در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه برخی مقامات اروپایی، «ماتیاس لنتز» سفیر سوئد در تهران در جایگاه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۱ دیماه به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش جماران، به نقل از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در این ملاقات مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ضمن محکومیت هرگونه اقدام مداخله جویانه در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اروپا به جای اتهام‌زنی، فرافکنی و بکارگیری رفتار دوگانه، باید مسئولیت خود را در احترام به ارزش های حقوق بشری سایر کشورها بطور جدی مورد توجه قرار دهد. 

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: غربیها از حقوق بشر به‌عنوان ابزار دیپلماسی برای پیشبرد اهداف زیاده خواهانه خود سوءاستفاده می کنند، در حالی که حقوق بشر اصالت داشته و هدف عالی آن حفظ کرامت انسانی و ارزش های اخلاقی است. 

مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه کشورمان با تاکید بر این که توجیه توهین به ارزشهای دینی و مذهبی و ملی دیگر ملتها به بهانه آزادی، خیانت به مفهوم مقدس آزادی و جفا به بشر و حقوق بشر است، تصریح کرد: در جامعه انسانی هدف از آزادی، تعالی انسان است و ابتذال فرهنگی و هجو مقدسات و توهین به ارزشها مسیر تکامل و تعالی نیست.

مقام وزارت خارجه کشورمان با اشاره به نقش برخی کشورهای اروپایی در ترویج خشونت و نفرت پراکنی در دیگر کشورها تصریح کرد: دخالت در امور داخلی کشورها مغایر با همه قواعد و مقررات بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران قطعا آن را برنمی‌تابد. 

در پایان مدیرکل غرب اروپا ضمن تاکید به سفیر سوئد به‌عنوان رییس دوره ای اتحادیه اروپا برای انتقال مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به طرف های اروپایی درباره دخالت‌های غیرقابل قبول دولتهای عضو در امور داخلی ایران، از وی خواست تا به این رویه مخرب پایان داده شود.

سفیر سوئد در این ملاقات اظهار کرد که مراتب را به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا منعکس خواهد کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.