گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

توسط دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب؛

همایش «بررسی مبانی و رویکردهای فلسفی امام خمینی(س)» برگزار می شود

دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب در آبان ماه 1401 و در آستانه روز جهانی فلسفه، همایشی را تحت عنوان «بررسی مبانی و رویکردهای فلسفی امام خمینی(س)» برگزار می کند.

رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب از برگزاری همایش «بررسی مبانی و رویکردهای فلسفی امام خمینی(قدس سره)» خبر داد.

حمیدرضا شریعتمداری در گفت‌ و گو با خبرنگار جماران، با اشاره به این که دانشکده فلسفه خود را در همه توفیقاتش، رهینِ منت امام خمینی(س) می‌داند، اظهار داشت: امام خمینی (قدس سره) در دنیای سیاست و رسانه، به عنوان پیشوای انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود و توده مردم نیز علاوه بر این، ایشان را به‌عنوان مرجع تقلید شیعیان یا اولین ولیّ فقیه در ایران پس از انقلاب اسلامی می‌شناسند و این در حالی است که این شخصیت برجسته علاوه بر مناصب سیاسی و دینی، در برخی دانش‌های دیگر نیز از جمله فلسفه و عرفان چیره‌دست بود و از این توانمندی کمابیش سخن گفته شده است، اما تبیین و تحدید دقیق نوع نگاه امام خمینی(س) به فلسفه و  رویکرد خاص ایشان کمتر مورد کندوکاو قرار گرفته است.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: آیا ایشان را باید یک فیلسوف متعالیه با گرایش‌های عمیق عرفانی بدانیم؟ آیا ایشان فلسفه را به عنوان دانشی برهانی که جویای حقیقت است، می‌شناخت یا متکلم و الهی دانی بود که دغدغه‌ی اصلی‌اش دین با حقیقت دینی بود، نه مطلق حقیقت، و به فلسفه، نگاهی کلامی داشت؟ نگاه او به فلسفه‌های مشاء و اشراق چه بود؟ آیا با فلسفه‌های نوینِ غربی، آشنایی داشت؟

وی گفت: طبیعی است که دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب وظیفه خود بداند که مطالعه و نشستی علمی با هدف ژرف نگری در رویکرد فلسفیِ امام خمینی(س)، برگزار کند. ازاین رو، به صدد برآمد تا در آبان ماه ۱۴۰۱ و در آستانه روز جهانی فلسفه، همایشی را تحت عنوان «بررسی مبانی و رویکردهای فلسفی امام خمینی(قدس سره)» برگزار نماید.

شریعتمداری افزود: از همه کسانی که دل در گرو فلسفه دارند و جویای شناخت و شناساندن بیشتر امام خمینی(س) در ابعاد معرفتی هستند، دعوت می‌نماییم تا با حضور علمی خود در این همایش، یاریگر ما در بسط فلسفه و فلسفه‌ ورزی در روزگار ما باشند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.