کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ که هفته گذشته علی‌رغم تصویب در کمیسیون تلفیق در صحن علنی رد شده بود، برای بررسی مجدد در دستور کار صحن مجلس قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار جماران؛ کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ کشور تصویب شد:

تعداد حاضرین ۲۲۲

رای موخذه ۲۱۹

بدون ۳

موافق ۱۵۴

مخالف ۶۰ ممتنع ۵

***

در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت:

پس از رد کلیات لایحه بودجه اصلاحاتی از سوی دولت انجام شد و سپس لایحه جاری در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت نقاط ضعف و نقاط قوت احصا شد.

مهم‌ترین اصلاحی که دولت در لایحه بودجه انجام داده است؛ متناسب سازی حقوق بازنشستگان است که دولت منبع پایداری را برای آن در نظر گرفته است.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده ۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده به میزان یک واحد درصد در سال آینده افزایش می‌یابد.

منابع به دست آمده از این محل صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری و والدین شهدا خواهد شد این منابع پایداری است و اگر این اعتبار از جای دیگر تامین می‌شد ناپایدار بود.

 

 نماینده میانه: هر کجا مالیات افزایش پیدا کرد به دنبال آن گرانی رخ داده/ خانواده شهدا با گرانی مخالف هستند

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مهدی اسماعیلی نماینده مردم میانه در مخالفت با لایحه گفت:

مخالفت من با این لایحه به افزایش یک درصدی سقف مالیات بر ارزش افزوده برمی‌گردد.

تجربه نشان داده است که هر کجا مالیات بر ارزش افزوده افزایش پیدا کرد به دنبال آن گرانی رخ داده است.

هدف از افزایش حقوق بازنشستگان ارتقا رفاه آنها است اما با افزایش مالیات بر ارزش افزوده به هدف خود نمی‌رسیم و شاهد گرانی در جامعه خواهیم بود.

خانواده شهدا نیز با گرانی مخالف هستند و این بند مورد آزار آنها می‌شود.

حدود ۵۰ درصد مالیات در کشور براساس این لایحه افزایش پیدا خواهد کرد که بار مالی به همراه دارد.

 

نماینده قم: برای مسکن ملی، مردم توان پرداخت هر سه ماه یک بار ۴۰ میلیون تومان را ندارند

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مقام موافق گفت:

دو نکته مهم در این لایحه وجود دارد؛ یکی بحث کسری تراز عملیاتی بودجه است که دولت تلاش کرده ۱۵۰ همت کاهش دهد، کسری تراز عملیاتی بودجه سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۴۵۰ همت بود که در این لایحه به ۳۰۰ همت رسیده است. موضوع بعدی کاهش وابستگی بودجه به نفت است که به صورت قابل توجهی وابستگی بودجه به نفت کاهش یافته است.

 از آنجا که جدول منابع و مصارف جز به جز در اختیار ما نیست نمایندگان حق دارند که مقداری تامل کنند.

مردم با مشکلاتی روبرو هستند؛ برای مسکن ملی مردم توان پرداخت هر سه ماه یک بار ۴۰ میلیون تومان را ندارند که ما باید در بودجه به منابع بانک‌ها توجه کنیم.

هر بار که بودجه را رد کردیم همان بودجه باز به مجلس آمد چرا که منابع و مصارف بودجه مشخص است.

 

 

توسلی، نماینده: منابع هدفمندی یارانه‌ها به صورت پایدار در لایحه بودجه ۱۴۰۳ دیده شده‌ است

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی احمد فتح الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ به عنوان موافق گفت:

سهم درآمدها از منابع عمومی از ۵۱ درصد در قانون بودجه به ۶۱ درصد در لایحه بودجه افزایش یافته است و همچنین رشد اقتصادی کشور ۳.۱ درصد پیش‌بینی شده که رقم معقولی است.

بخشی از منابع عمومی دولت از نفت تامین می‌شود و نفت نیز تحریم است.

 در بودجه به حوزه حمل و نقل عمومی توجه ویژه‌ای صورت گرفته و ۲۰ همت برای این موضوع پیش بینی شده است.

در این لایحه منابع هدفمندی یارانه‌ها به صورت پایدار دیده شده‌ است.

عدالت محوری نسبی در تخصیص و توزیع منابع را در لایحه بودجه مشاهده می‌کنیم.

 

حسینی، نماینده مجلس: دولت برای کارمندان ۲۰ درصد و بازنشستگان ۱۸ درصد افزایش حقوق پیش بینی کرده؛ تورم بالای ۴۰ درصد است!

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی احمد البرز حسینی نماینده مردم خدابنده به عنوان مخالف گفت:

اولین ایرادی که درباره لایحه وجود دارد این است که دولت و سازمان برنامه اصلا به یک میثاق برنامه‌ای که طی حدود ۶ ماه در مجلس با هم به توافق رسیدیم اعتقادی ندارد.

دولت باید اول بگوید که آیا برنامه هفتم را قبول دارد؟ 

حوزه توسعه بی‌حرکت است و هیچ اثری از سیاست‌های برنامه هفتم در این لایحه مشاهده نمی‌شود.

سیاست‌های ابلاغی بر مهار تورم بود اما مشخص نیست که کجای لایحه دولت این سیاست‌ها دیده شده است.

اگر در مجلس به یک درصد افزایش مالیات بر ارزش افزوده رای داده شود، تورم افزایش می‌یابد و اگر رای داده نشود، جامعه بازنشستگان در مقابل مجلس قرار می‌گیرند.

دلیل دیگر مخالفتم با لایحه بحث ضریب افزایش حقوق است. دولت برای کارمندان ۲۰ درصد و بازنشستگان ۱۸ درصد افزایش حقوق پیش بینی کرده است درحالی که تورم بالای ۴۰ درصد است.

 

نماینده شاهین شهر: در لایحه بودجه ۴۹.۸ درصد به مالیات‌ها اضافه شده؛ این باعث تعطیلی برخی از کارها و فعالیت‌ها می شود و گرانی می‌آورد

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر به عنوان مخالف گفت:

در لایحه بودجه ۴۹.۸ درصد به مالیات‌ها اضافه شده است اما هنوز اجرای صحیح نظام جامع مالیاتی را نداریم. این باعث تعطیلی برخی از کارها و فعالیت‌ها می شود و گرانی می‌آورد.

چه طور می‌خواهیم به بودجه رسیدگی کنیم وقتی که هنوز بودجه شرکت‌ها به مجلس ارائه نشده است.

طبق تبصره ۳ لایحه بودجه؛ دولت اجازه گرفته که هر دستگاه اجرایی قصد افزایش قیمت‌های خدمات یا کالا داشت از سازمان برنامه مجوز گیرد.

در سال جاری درآمد اختصاصی دستگاه‌ها ۱۸۱ همت بوده و امروز پیش بینی ۲۷۵ همت شده که به معنای گران کردن خدمات دولت است.

آنچه در خصوص گندم پیش‌بینی شده است در بودجه جامع نیست. باید تدبیر اساسی برای آرد، نان و گندم کرد که این وضعیت قابل پذیرش نیست.

 

 نماینده گلستان: باید قدرت خرید کارمندان، بازنشستگان و کارکنان دولت بالا برده شود

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رحمت الله نوروزی نماینده مردم گلستان به عنوان موافق گفت:

امروز دغدغه کل کشور ایجاد اشتغال است در این لایحه علاوه بر منابع بانکی، منابع صندوق کارآفرینی امید نیز برای اشتغالزایی پیش‌بینی شده است.

باید قدرت خرید کارمندان، بازنشستگان و کارکنان دولت بالا برده شود. یکی از دغدغه‌های همیشگی ما بحث خودکفایی به ویژه در حوزه گندم بود که خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده است.

در بحث مالیات ما به شدت با فرار مالیاتی مواجه هستیم که دولت به این موضوع توجه کرد و قرار است فرار مالیاتی کاهش پیدا کند.

در بحث حمایت از تحکیم خانواده و فرزندآوری و توانمند سازی بانوان نیز اقدامات خوبی در این لایحه صورت گرفته است.

 

نماینده گیلان: افزایش ۴۹ درصدی مالیات تورم بر جامعه اعمال می‌کند/ آیا افزایش ۱۸ درصدی حقوق ها متناسب با تورم دیده شده؟

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مهرداد گودرزوند چگینی نماینده مردم گیلان به عنوان مخالف گفت:

لایحه بودجه مشکلات بسیاری دارد که در اصلاحیه رفع نشده است. 

افزایش ۴۹ درصدی مالیات چند درصد تورم بر جامعه اعمال می‌کند، همچنین افزایش ۵۴.۸ درصدی مالیات بر کالا و خدمات چه میزان قیمت کالا و خدمات را افزایش می‌دهد؟ آیا دولت شرایط تورمی را پیش بینی کرده است؟

آیا افزایش ۱۸ درصدی متوسط حقوق کارکنان و بازنشستگان متناسب با تورم دیده شده و پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در بودجه لحاظ شده است؟ 

با توجه به درخواست دولت برای حذف ارز ترجیحی راهکاری برای حذف ارز چند نرخی در لایحه بودجه دیده شده یا سردرگمی تجار همچنان وجود دارد؟

آیا نهضت ملی مسکن مطالبات فرهنگیان و متناسب سازی حقوق‌ها مورد توجه بوده است؟

 

 نماینده فلاورجان: افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده یعنی ما از یک جیب مردم پول برداریم و به جیب دیگر آن‌ها پول بریزیم!

 دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده را پیش‌بینی کرده و از خانواده شهدا نام برده؛ مگر خانواده شهدا چقدر پول دریافت می‌کنند که می‌خواهید این بار را بر دوش آنها بگذارید؟

 

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی سید ناصر لارگانی نماینده مردم فلاورجان به عنوان مخالف گفت:

بر اساس شعار سال باید تورم مهار شود و رشد تولید را شاهد باشیم اما با این بودجه به این دو هدف نمی‌رسیم.

افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده یعنی ما از یک جیب مردم پول برداریم و به جیب دیگر آن‌ها پول بریزیم.

دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده را پیش‌بینی کرده و از خانواده شهدا نام برده است. مگر خانواده شهدا چقدر پول دریافت می‌کنند که امروز می‌خواهید این بار را بر دوش آنها بگذارید؟

در خرید تضمینی گندم نیز گفته شده دولت ۸۰ درصد خرید تضمینی را انجام دهد ۲۰ درصد مابقی را چه کسی و از کجا انجام خواهد داد؟

فروش نفت فروش یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه در روز با توجه به تحریم‌ها ممکن است محقق نشود. حال چرا قیمت ۶۵ دلار در نظر گرفته شده است؟ مگر قیمت نفت افزایش نداشته است؟

در بحث دلار نیز قیمت دلار برای کالاهای اساسی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای سایر کالاها ۳۹ هزار تومان و قیمت در بازار ۵۰ هزار تومان است. آیا این‌طور قرار است که دلار را تک نرخی کنیم؟

افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان قابل قبول نیست. در لایحه قبلی افزایش ۲۰ درصدی برای بازنشستگان پیش‌بینی شده بود.

 

نماینده فریدن: ارزش حقوق مردم با افزایش تورم به کمتر از نصف رسیده! سازمان برنامه برای پرداخت حقوق بخشی از مردم دست در جیب سایر مردم کرده است

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حسین محمد صالحی نماینده مردم فریدن و فریدون شهر به عنوان مخالف گفت:

اضافه شدن یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده فشار بر مردم و تحمیل تورم بیشتر خواهد بود و خلاف خواست مجلس است.

اگر قرار است هزینه کردها مدیریت شوند، چرا در  پرداخت‌های معوق فرهنگیان و افزایش مستمری‌ها و عدم اجرای رتبه‌بندی‌ها همیشه موضوع کسری مطرح می‌شود؟

امروز مردم در تنگنای اقتصادی و معیشتی هستند و ارزش حقوق و پاداش معوق پارسال آنها با توجه افزایش تورم امروز به کمتر از نصف رسیده است.

سازمان برنامه و بودجه برای افزایش درآمدهای دولت راه جدیدی کشف نکرده و بلکه مردم را در مقابل مردم قرار داده است و برای پرداخت حقوق بخشی از مردم دست در جیب سایر مردم کرده است.

 

میرتاج‌الدینی، نماینده تبریز: برای همه بانک‌ها اعتبار ۱۰۰ هزار میلیاردی به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه پیش بینی شده است

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز به عنوان موافق گفت:

در این لایحه کاهش وابستگی بودجه به نفت از ۷۳۲ همت به ۶۴۷ رسیده است و ۱۲ درصد این وابستگی کاهش یافته است.

دولت کسری تراز عملیاتی بودجه را حدود ۳۰ درصد کاهش داده و این شاخص را از ۴۵۰ همت به ۳۰۰ رسانده است.

در لایحه بودجه توجه ویژه به اخلاق و فرهنگ اسلامی خصوصا حمایت از تحکیم خانواده و جوانی جمعیت شده‌ است.

در زمینه اشتغال حدود ۲۰ همت در اختیار بانک‌ها به ویژه به صندوق کارآفرینی قرار گرفته است و علاوه بر این، برای همه بانک‌ها اعتبار ۱۰۰ همتی به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه پیش بینی شده است.

تفکیک آرد نان صنعتی بوده که اقدامی کارشناسانه است که از مطالبات بخش خصوصی بوده است.

 

نماینده شیراز: افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان مازاد بر منابع پیش‌بینی شده در همسان‌سازی است

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی جعفر قادری نماینده مردم شیراز به عنوان موافق گفت:

اگر دولت درآمدهای نفتی را بیشتر از این پیش‌بینی می‌کرد تا این اندازه اعتراض نسبت به لایحه وجود نداشت و دولت واقع بینانه بودجه را تدوین کرده است.

تلاش دولت در لایحه جبران کسری تراز عملیاتی است. اگر دولت درآمدهای نفتی را بیشتر از این پیش‌بینی می‌کرد تا این اندازه اعتراض نسبت به لایحه وجود نداشت حال اینکه دولت واقع بینانه بودجه را تدوین کرده است.

درخصوص نرخ گندم و یارانه می‌توانیم با کنترل اتباع غیرمجاز از طریق سامانه‌های پیش‌بینی شده مشکلات را مرتفع کنیم.

در خصوص برخی نگرانی‌ها در مورد افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان، به نظر می‌رسد این ۱۸ درصد مازاد بر منابع پیش‌بینی شده در همسان‌سازی است./ جماران

 

 نماینده ارومیه: باید منابع مطمئن برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر بگیریم

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه به عنوان موافق گفت:

ایجاد منابع پایدار و جدید برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری از نقاط قوت لایحه اصلاحیه بودجه است.

اگر برای بازنشستگان منابع پایدار پیش‌بینی نشود همچون اجرای رتبه‌بندی معلمان به مشکل برمی‌خورند و ما از ابتدا باید منابع مطمئن برای همسان‌سازی بازنشستگان در نظر بگیریم.

اگر می‌خواهیم صف‌های طولانی نانوایی در استان‌ها ایجاد نشود باید خرید تضمینی را حمایت کرده و با توجه به بیمه نانوایی‌ها قیمت نان را کنترل کنیم.

 

نجفی، نماینده مجلس: {مابه‌التفاوت نرخ ارز} فسادهایی مانند چای دبش و واردات برنج را به دنبال خواهد داشت

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ابراهیم نجفی نماینده مردم آستان اشرفیه به عنوان مخالف گفت:

درآمدهای نفتی که برای سال آینده در نظر گرفته شده نسبت به سال قبل ۳ درصد کاهش پیدا کرده است در حالی که قیمت هر بشکه نفت را ۶۵ یورو در نظر گرفته و نرخ تسعیر را ۳۱ هزار تومان در نظر گرفته است که این مابه‌التفاوت فسادهایی مانند چای دبش و واردات برنج را به دنبال خواهد داشت.

تخصیص بودجه عمرانی در این لایحه بسیار کم دیده شده است که باعث مشکلات اساسی در مناطق کم برخوردار می‌شود.

دولت به حوزه گندم توجه بسیار خوبی داشته و برای ۱۱.۵ میلیون تن خرید گندم ۱۵۰ همت در نظر گرفته است اما این توجه به حوزه برنج نشده است.

چرا دولت به حوزه برنج توجهی نمی‌کند و آقای منظور باید به این سوال پاسخ دهد که چرا تنها دولت به حوزه گندم ورود پیدا کرده اما نگاهی به حوزه برنج ندارد.

 

عباسپور: برخی از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده انتقاد می کنند، اما در برخی کشورها این مالیات بیش از 20 درصد است

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی روح الله عباسپور نماینده مردم آوج و بوئین زهرا به عنوان موافق گفت:

برخی انتقاد می‌کنند که چرا در لایحه بودجه افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده و مالیات ۱۰ درصدی پیش بینی شده است، اما در برخی کشورها مالیات بر ارزش افزوده از ۲۰ درصد هم بیشتر است.

نمایندگانی که مخالف افزایش مالیات هستند؛ حداقل منابع هزینه‌های دولت را تعیین کنند، سپس با افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کنند.

برخی از نمایندگان مجلس صحبت از هزینه‌های بودجه می‌کنند در حالی که در آیین نامه داخلی مجلس مطرح شده که ابتدا باید درآمدها بررسی شود، سپس به هزینه پرداخته شود.

 

 نماینده خلخال: افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان متناسب با تورم نیست

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی غنی نظری نماینده مردم خلخال به عنوان مخالف گفت:

با افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان مخالف هستم زیرا متناسب با تورم نیست ک همچنین مخالف افزایش ۴۹ درصدی درآمدهای مالیاتی هستم.

کاهش وابستگی به نفت نکته مطلوبی است اما اینکه این موضوع با فشار مردم جبران شود قابل قبول نیست. 

تصویر روشنی از بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه موجود نیست.

دولت ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی به صندوق تامین اجتماعی بدهی دارد و باید مطالبات بازنشستگان از این محل جبران شود اما این موضوع در بودجه دیده نشده است.

توزیع کالا با کالابرگ شکل منظمی ندارد. قرار بود با هدفمندی یارانه‌ها، یارانه‌های پنهان کاهش پیدا کند اما یک میلیارد دلار نیز برای واردات بنزین در لایحه پیش بینی شده است./ جماران

 

فرهنگی، نماینده تبریز: مالیات بر ارزش افزوده را از خود بازنشستگان می‌گیریم و بعد به آن‌ها پس می‌دهیم!

ناکارآمدی‌های مدیریت خودمان را با دست کردن در جیب مردم، جبران نکنیم

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی محند حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز به عنوان مخالف گفت:

اگر در لایحه قبلی دولت با همان سقف و همان پیش‌بینی‌ها و افزایش‌های قانونی حقوق بازنشستگان پذیرفته شده بود و رای می‌آورد، شاید با مشکلات فعلی مواجه نمی‌شدیم.

مالیات بر ارزش افزوده را از خود بازنشستگان می‌گیریم و بعد به آن‌ها پس می‌دهیم اگر این اتفاق رخ ندهد، بهتر است.

اگر لایحه دوباره رد شد، پیشنهاد می‌دهم که به دنبال تصویب سه دوازدهم بودجه برویم تا فرصت مناسبی برای اعمال اصلاحات مناسب داشته باشیم.

باید با روش‌های کارآمدتر راه را بر تورم ببندیم و بر عدالت باز کنیم و ناکارآمدی‌های مدیریت خودمان را با دست کردن در جیب مردم، جبران نکنیم.

 

 نماینده بجنورد:  لایحه بودجه ۱۴۰۳ به سمت جلوگیری از فرار مالیاتی حرکت کرده است

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی سید محمد پاک مهر نماینده مردم بجنورد به عنوان مواقق گفت:

لایحه حرکت به سمت اصلاح ساختار نظام بودجه‌ای کشور بوده که این مطالبه تمام اقتصاددانان است.

این بودجه به سمت جلوگیری از فرار مالیاتی حرکت کرده است.

دولت در این بودجه به سمت اتمام پروژه‌های نیمه تمام حرکت کرده است.

برای اشتغال و کارآفرینی که از دغدغه‌های مهم جامعه است گام‌های خوبی برداشته شده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز این بودجه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی بوده که سیاست محوری نظام است.

 

نماینده اصفهان: افرادی که حقوق کمتری می‌گیرند درصد بیشتری افزایش حقوق خواهند داشت

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان به عنوان موافق گفت:

یکی از مهم‌ترین دغدغه نمایندگان بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بود که اتفاقا دولت منابع پایداری را برای آن پیش‌بینی کرده است.

می‌گویند، چرا از محل مولدسازی یا درآمدهای نفتی پیش‌بینی نشده است؟ در سال گذشته میزان درآمد حاصل از مولدسازی ۱۰۶ همت پیش‌بینی شده بود اما بر اساس آمار هشت ماهه تاکنون فقط هفت همت محقق شده است.

کسری بودجه یعنی تورم و تورم یعنی این‌که از همه باید مالیات گرفته شود.

مالیات تورمی را اقشار کارآمد و حقوق‌بگیر بیشتر می‌پردازند. انتظار می‌رود در خصوص این مسائل زندگی مردم احساسی و شعارگونه برخورد نکنیم.

در بحث افزایش حقوق کارکنان به صورت پلکانی ۱۸ درصد دیده شده است یعنی افرادی که حقوق کمتری می‌گیرند درصد بیشتری افزایش حقوق خواهند داشت.

 

 نماینده سراب: تورم بالای ۴۰ درصد در مقابل حقوق‌های ۱۸ درصدی خلاف اصول اقتصادی است

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی یوسف داودی نماینده مردم سراب به عنوان مخالف گفت:

لایحه بودجه خلاف برنامه هفتم توسعه است. دولت در لایحه برنامه هفتم به دنبال افزایش پلکانی مالیات بر ارزش افزوده بود که مجلس با آن مخالفت کرد اما دولت در لایحه بودجه خواستار افزایش یک درصد مالیات ارزش افزوده شده است.

لایحه بودجه موجب نارضایتی اصناف و تولید کنندگان شده است. با این مدل اقتصادی بسیاری از کارخانه‌ها تعطیل شده و روز به روز بیکاران در کشور بیشتر و بیشتر خواهند شد.

در برنامه هفتم توسعه سهم بهره‌وری ۴۰ درصد بوده اما در این بودجه بهره‌وری و مولدسازی دیده نشده است. 

تورم بالای ۴۰ درصد در مقابل حقوق‌های ۱۸ درصدی خلاف اصول اقتصادی است

در لایحه بودجه به دامداران و نهاده‌های دامی توجهی نشده که این امر موجب کاهش دام کشور خواهد شد.

در بودجه برای بهبود معیشت مردم و جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی پیش‌بینی‌های لازم صورت نگرفته است.

مردم شیر را لیتری ۳۰ هزار تومان و گوشت را بالای ۵۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند که باعث کاهش شدید سرانه مصرف پروتئین در خانواده‌ها می‌شود.

 

رییس سازمان برنامه بودجه: نمایندگان در خصوص مالیات نگران نباشند به کلیات بودجه رای بدهند

به گزارش خبرنگار جماران؛ در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی داود منظور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:

اگر نمایندگان مجلس به کلیات لایحه رای بدهند، حتماً رای به جزییات آن نیست و در جلسات کمیسیون تلفیق سعی خواهیم کرد که تمام نگرانی‌هایی را که مخالفان کلیات بودجه مطرح کردند برطرف کنیم.

همه تلاش می‌کنیم سال آینده را از ابتدای فروردین در چارچوب احکام برنامه هفتم به صورت پر قدرت شروع کنیم و سالی متفاوت و استثنایی را با هم رقم خواهیم زد.

 آن‌ چیزی است که دولت از بودجه عمومی تخصیص می‌دهد. در بودجه عمومی اعتبارات تملک را ۳۷۵ همت در نظر گرفته‌ایم که نسبت به مصوب سال کاری افزایش نداشته‌ است اما نسبت به عملکرد امسال، با توجه به عدم تحقق منابع، ۴۳ درصد رشد داریم. 

 ۲۰۰ همت منابع برای واحدهای خرد و واحدها و مشاغل و کسب و کارهای کوچک و متوسط پیش‌بینی کرده‌ایم.

یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای شرکت‌های دولتی را برای صرف امورات مربوط به جوانی جمعیت، رشد و شکوفایی بانوان و اردوهای زیارتی و موضوعات قرآنی و فرهنگی و گلزار شهدا و تکریم شهدا در نظر گرفته‌ایم.

در موضوع مربوط به کالاهای اساسی برای اطمینان نمایندگان مجلس معادل ۱۵ میلیارد دلار برای تامین ۱۰ کالای اساسی مورد نیاز مردم اختصاص داده‌ایم.

در موضوع مربوط به کالاهای اساسی برای اطمینان نمایندگان مجلس معادل ۱۵ میلیارد دلار برای تامین ۱۰ کالای اساسی مورد نیاز مردم اختصاص داده‌ایم.

در بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان نگرانی‌هایی وجود داشت اولا که بودجه دو مرحله‌ای است و قطعا در بخش مصارف که مرحله دوم به مجلس شورای اسلامی آورده می‌شود از نظرات نمایندگان استفاده خواهد شد.

ما منابع درآمدی دولت را بازنگری کردیم رشد منابع نسبت به سال گذشته فقط ۱۸ درصد است البته نسبت به عملکرد سال جاری ۵۰ درصد رشد داشته‌ایم و نسبت به‌ آنچه مصوب شده است ۱۸ درصد رشد پیش‌بینی شده است. 

به نمایندگان می‌گویم در خصوص مالیات نگران نباشند به کلیات بودجه رای بدهند ما در جزییات در خدمت شما بوده و قطعا با مذاکره مسائل قطعی خواهد شد.

در بخش کشاورزی، حمل و نقل عمومی، نقل و انتقال اموال غیرمنقول از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و لذا نباید نمایندگان نگرانی برای افزایش تورم و فشار به جیب کم‌درآمدها  داشته باشند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.