در این برهه حساس؟

الآن با وضعی که پیش‌آمده و با کمبودی که پیدا کردیم، قطعاً شرکت در انتخاب لزوم بیشتری دارد؛ چون مسئولین‌مان شهید شدند، یکی از ارکان مهم کشورمان که قوه مجریه است با خلأ مواجه شده است. مردم باید شرکت بکنند و هرچه بیشتر شرکت کنند، دشمن می‌فهمد که مردم‌مان با دولت‌مان همراهند و این باعث تقویت امنیت، اقتصاد و همه‌چیز می‌شود.

ارزیابی‌تان از نقش رسانه‌ها، به‌ویژه صداوسیما در این چند روزه چگونه است؟

باید فعالیت کنند و الحمد لله فعالیت هم می‌کنند. خوب است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.