جبهه اصلاحات ایران در اعتراض به تصویب «لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» در قالب اصل ٨٥ قانون اساسى در کمیسیون مربوطه بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش جماران، در بخش هایی از این بیانیه با تأکید بر تحلیل واقع بینانه اعتراضات در کشور، ابراز عقیده کرد: نمایندگان مجلس یازدهم در اندرونی مجلس و دور از چشم صاحبان اصلی خانه ملت، مصوبه‌ای را با رویکردی به مراتب مضیق‌تر به قانون تبدیل می کنند که نه تنها به این مناقشه پایان نخواهد داد، بلکه باید منتظر ابعاد ویرانگرتر آن نیز بود.

در ادامه بیانیه یاد شده آمده است: جبهه اصلاحات ایران این مصوبه را نقض صریح حقوق شهروندان که در قانون اساسی ذیل فصل حقوق ملت بر آن تاکید شده است، می‌داند. محروم کردن بخشی از شهروندان از ارائه خدمات اداری، درمانی، آموزشی، رفاهی و فرهنگی و... نقض حقوق ملت است که با تصویب این قانون آشکارا رخ می‌دهد. این مصوبه به اذعان بسیاری از دلسوزان کشور، نوعی اعلان جنگ حاکمیت با جامعه نیز تلقی می شود. 

این بیانیه با اشاره به آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد در خصوص رتبه شکاف جنسیتی ایران که کشورمان را در رده بدترین کشورهای جهان معرفی می کند، تضریح کرد: (این وضعیت) عملا بیش از پیش زنان ایران را از عرصه عمومی به انزواى خانگى مى کشاند. از مصادیق متعدد این محدودیت و محرومیت می توان حذف بیشتر زنان از محیط کسب و کار را مثال زد. بدون تردید این روند حذفی زنان از عرصه عمومی مغایر با رویکرد و برداشتی از انقلاب اسلامی است که حضور زنان در عرصه جامعه را وجه ممیزه خود قلمداد می کرد.

جبهه اصلاحات در بیانیه خود با تأکید بر اینکه نگرانی از تصویب و اجرای این لایحه زمانی بیشتر می شود که در بخش هایی از آن، روش های قهری و پلیسی برخورد با دانش‌آموزان و دانشجویان را نیز در بر دارد، می افزاید: جبهه اصلاحات ایران ضمن ابراز نگرانی جدی نسبت به تبعات خطرناک اجرای این مصوبه که با سرنوشت دهها میلیون از شهروندان ایران ارتباط دارد، هشدار می دهد چنانکه اصلاحات جدی در رویکرد حاکمیت به خصوص به رسمیت شناختن حق انتخاب شهروندان در همه زمینه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و در یک کلام حق حاکمیت ملی صورت نگیرد، ابعاد و پیامدهای فاجعه بار آن آینده ایران را در معرض تهدیدهای جدی قرار خواهد داد. حاکمیت برای حل ابعاد این مناقشه وسیع و ویرانگر باید گوش شنوایی برای شنیدن پیشنهادات و راهکارهای عملی دلسوزان، اندیشمندان و مصلحان داشته باشد.

در ادامه بیانیه یاد شده آمده است: از نظر ما پژوهشی که در این زمینه با مشارکت صاحبنظران و زیر نظر سیدمحمدخاتمی تحت عنوان «مسئله حجاب؛ واقعیت ها و راهکارها» تدوین و منتشر شده است، می تواند همان راه حل های میانه و‌ کم هزینه ای باشد که خواست آحاد ملت را نیز در بر می گیرد.

جبهه اصلاحات ایران با اشاره به این بیانیه،  صاحبنظران، دغدغه مندان، حاکمیت و ملت ایران را به مداقه در این پژوهش و ۱۰ راهکار ارائه شده در آن دعوت کرده و آن را راهکارهایی دانسته که به جامعه و حاکمیت کمک می کند تا با فهم درست مبانی دینی و رعایت لوازم جمهوریت و التزام به حقوق و اخلاق و عرف اجتماعی، در کنار یکدیگر به صورت صلح‌ آمیز زندگی کنند. لازمه برون رفت از این چالش پذیرش تفاوت ها و حقوق اساسی و انسانی همه شهروندان ایران با وجود همه تفاوت ها است. 

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: بدون تردید با این شیوه حکمرانی، هم اسلام، هم جامعه ایران اعم از زنان و مردان و هم کشور ایران زیان می کنند و آسیب‌های غیر قابل جبران می بینند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.