حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، یار دیرین امام و رهبری به ملکوت اعلی پیوست.

به گزارش جماران؛ متن پیام های تسلیت در پی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی در پی می آید:

 

 

 سید حسن خمینی: مرحوم دعایی از خالص ترین یاران امام و بیت ایشان در ایام مبارزه و انقلاب بود/ مهربانی و صفای او و دل دریایی و وسعت نظرش همیشه در یادها پابرجاست

 

به گزارش جماران؛ حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی را تسلیت گفت.

 متن پیام یادگار امام بدین شرح است:

بسمه تعالی

خبر ناباورانه درگذشت یار وفادار امام خمینی و روحانی مبارز و پارسا مرحوم حجه الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی طاب ثراه در روز پانزدهم خرداد دل های دوستان ایشان را به درد آورد و قلب های همه ما را ماتم زده ساخت.

نام دعایی با تاریخ انقلاب اسلامی گره خورده و یاد آن مجاهد خستگی ناپذیر با تاریخ زندگی امام خمینی آمیخته است. برای من و شاید برای همه کسانی که با مرحوم دعایی آشنایی داشتند فراق او سخت و طاقت فرساست و مهربانی و صفای او و همچنین دل دریایی و وسعت نظرش همیشه در یادها پابرجاست.

آن مرحوم از زمره پاک ترین همراهان امام در نجف اشرف و از زمره خالص ترین یاران ایشان و بیت ایشان در ایام مبارزه و انقلاب بود. صدای گرم او در رادیوی صدای روحانیت مبارز در دوران مبارزه و خلق و خوی نرم او در روزنامه وزین اطلاعات در دوران پیروزی از یادها نخواهد رفت.

خدایش بیامرزد و او را با اجداد طاهرینش محشور دارد. اینجانب ضمن عرض تسلیت درگذشت این روحانی پاکباخته به همسر و دختران و پسران بزرگوارش برای خود و همه داغدیدگان از خدای متعال صبر جمیل مسئلت دارم. 

عاش سعیداً و مات سعیداً

سید حسن خمینی

***

تسلیت محمدرضا عارف

انالله و اناالیه راجعون 

در ایام سی و سومین سالگرد ارتحال رهبر فقید انقلاب اسلامی، یکی از یاران وفادار ایشان دیده از جهان فرو بست و دوستداران خود را در غم و ماتم فرو برد.

برادر بزرگوارم حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمود دعایی بعد از عمری مجاهدت و تلاش در عرصه های مختلف بویژه در امر خطیر رسانه از میان ما رفت و به سوی معبود شتافت .

اخلاق مداری،سعه صدر، پاکدستی ،مردم داری ، فروتنی و بسیاری دیگر از خصایل نیک در این مرد بزرگ متجلی شده بود. 

مرحوم دعایی  به گونه ای روزنامه اطلاعات را اداره کرد که تریبونی برای همه دیدگاه های وفادار به انقلاب اسلامی بود و  هیچگاه این رسانه باعث کدورت و ناراحتی یاران انقلاب نگردید. 

این ضایعه اندوه بار را به خانواده محترم دعایی، همه علاقه مندان ایشان و اصحاب مطبوعات تسلیت عرض می کنم و برای آن انسان شریف از درگاه خداوند متعال غفران الهی و حشر با اولیا ء الله را مسالت دارم .

روحش شاد و یادش گرامی باد. 

****

 

ظریف

 

پیام تسلیت محمدجواد ظریف

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال ناگهانی استاد انسانیت و اخلاق، عالم وارسته حضرت حجةالاسلام و  المسلمین جناب حاج سید محمود دعایی همه دوستدارنش را در ماتمی بزرگ نشاند.

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

این ضایعه بزرگ را به خانواده معزز ایشان، خانواده بزرگ رسانه و همه دوستداران آن بزرگمرد تسلیت عرض می‌نمایم.  از خداوند منان علو درجات آن بزرگوار و صبر و اجر برای همه بازماندگان مسئلت دارم.

***

 

آذری جهرمی

 

پیام تسلیت محمدجواد آذری جهرمی

خدا رحمت کند سیدمحمود دعایی عزیز را

متواضع، دوست‌داشتنی، خداترس و بی‌نظیر بود.

تسلیت به خانواده محترم و دوستان داغدارش

****

 

 پیام  علی شمخانی به مناسبت درگذشت حجت الاسلام دعایی

انالله و انا الیه راجعون

روح بلند دوست دیرین و فرهیخته ام ،جناب حجةالاسلام والمسلمین سید محمود دعایی که از شاگردان و مریدان امام خمینی(ره) و پیشتازان مبارزه با رژیم ستمشاهی بود در ۱۵ خردادماه سالروز قیام تاریخ ساز مرادش آسمانی شد.

دعائی عمر با برکت خود را با مجاهدت و خدمت صادقانه و بی ادعا به مردم و در رکاب امامین انقلاب سپری کرد و به واقع نمادی قابل الگوگیری از طلبه ای با زیست و منش انقلابیو مردمی بود.

این‌جانب این ضایعه را به مقام معظم رهبری، خانواده محترم ایشان و اصحاب فرهنگ و رسانه تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای ایشان طلب آمرزش می‌کنم.

***

 

پیام تسلیت نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیأت نظارت بر مطبوعات در پی درگذشت  حجت الاسلام دعایی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون 

رحلت عالم گرانقدر ، مرحوم حجّت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمو‌دعایی (رحمت‌الله‌علیه) موجب تالم و تاثر گردید. تلاش کم‌نظیر ایشان در  مدیریت مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات که با ارتباط مستمر با مجامع فرهنگی و هنری توام بود، در کنار مجاهدت های دوران مبارزات اسلامی، ستودنی و به یادماندنی است.

درگذشت این شخصیّت خدوم و مردمی را به  رهبر معظم انقلاب اسلامی، جامعه رسانه ای و به خانواده‌ مکرّم  و دیگر بازماندگان محترم ایشان تسلیت عرض کرده و  از خداوند متعال، علوّ درجات و رحمت واسعه را  برای ایشان طلب می کنم.

پدرام پاک آیین

نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیأت نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها

***

پیام تسلیت اسماعیلی وزیر فرهنگ در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی

"انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت ناگهانی روحانی وارسته،  و یار دیرین انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدمحمود دعایی موجب تاسف و تالم عمیق گردید.

آن مرحوم که از نخستین روزهای نهضت انقلاب اسلامی، در همراهی و همگامی با مقتدای خویش از هیچ تلاشی فروگذار نکرد، با ساده‌زیستی و مردم‌مداری،  یادگار ارزشمند روزهای سخت مبارزه ملت بزرگ ایران علیه رژیم سلطنتی پهلوی بود و سرانجام در سالروز قیام سرنوشت ساز و نهضت آفرین ملت ایران در ۱۵ خرداد، چشم از این دنیای فانی فرو بست و به امام شهیدان پیوست. 

آقای دعایی با بیش از ۴ دهه مسئولیت در روزنامه اطلاعات، و حضور ۶ دوره ای در مجلس شورای اسلامی، یک چهره متخلق و  برجسته رسانه ای و سیاسی بود که فقدانش تاسف برانگیز است.

اینجانب فقدان این انسان والارتبه و سلیم النفس را به محضر رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی، خانواده محترم و فرزندان عزیزش، اهالی ارجمند فرهنگ، هنر و رسانه به ویژه همکاران موسسه اطلاعات صمیمانه تسلیت می گویم.

از درگاه ایزد متعال، برای آن عزیز سفر کرده رحمت و مغفرت و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی خواستارم."

***

تسلیت سید هادی خامنه‌ای

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت روحانی انقلابی و خوشنام و دوست و همکار قدیمی، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، در روزهایی که متأثر از غم فراق امام عزیز است، موجب تأسف و اندوه مضاعف گردید.

آن مرحوم که از جوانی افتخار همراهی با امام را در قم و نجف یافت و در حلقه یاران نزدیک ایشان قرار گرفت، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بر عهد دیرین خود با امام و مردم ماند و با ساده زیستی و سلامت نفس و اعتدال و پرهیز از تند‌روی‌های تفرقه‌انگیز، سعی در حفظ وحدت جامعه و تقویت ظرفیت‌های فرهنگی و سیاسی انقلاب داشت.

اینجانب این مصیبت را به همسر مکرمه و فرزندان ایشان و جمیع بازماندگان و دوست‌داران و همکاران آن عزیز در روزنامه اطلاعات و اصحاب فرهنگ و هنر تسلیت می‌گویم و برای آن فقید سعید رحمت واسعه و علو درجات مسئلت دارم.

سید هادی خامنه‌ای

***

 

بهادری جهرمی

 

پیام تسلیت سخنگوی دولت

بهادری جهرمی نوشت: سادگی، بی‌آلایشی و مردمی بودن از ‌ویژگی‌های این روحانی مبارز بود که مصالح کشور را بر نگاه‌های سیاسی و حزبی ترجیح می‌داد.

***

پیام تسلیت حسن روحانی

بسم الله الرحمن الرحیم 

انالله و انا الیه راجعون 

ضایعه درگذشت یار صدیق امام(ره) و رهبری حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی موجب تاثر عمیق اینجانب گردید.

این چهره متعهد، سرشناس و پر تلاش عرصه فرهنگ و رسانه کشور در عمر با برکت خویش لحظه ای از خدمت و مجاهدت در راه مبارزه با استبداد و خدمت به آموزه های دینی از پای ننشست .

اینجانب فقدان این دوست دیرین، خدوم و متواضع که به واقع نماد واقعی اخلاق، اعتدال و  نقطه امید و اتکا اصحاب فرهنگ بود را به محضر مقام معظم رهبری، اهل فرهنگ و رسانه و به ویژه همکارانشان در موسسه اطلاعات و همسر و فرزندان گرامی ایشان تسلیت می گویم واز درگاه الهی برای ایشان علو درجات و برای سایر بازماندگان معزز صبر و سلامتی مسالت دارم.

***

تسلیت علی کمساری

بسم الله الرحمن الرحیم

وَبَشِّرِ الصَّابرِینَ الَّذینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

ضایعه فقدان غمگنانه و ناباورانه ی یار و شاگرد دیرین امام راحل عظیم الشان، و یاور همیشگی انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی، که عمر پر برکت خوبش را در راه مجاهدت و خدمت به اسلام، امام و انقلاب سپری نمود، موجب تاثر فراوان گردید.

مرحوم سید محمو دعایی با سوابق درخشان انقلابی و مبارزاتی و با حضور پیوسته و همیشگی در تمام دوران های انقلاب، ذخیره معنوی بزرگی برای آخرت خود کسب نمود. صفای باطن، خلوص نیت و صمیمیت و تواضع در رفتار، ایمان راسخ به مبانی انقلاب همراه با استقامت و پایداری بی مثال بر راه و خط امام خمینی(س)، از صفات بارز این شخصیت کم نظیر انقلاب بود.

اینجانب این ضایعه بزرگ را به جامعه فرهنگی کشور و خانواده معزز ایشان بویژه برادر عزیزم سید حسین دعایی و همچنین به بیت شریف حضرت امام ‌خمینی(س) تسلیت و تعزیت عرض کرده و از خداوند متعال رحمت، مغفرت و رضوان الهی را برای آن روحانی فرزانه مسألت میکنم.

عاش سعیدا و مات سعیدا

علی کمساری

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

پیام تسلیت حجت الاسلام ناطق نورى

انالله و انا الیه راجعون 

خبر تاسف برانگیز رحلت عالم وارسته و روحانی مبارز مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقای سید محمود دعایی؛ موجب تاثر و تالم فراوان گردید.

آنچه از آن فقید سعید به یادگار مانده است؛ تقوی و پرهیزکاری، حسن خلق، استواری و صراحت در دفاع از کیان کشور، تواضع و متانت در سیاست ورزی و فرهیختگی و اصالت در عرصه رسانه می باشد که انشاالله ذخیره آخرت آن مرحوم خواهد بود.

اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم و همه دوستداران ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند منان برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر جزیل خواستارم. 

علی اکبر ناطق نوری

۱۴۰۱/۳/۱۵

***

پیام تسلیت مجمع روحانیون مبارز

انّا لله و انّا الیه راجعون

خبر درگذشت تأسف انگیز و خسارت بار یار دیرین امام خمینی(ره) حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی دلها را تکان داد و غمی سنگین بر قلب عاشقان حقیقت و فضیلت نشاند. 

رحلت ناباورانه این عالم با اخلاص و مبارز نستوه و آزاد مرد بی ادعا داغ مصیبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(س) و شهدای ۱۵ خرداد را دو چندان کرد

این روحانی وارسته، با سلوک بی تکلف و ساده زیستی ومردم دوستی و حق مداری و فداکاری و پایداری به پیمانی که با مقتدای فقید خود بسته بود بحق نمونه ارزشمند و کم نظیری از راه و رسم اسلام ناب محمدی(ص) را به نمایش گذاشت و مفهوم انسانیت و پاکی و مهربانی و مردانگی را تجسم بخشید. این سید بزرگوار و با بصیرت در فراز و نشیبهای سیاسی کشور هرگز خود را نباخت و با شهامت مثال زدنی از امام و بیت امام و یاران امام و مواضع انقلاب اسلامی همواره دفاع کرد.  حجت الاسلام والمسلمین دعایی پشتیبان و دوستدار اهل فرهنگ وهنر، و مدافع راستین ارزشهای دینی و ملی و انقلابی بود. او در تخلق به صفات عالی انسانی همچون: اعتدال، انصاف، فروتنی، جوانمردی، خوشرویی، صبوری، رازداری، گوهری کمیاب در روزگاری بود که جامعه ما سخت به آن نیازمند است.

صدای رسای دعایی در دوران ستمشاهی که از رادیوی صدای روحانیت مبارز  در خارج از کشور به گوش تشنگان آزادی و عدالت می رسید جانمایه امید را در دلها زنده می کرد. او پس از پیروزی انقلاب در سنگرهای مختلف از سفارت ایران در عراق تا شش دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی و بویژه خدمات گسترده و عمیق فرهنگی در سمت نمایندگی ولی فقیه در مؤسسه اطلاعات خدمات ماندگاری را از خود به یادگار گذاشت. 

حجت الاسلام والمسلمین دعایی که از اعضای مؤسس مجمع روحانیون مبارز بود از هیچ کوششی در جهت گسترش اندیشه پویای امام خمینی (ره) که مبنا و اساس این تشکیلات سیاسی و فرهنگی است دریغ نورزید.  

مجمع روحانیون مبارز این ضایعه جبران ناپذیر را به ملت بزرگ ایران و روحانیت آگاه و همه اهالی فرهنگ و هنر و نیز به فرزندان و همسر و خاندان محترم دعایی تسلیت و تعزیت می گوید و از درگاه الهی برای آن عالم فداکار و مجاهد با اخلاص رحمت و رضوان و حشر با اجداد طاهرینش را مسألت دارد. 

مجمع روحانیون مبارز

۱۵خرداد۱۴۰۱

***

پیام تسلیت علی ربیعی

علی ربیعی در حساب کاربری خود در توییتر در یادداشتی با عنوان «‌مرگ یک میانجی انسانی و مدنی» نوشت: چقدر به آدم‌هایی که در میانه اعتدال ایستاده، نقطه اتصال و ساطع مهربانی می‌شوند، نیازمندیم.

وی ادامه داد: آدم‌هایی مثل ‎سید محمود دعایی که به تنهایی همچون نهادی هستند که در فضای مهربان‌شان همگان با متنوع‌ترین گرایش‌ها، احساس آرامش می‌کنند و آن را تکیه‌گاه خود می‌دانند.

به گفته سخنگوی دولت دوازدهم، بی‌تردید دعایی از بازماندگان انقلابیون اصیل است که زیستی خیرخواهانه برای همه داشت. یاری وفادار برای انقلاب که تا لحظه ملاقات با پروردگارش از کمال تواضع، صداقت، عقلانیت و اعتدال عدول نکرد.

ربیعی افزود: فقدان ایشان را به همه هموطنانمان، دوستان، اصحاب رسانه و خانواده‌اش تسلیت می‌گویم.

 

***

مخبر درگذشت سید محمود دعایی را تسلیت گفت

معاون اول رئیس‌جمهور در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، سرپرست موسسه اطلاعات را تسلیت گفت.

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات و نماینده شش دوره مجلس شورای اسلامی موجب تاثر و تاسف شد.

در سالگرد قیام خونین ۱۵ خرداد که طلیعه انقلاب اسلامی بود، درگذشت این یار دیرین امام خمینی(ره) بار دیگر یاد و نام همراهان صدیق امام و رهبری را زنده کرد. بدون تردید تجربه گرانسنگ ایشان در طول سال‌ها مدیریت در روزنامه اطلاعات و حوزه رسانه و اطلاع‌رسانی، همچنان می‌تواند نمونه‌ای برای مردمداری، ساده‌زیستی و اخلاق در عرصه‌های مختلف قرار گیرد.

از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان و خانواده محترم صبر و اجر مسألت دارم.

 

****

رئیس‌جمهور درگذشت حجت‌الاسلام دعایی را تسلیت گفت

متن پیام سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت یار دیرین امام و انقلاب و خدمتگزار متعهد و دلسوز حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمود دعایی موجب تاثر و اندوه فراوان گردید.

اخلاص، تواضع، ساده‌زیستی، پایبندی و پایداری بر ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی و اخلاق‌مداری در عرصه رسانه و خبر از جمله ویژگی‌های ارزشمند این انسان فرهیخته بود که در سایه آن توانست سالیان متمادی در نمایندگی ولی فقیه و سرپرستی موسسه اطلاعات و در دیگر سنگرهای مهم خدمتگزاری همچون شش دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی منشا خدمات بسیار شود.

اینجانب با ارج‌نهادن به خدمات صادقانه این چهره فرهنگی، مصیبت وارده را به خانواده مکرم آن مرحوم، رهبر معظم انقلاب، جامعه رسانه‌ای کشور و عموم دوستدارانش تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان علو درجات و همجواری با جد بزرگوارش و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسالت دارم.

 

***

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت سید محمود دعایی

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی، درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، نماینده ولی فقیه و سرپرست موسسه مطبوعاتی اطلاعات را تسلیت گفت. در پیام فرشاد مهدی‌پور آمده است:

ویبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

خبر درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین «سید محمود دعایی»، روحانی مجاهدی که سال‌های بسیاری از عمر با برکت خویش را در کسوت مدیریت روزنامه وزین «اطلاعات»، مصروف داشته و در انجام رسالت‌های حرفه‌ای خود همواره تقوا و مسئولیت‌شناسی را محور امور قرار داده بود، موجب تاسف و تالم بسیار شد

زنده‌یاد سید محمود دعایی الگویی از مدیریت در عرصه رسانه‌های کشور بود و اینجانب، به سهم خود، فقدان این روحانی وارسته در ساحت رسانه را به همه اصحاب فرهنگ و رسانه، به‌ویژه، همکاران ایشان در مجموعه روزنامه اطلاعات و خانواده عزیز و محترم وی تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران الهی و برای بیت مکرم و دوستان و دوست‌داران ایشان، صبر و اجر مسالت دارم.

 

***

حزب و روزنامه مردم‌سالاری: دعایی با پایمردی و ایستادگی در کنار مردم و مطالبات انان باقی ماند

حزب و روزنامه مردم‌سالاری در پی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی اطلاعیه‌ای صادر کرد. متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است:

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال والاکرام

خبر درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمود دعایی، یار دیرینه اسلام و انقلاب و امام خمینی(ره) و رهبری موجب تأسف و تأثر شدید گردید.

ایشان با پایمردی و ایستادگی همواره در کنار مردم و مطالبات آنان باقی ماند و به عنوان یک پیشکسوت مطبوعاتی و نماینده ادوار مختلف مجلس در سالروز قیام تاریخی پانزدهم خرداد ندای حق تعالی را لبیک گفت و به همه یاران شهید و دوستان فرهیخته و انقلابی خویش پیوست.

حزب و روزنامه مردم‌سالاری ضمن عرض تسلیت به اهالی فرهنگ و اصحاب رسانه و فعالان سیاست و به ویژه به کارکنان موسسه اطلاعات و خانواده داغدار آن عزیز از دست رفته، از خداوند سبحان علو درجات و حشر و نشر آن زنده‌یاد را با امامان معصوم و اولیای الهی مسألت دارد؛ روحش شاد و یادش همواره جاودان باد.

 

***

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی: دعایی روزنامه اطلاعات را بر مدار صلح، آشتی و مدارا اداره کرد

متن پیام آذر منصوری به شرح زیر است: 

رجال لا تلهیهم تجارة و لابیع آن ذکر الله و اقام الصلوة و ایتاء الزکوة یخافون یوما تتقلب فیه القلوب و الابصار

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی رحمت‌الله علیه، مردی از تبار خوبی‌ها و از خاندان مکارم اخلاق بود. او یک راست‌قامت بی‌نظیر در عرصه سیاست و فرهنگ و آموزگار مدارا و آشتی و صلح و اصلاح بود. 

بیست و چهار سال نماینده مردم شریف تهران در مجلس شورای اسلامی بود که خیرخواهی و‌ وظیفه‌مندی را در این کسوت در بهترین وجه به جا آورد. 

آقای دعایی حلقه وصل بود و آغوش کرامندش به روی همگان از هر طیف و گرایشی که دل در گرو‌ ایران عزیز داشت باز بود، تواضع و فروتنی و اخلاق جوانمردی او شهره عام و خاص بود. 

او بر پیکر صدها تن از فرهیختگان فقید این دیار نماز خواند و شهادت داد که جز نیکویی از آنان چیزی نمی‌داند و رواست که امروز ملت بزرگ ایران بر پیکر این فرزند شریف خود یکپارچه بگوید که «لا نعلم منه الا خیرا». 

آقای دعایی چهل و دو سال نماینده امام و رهبری و مدیر روزنامه وزین اطلاعات بودند. پر سابقه‌‌ترین مدیر مسئول روزنامه‌های تاریخ ایران و در تمام این چهل و دو سال روزنامه را بر مدار صلح و آشتی و مدارا در چارچوب همبستگی و اتحاد ملت و تقویت منافع ملی و رشد فرهنگ و دانش عمومی اداره کردند. مجموعه نشریات موسسه اطلاعات پایگاه نشر آزاد اندیشه‌های متنوع و‌ متکثری بود که نقطه اشتراک آنان اعتلا و رشد و سربلندی ملت و آیین بود. قطعا این میراث ارجمند دعایی بزرگ باید بر همان مدار ادامه مسیر دهد. 

درگذشت آن فقید سعید موجب تاثر و تالم بسیاران از فرهیختگان و علاقه‌مندان به فرهنگ ایران زمین شد. 

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده و عموم علاقه‌مندان و همکاران آن عزیز، همنشینی با اولیا و صلحا و اجداد مطهرش در مینوی برین را از درگاه ایزد منان برایشان مسألت می‌نمایم. 

***

علی اکبر صالحی درگذشت سید محمود دعایی را تسلیت گفت

قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم ایران درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی را تسلیت گفت:

 

إنا لله و إنا الیه راجعون

با کمال تأسف و تألم و در عین ناباوری خبر جانگداز ارتحال حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقای دعایی را دریافت کردم. قریب به یکی، دو هفته پیش بود که در معیت ایشان در فرهنگستان هنر نکوداشت اثر ماندگار جناب آقای حجازی در فیلم واقعه مهدی را داشتیم. مثل همیشه در اکثر مراسم‌های فرهنگی، هنری، ادبی و حماسی حضوری دلنشین و آرام‌بخش داشتند. کوتاه سخن می‌گفت و هر آنچه بیان می‌کرد بر دل می‌نشست چون از دلی پاک و سلیم و در کمال اخلاص و صداقت جاری می‌شد.

در قضاوت‌ها منصف و عادل بود. زبانی لین داشت و در عین تواضع از بیان حقیقت هراس نداشت. در هر محفلی حضور پیدا می‌کرد مورد تکریم خاص و عام بود. سراسر وجودش مهربانی و مملو از عواطف انسانی بود. عاشق امام بود. یار صدیق رهبری بود. سراسر شور در خدمت به خلق و عبادت خالق بود. در زمره من أتی  الله بقلب سلیم بود. در یک کلام در جمع السابقون السابقون اولئک المقربون دار فانی وداع کرد. 

عاش سعیدا و مات سعیدا

خداوند روح بلند ایشان را با اولیائش محشور گرداند. از ایزد منان برای ایشان علو درجات، رحمت و غفران واسعه الهی و برای بازماندگان و دوستداران و به خصوص همکاران ایشان در مجموعه عظیم انتشارات فرهنگی اطلاعات که به حق میراث گرانقدر ایشان است، أجر و صبر مسئلت دارم

 

***

پیام تسلیت حزب کارگزاران سازندگی به مناسبت درگذشت سید محمود دعایی

انا لله و انا الیه راجعون

‍سیدمحمود دعایی مدیر روزنامه اطلاعات؛  پیر و شیخ و سید مطبوعات ایران  درگذشت. مردی از نسل روحانیت انقلابی ایران که با حرکت ۱۵ خرداد (۱۳۴۲) وارد سیاست شدند و در  روز ۱۵ خرداد (۱۴۰۱) هم از دنیا رفت. او که تحت جذبه امام خمینی وارد مبارزه سیاسی شده بود در همان روزی چشم از جهان فروبست که یادآور خاطره‌ی  پیشوای سیاسی‌اش بود.

سید محمود دعایی در سال‌هایی که صدایی از روحانیت مبارز در کشور به گوش نمی‌رسید از نجف اشرف صدای روحانیت مبارز بود و یک تنه تحت اشراف رهبر انقلاب رادیو و رسانه‌ای برای انقلاب را اداره می‌کرد. در همان سال‌ها دعایی سعی می‌کرد سخن همه انقلابیون را به رهبر انقلاب  برساند. حتی کسانی که بعدا از صف انقلاب جدا شدند.

دعایی اساسا اهل نقار و جدایی نبود. پس از  تصدی سفارت ایران در عراق با حکم امام مسئول موسسه اطلاعات شد. در حالی که چندی بعد آقای سیدمحمد خاتمی هم مسئول موسسه کیهان شد. اما دعایی رقابت تاریخی این دو موسسه مطبوعاتی را به رفاقت بدل کرد. روزهایی بود که دعایی به علت مشغله رقیب مدیر هر دو روزنامه شد اما هرگز تیتر هیچکدام را به تحریریه رقیب لو نمی‌داد و این اوج اعتدال و انصاف او بود. نکته ای که برای تاریخ مطبوعات ایران عبرت آموز است. تاریخی که در آن سابقه سرقت تیتر یک وجود دارد!

دعایی در سیاست هم چنین بود. با وجود گرایش به جناح چپ و اصلاحات هرگز جناح راست و اصولگرا را تخریب نمی‌کرد. گرچه رقیبش کیهان از دهه ۷۰ به بعد چنین می‌کرد.

این البته به معنای بی‌هویتی اطلاعات نبود. دعایی عمیقا مصلح و اصلاح‌طلب و معتدل و اعتدال‌گرا بود. از ارادتمندان و حتی حامیان آقایان هاشمی و خاتمی بود و اولین کنفرانس اعلام نامزدی میرحسین موسوی برای ریاست جمهوری در موسسه اطلاعات برگزار شد و بیانیه‌های معترضین در روزنامه اطلاعات و بعدا در کتاب سال اطلاعات منتشر شدند تا شاهدی برای تاریخ باشند.

اما دعایی اقتضائات یک روزنامه ملی را می‌دانست. او نمی‌خواست شکاف دولت و ملت را تشدید کند. او نمی‌خواست فاصله حاکمیت و اپوزیسیون را بیشتر کند. بارها برای حل مشکلات ملیون و روشنفکران پادرمیانی کرده بود. از بسیاری از روشنفکران ملی مقالات و خاطرات چاپ می‌کرد. صفحه اعلانات اطلاعات محل درج بسیاری از اطلاعیه‌های احزابی چون نهضت آزادی و جبهه ملی بود. مقالات و خاطرات مهمی از رجال حزب توده از احسان طبری تا نورالدین کیانوری در اطلاعات چاپ شده است.

اطلاعات در دهه ۶۰ دریچه‌ای ولو کوچک برای بحث و نقد و نظر بود. در این روزنامه هم محمدجواد لاریجانی ستون داشت و هم سیدعطاءاله مهاجرانی. حتی گاه ابراهیم یزدی هم مقالاتی می‌نوشت و کیومرث صابری که ستون طنز انتقادی‌اش در اطلاعات فصلی در تاریخ طنز سیاسی ایران را گشود.

دعایی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی هم بود. گرچه در این مقام هرگز نماینده‌ای جنجالی نبود اما در همراهی با جبهه دوم خرداد و حمایت از دولت اصلاحات تردید نداشت. 

بدون شک شخصیت دعایی پذیرای تندروی‌های چپ و راست نبود و از این رو نقدهایی از راست و چپ بر او وارد می‌شد اما دعایی هرگز نه از مسیر انقلاب جدا شد و نه از راه اصلاح پشیمان شد و نه خط اعتدال را فراموش کرد.

دعایی عمیقا خیرخواه نظام و ایران بود و این خیرخواهی را با گستراندن چتر موسسه اطلاعات بر سر همه وفاداران به ایران و اسلام نشان می‌داد. میراثی که به او سپرده شده بود را نه‌تنها حفظ کرد بلکه به لحاظ معنوی و حرفه‌ای و حتی مادی حفظ کرد و توسعه داد.

دعایی در این سه دهه اخیر خواسته به نمادی از  پذیرش دو بال برای اداره نظام و کشور (ولو نمادین) بدل شد و گاه با ابتکار شخصی و با اتکا به سرمایه و اعتبار فردی نزد رهبران انقلاب در مقام نماینده ولی فقیه در محافلی حضور می‌یافت که جای مسئولان نظام در آن خالی بود و پیام‌هایی را منتقل می‌کرد که فقط او می‌توانست حامل آن باشد تا تالیف قلوب کند.

حزب کارگزاران سازندگی ایران با تسلیت درگذشت این چهره مصلح و معتدل و مبارز و دعوت به بدرقه شایسته او امیدوار است برای پاسداشت او، جای خالی سیدمحمود دعایی در حاکمیت و اصلاحات با انسان‌های شایسته‌ای پر شود که واجد همین ویژگی‌ها باشند و خط وصل باشند و نه فصل...

در کشوری که عمر نهادهای اجتماعی وابسته به عمر انسان‌هاست او عمرش را در حفظ یک نهاد صد ساله (موسسه اطلاعات) گذاشت. میراث دیگران را به خوبی نگهبان و نگهدار بود. میراثش را پاس داریم؛ میراث جمع انقلاب و اعتدال و اصلاح...

***

تسلیت اسحاق جهانگیری

خبر ارتحال ناگهانی دوست و برادر باوفا، حجّت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمو‌د دعایی موجب تأثر و تأسف فراوان شد.

ایشان سال‌های فراوان، چه در پیش از انقلاب و چه پس از آن، در عرصه سیاست و رسانه در جهت تقویت منافع ملی ایرانیان کوشید و با ادب مثال‌زدنی، خالصانه در راستای اهداف انقلاب، امام و رهبری تلاش می‌کرد. 

کشور ما امروز شخصیت مؤثری را از دست داد. هم جامعه و هم نظام به چنین شخصیت‌هایی نیاز وافر دارد چرا که ایشان حلقه‌ی وصل میان گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف و خدمتگذار در جامعه بود. شخصیت‌هایی نظیر مرحوم دعایی، مترجمانی میانِِ گروه‌ها و شخصیت‌ها هستند که همزبانی، همدلی ، مهربانی و عطوفت را به خوبی به یاد دارند.

آن مرحوم شخصیتی متین، مهربان و دوست‌داشتنی داشت و جز خوبی از او به یاد ندارم. این ضایعه بزرگ را به خانواده معزز ایشان، به اهالی رسانه، فرهنگ و انقلاب، به دوستدارانش و به مردم صبور استان‌های یزد و کرمان تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند متعال برای آن عزیز، غفران الهی و برای بازماندگان صبر مسئلت دارم.

اسحاق جهانگیری

***

تسلیت هادی طحان نظیف

مرحوم دعایی یار دیرین امام و رهبری، عمر شریف خود را در راه خدمت به نظام و انقلاب اسلامی صرف کرد وتلاش‌های ایشان در سمت نمایندگی مجلس و به‌ویژه دوران خدمت در روزنامه اطلاعات فراموش ناشدنی است. درگذشت این مرد شریف، ساده‌زیست و اخلاق‌مدار را به خانواده و اهالی رسانه تسلیت می‌گویم.

***

تسلیت حسن سبحانی

یاد و نام شهیدان به خون کشیده شده ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ گرامی باد. مردمان محروم، بی‌ادعا و با اخلاصی که در حمایت از فعالیت‌های ضداستعماری«امام خمینی» به صحنه آمدند و در مبارزات مردم آزادیخواه ایران،از انقلاب مشروطه تاکنون، تاثیری تعیین کننده علیه مظاهر استبداد به یادگار گذاشتند و گذشتند.

***

تسلیت مجتبی مطهری فرزند ارشد استاد شهید مرتضی مطهری

انا لله و انا الیه راجعون

آه چه مردی از دست رفت! درگذشت مرحوم حجه الاسلام سید محمود دعایی ما را در ماتم و غم و اندوه فرو برد. انسانی اخلاقی و وارسته، دارای صفا و زلالیت نفس با روحی بزرگ، دارای سعه صدر، نمونه انسانیت با جذابیت فراوان. مردی که با تمام وجود واقعیت امام(رض) و انقلاب الهی اسلامی را عمیقا درک کرده و به دنبال اعتلای فرهنگ و تمدن و هنر اسلام و ایران بود.

هم با رهبر معظم انقلاب و حوزه و روحانیت و هم با دانشگاهیان و روشنفکران و هنرمندان پیوندی موثر داشت. گوهری مانند او امروزه کمیاب است و ما در فرهنگ خویش به امثال او نیازمندیم. خداوند روح پاکش را با اهل بیت(ع) محشور گرداند و به خانواده گرانقدرش صبر و شکیبایی عنایت فرماید. 

دکتر مجتبی مطهری

***

تسلیت خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی

من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا 

خبر درگذشت عالم مجاهد، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی که زندگی پرفراز و نشیب ایشان وقف روشنگری و آگاهی بخشی و خدمت خالصانه در عرصه مطبوعاتی و فرهنگی این مرز و بوم بود موجب تألم و تأسف بسیار شد. یاد مهربانی های صمیمانه ایشان فراموش نخواهد شد. از خدای مهربان برای آن سفرکرده مغفرت و رحمت واسعه و برای خانواده و بازماندگان صبر و شکیبایی خواهانیم.

خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی

***

تسلیت حمید میرزاده

انا لله و انا الیه راجعون 

دعایی عزیز ، نازنین مردی پاک اندیش و فروتن و میانه رو از میان ما رفت . دعایی با آرامش  مخصوص خود" قالب خاکی سوی خاکی فکند" و "جان خرد را به سموات برد" و زندگی ابدی را از امروز شروع کرد. 

مرد خوش خلق و با و فا و با اخلاص و با صفا و بی ریا  به ملکوت اعلا پیوست . او دلی چون آیینه داشت و آیینه گردان همه خوبیها وواقعا  کم نظیر بود. فراغش بر  دلهای دوستدارانش سنگین است . افسوس که یار یک جهت حق گزار ما هم رفت و براستی  او مصداق این شعر حافظ شیرین سخن بود:

به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد

تو را در این سخن انکار کار ما نرسد

اگر چه حسن فروشان به جلوه آمده‌اند

کسی به حسن و ملاحت به یار ما نرسد

به حق صحبت دیرین که هیچ محرم راز

به یار یک جهت حق گزار ما نرسد

این مصیبت را به همسر محترم و مکرم و فرزندان عزیز و همه دوستداران و همکاران ایشان در روزنامه وزین اطلاعات و اصحاب رسانه تسلیت می گویم  و از خداوند رحمان و غفار برای آن روح بلند آسمانی رحمت و مغفرت و برای همه بازماندگان صبر و سلامت آرزو مندم.

حمید میرزاده

***

تسلیت حسین علایی

بسم الله الرحمن الرحیم 

انا لله و انا الیه راجعون

با نهایت تأسف و تأثر درگذشت یار با وفای حضرت امام خمینی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج سید محمود دعایی را تسلیت عرض می کنم. 

آقایی دعایی از چهره های درخشان انقلاب اسلامی است که تمام عمر خود را در مبارزه با نظام شاهنشاهی و برای به ثمر رسیدن نهضت امام خمینی صرف کرد. 

او از جمله کسانی بود که تلاش داشت تا به سیره و منش امام خمینی همچنان وفادار باقی بماند و از راه و تفکر رهبر کبیر انقلاب اسلامی همواره دفاع کند. 

از خداوند متعال برای آن انسان فرهیخته که تا آخر عمر، انقلابی به معنای واقعی باقی ماند و به زخارف دنیا روی نیاورد، رحمت واسعه و برای خانواده محترم و فرزندان عزیزش، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می نمایم. 

حسین علایی

***

تسلیت محمدرضا تابش

انالله وانا الیه راجعون

ناباورانه فقدان روحانی نستوه، مجاهد خستگی ناپذیر و انسان والامقام حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمود دعایی را به سوگ می‌نشینیم.

شخصیتی که در فراز و فرودهای انقلاب راه را گم نکرد و تند و کند نشد و از مشی اصلاحی - اعتدالی  که متاثر از هم نشینی و مصاحبت با امام راحل بود، عدول نکرد.

منش مردم‌مدارانه و جاذبه وی آنچنان بود که همه نحله‌های فکری و احزاب و جناح‌هایی که در پی‌افکندن انقلاب اسلامی سهمی داشتند و بعضا از گردونه قدرت خارج شده بودند، دعاییِ مجاهد، انقلابی، همراه و مورد اعتماد امام و رهبری را قبول داشتند و پذیرای وی بودند و این هنر ارزشمند دعایی بود که کمتر روحانیِ انقلابی از آن بهره‌مند است.

در زی‌طلبگی، پشت پا زدن به زخارف دنیوی، جوانمردی، رفاقت، مردم‌داری، تواضع، ساده زیستی و...و‌...کم نظیر بود.

حضورش در عرصه‌های خطیر قبل از انقلاب اسلامی و هم مسئولیت پذیری‌اش در دوران بعداز انقلاب، چه در قامت اجرا و چه در سنگر تقنین و چه در ساحت فرهنگ، تعیین کننده و ارزشمند بود.

هرگز دامنش به زخارف دنیوی آلوده نگشت و پست و مقام وی را از آنچه حق تشخیص می داد، باز نداشت.

روحانیت اصیل، چهره ای تاثیرگذار، استان کرمان وجودی ارزشمند، یزد عزیز گوهری دُردانه و ایران، سیاستمدار و فرهیخته ای اخلاقی و مردم‌دار را ازدست داد که خلاء وجودی‌اش جبران ناپذیر خواهد بود.

این مصیبت را به ملت شریف ایران، رهبری معظّم، روحانیون ارجمند، اصحاب معزّز مطبوعات، همسر و فرزندان گرانقدرش، مردمان نجیب و با فرهنگ استانهای تهران، یزد و کرمان و خیل دوستداران حق و فضیلت و ارادتمندان آن مرحوم تسلیت عرض می نمایم.

ازخداوند مسئلت دارم تا وی رامشمول رحمت واسعه خویش قرار دهد و به ارادتمندانش توفیق تأسی به منش والا و فضیلت‌های ناب اخلاقی وی عطا فرماید.

محمدرضاتابش

نماینده ادوار۱۰-۶ مردم شریف اردکان در مجلس شورای اسلامی

۱۴۰۱/۳/۱۵

***

تسلیت ضیاء الدین نجفی تهرانی

بسمه‌ تعالی

خبر درگذشت یار وفادار امام و انقلاب عالم متعهد و پرتلاش عرصه فرهنگی و مطبوعات کشور جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی موجب تاثر و تألم‌ عمیق اینجانب گردید.

 ایشان تمام عمر با برکت خویش را صرف خدمت به امام، انقلاب، رهبری و مردم نمود و لحظه‌ای از پای ننشست.

اینجانب فقدان این دوست دیرین، خدوم و متواضع را به مقام معظم رهبری، یادگار گرانقدر امام، حضرت آیت الله سید حسن آقای خمینی، اهل فرهنگ و رسانه و به ویژه همکاران آن مرحوم در موسسه اطلاعات و همسر و فرزندان گرامی ایشان تسلیت می گویم و از درگاه الهی برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسالت دارم.

ضیاء الدین نجفی تهرانی

حوزه علمیه و مسجد جامع

 نبی اکرم (ص) شرق تهران

خرداد ماه ۱۴۰۱

***

پیام تسلیت آیت الله سید مصطفی محقق داماد 

الموت نقاد وفی کفه 

جواهر یختار منه الجیاد 

ماتم جانسوز رحلت سید بزرگوار سلاله رسول الله (ص) تندیس اخلاق حسنه ، تواضع ، صفا ، وفا و صداقت مرحوم حجه الاسلام والمسلین حاج سید محمود دعایی طاب ثراه ارباب فضیلت و فرهنگ را داغدار و سوگوار ساخت. اینجانب این غم جانکاه را به بازماندگان‌ آن مرحوم تسلیت عرض میکنم وصبر جمیل واجر جزیل از درگاه حق متعال برای انان مسالت دارم و از خداوند میخواهم که روح بلند آن صدیق نازنین را در جوار رحمت خاصه خود جای دهد . 

سید مصطفی محقق داماد 

رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم

۱۵خرداد ۱۴۰۱

***

پیام تسلیت مجید انصاری

من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه

خبر درگذشت ناباورانه و خسارتبار مجاهد نستوه ویار باوفا ودیرین امام خمینی ، حجت الاسلام والمسلمین آقای دعایی در سالروز ارتحال حضرت امام و شهیدان ۱۵ خرداد اندوه ومصیبت را مضاعف کرد  ، او مظهر پاکی ، اخلاص  ، انقلابی گری واقعی،  سلوک اخلاقی ، ساده زیستی  و خدمت بی ادعا به مردم بود،  همراهی با امام در دوران سخت تبعید در نجف و هجرت به پاریس و پذیرش ماموریتهای خطرناک ، ۶ دور نمایندگی مجلس  و نزدیک چهل سال نمایندگی امام و رهبری در موسسه اطلاعات را با مشی اعتدال و تعقل و مهربانی گوشه ای از خدمات ارزنده این روحانی وارسته است. ضمن عرض تسلیت  از خداوند منان می خواهم آن فقید سعید را با اولیاء محشور و به همسر وفرزندان گرامی و عموم مصیبت دیدگان صبر و اجر عنایت فرماید.

***

پیام تسلیت هادی خانیکی

شنیدن خبر تلخ درگذشت سیدمحمود دعایی صبری سنگین می‌خواهد. دعایی در درگرگونی‌های ایام، همیشه «پل» بود نه «دیوار»؛ «حلقه وصل» بود نه «ابزار فصل». میان رفتار فروتنانه و گفتار نرم‌خویانه‌اش، فاصله‌ای نبود. نماد حرمت‌نهادن به خردمندان، دلجویی از رانده‌شدگان‌ و بازسازی همبستگی ملی بود.

***

پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه در پی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دعایی

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پیامی درگذشت سید محمود دعایی مدیر مسوول روزنامه اطلاعات را تسلیت گفت:

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید محمود دعایی موجب تاثر و تاسف خاطر اینجانب گردید.

آن مرحوم در دوران مبارزه حضرت امام خمینی (ره) با رژیم طاغوت بویژه در دوران حضور ایشان در نجف اشرف، از همراهان و ملازمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بوده و پس از پیروزی انقلاب نیز در مسئولیت‌هایی همچون نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مدیریت موسسه اطلاعات، منشأ خدمات با روحیه ساده زیستی و مردم داری بودند.

اینجانب ضمن تسلیت به خانواده محترم دعایی و سایر بستگان مُعزّا برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسألت دارم.

غلامحسین محسنی اژه‌ای

***

خرازی: دعایی در روزنامه اطلاعات پناه خبرنگاران بود

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درگذشت سید محمود دعایی را تسلیت گفت:

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت روحانی بزرگوار حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی را به فرزندان و خانواده محترم دعایی، عموم ایرانیان به خصوص جامعه مطبوعات کشور تسلیت می‌گویم. دعایی یار دیرین امام، همواره در کنار امام و مورد اعتماد آن بزرگوار بود. او چه در دورانی که امام در عراق بودند و چه در بازگشت امام به ایران در خدمتگذاری به مراد خود زبانزد عام وخاص بود. او در یک جمله ذوب در امام بود و در زندگی پر برکت خویش، سعی داشت منش و کرداری برگرفته از شخصیت امام داشته باشد. آقای دعایی دوستدار همه بود و همه او را دوست می‌داشتند، اصلاحگر واقعی بود و با افتادگی، سلامتی و خیرخواهی خود تصویری واقعی از یک روحانی در ذهن هر کس که با او در تماس بود میآفرید.

شخصیت دعایی در تمامی مسئولیت‌هایی که برعهده داشت، چه در زمانی که رادیوی انقلاب را در عراق اداره می‌کرد، چه در زمانی که سفارت ایران در عراق را برعهده داشت، چه در دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و چه در زمان نمایندگی ولی فقیه در روزنامه اطلاعات، هیچ تغییر نکرد. دعایی همان دعایی طلبه بود و با رفتار خاضعانه خویش در دل هر کس راه می‌یافت. او در حل مشکلات دیگران سعی بلیغ داشت و در این راه آماده بود هرگونه زحمت را حتی اگر با تحقیر او همراه بود تحمل کند.

اینجانب که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی افتخار دوستی با او را داشتم، چه در دوران معاونت سیاسی وزارت خارجه در دولت موقت که آقای دعایی سفیرمان در عراق بود و چه در دوران سرپرستی خبرگزاری جمهوری اسلامی و ستاد تبلیغات جنگ و چه در دوران نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل و چه در دوران وزارت امور خارجه و چه در سال‌های اخیر که مسئولیت شورای راهبردی روابط خارجی را برعهده دارم، همواره دعایی را همان دعایی یافتم. او برخلاف کسانی که با بالا رفتن از نردبان مسئولیت رنگ عوض می‌کنند، زی روحانی خود را از دست نداد. یار بی‌پناهان بود و با خلوص و افتادگی حتی اتهامات ناروا را تحمل می‌کرد.

دعایی در دوران نمایندگی رهبری در روزنامه اطلاعات پناه خبرنگاران بود و با مشی اعتدالی خویش هیچ کس را متهم نمی‌کرد، بلکه در انتشار اخبار و تهیه گزارش، صحت خبر و مصلحت کشور و انقلاب را در نظر داشت. خدایش رحمت کند که نماد انسان انقلابی و اخلاقی و یک روحانی واقعی بود. او ابداً رنگ عوض نکرد. او همان بود که بود.

***

امیرعبداللهیان درگذشت سید محمود دعایی را تسلیت گفت

متن پیام حسین امیرعبداللهیان به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

با کمال تاسف و تاثر، مجاهد فی سبیل‌الله جناب مستطاب حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، یار دیرین امام عظیم‌الشان و رهبری معظم انقلاب، مدیر موسسه و روزنامه وزین اطلاعات هم زمان با سالگرد رحلت ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد چشم بر این جهان فانی بست و به دیدار معبود و‌ رهبر و مراد خود شتافت. 

مرحوم سید محمود دعایی از بدو مبارزات دوران انقلاب اسلامی و در خلال برهه‌های حساس نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره یار و همراه امام و رهبری در عرصه‌های مختلف انقلاب بویژه دیپلماسی و رسانه، جهادگر میدان فرهنگ و تبیین و با نگاهی مشفقانه و خاضعانه همواره در فکر تعالی و پیشرفت ایران اسلامی بود.

اینجانب در جلسات و نشست‌های مختلف از جمله با مدیران ارجمند رسانه شاهد این علقه و علاقه متواضعانه اما عمیق ایشان به منافع و مصالح ملی نظام و کشور عزیرمان ایران اسلامی بودم.

اینجانب ارتحال  آن سید جلیل‌القدر و متخلق را به خانواده بزرگ رسانه‌ای کشور به خصوص همکاران و دوستان ایشان در موسسه و روزنامه اطلاعات و خانواده سادات مکرم و صبور ایشان تسلیت عرض می‌‌کنم و برای ایشان شکیبایی و تسلی آرزومندم.

از درگاه خداوند رحمان و رحیم، برای مرحوم دعایی غفران واسعه الهی و همجواری با شهدا و صلحا و امام شهدا مسئلت می‌کنم.

***

پیام تسلیت محمدباقر قالیباف

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

درگذشت روحانی وارسته و متواضع حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی نماینده ولی‌فقیه‌ در موسسه مطبوعاتی اطلاعات از سال ۵۹ و نماینده شش دوره مجلس‌ شورای اسلامی موجب تاسف و تاثر گردید.

این شخصیت بزرگوار از علاقمندان و همراهان قدیمی حضرت امام (ره) در دوران مبارزات ستمشاهی و از فعالین سیاسی پیش‌ از انقلاب در داخل و  در کشورهای منطقه بودند و پس از پیروزی انقلاب بعنوان خدمتگزاری مردم‌دار، ساده‌ زیست و دلسوز در عرصه‌های مختلف حضور داشتند.

اینجانب ضمن عرض تسلیت فقدان‌ آن بزرگوار به روحانیت محترم، همکاران در موسسه اطلاعات، دوستداران و بیت مکرم، برای ایشان رحمت و رضوان الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

محمدباقر قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی

***

پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

بسم الله الرحمن الرحیم

وهو الباقی بعد فناء کلّ شیء 

رحلت ناگهانی و نابهنگام انسانی شریف، اصیل، نیک¬اندیش و آزادی¬خواه مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی تاثر و تاسف همگان را برانگیخت و جامعه فرهنگی و مطبوعاتی را داغدار ساخت. سیره و سوابق و کارنامه سیاسی و مبارزاتی مرحوم دعایی از سال¬ها پیش از انقلاب و حضور پرتلاش و با¬اخلاصش در نجف، در بیت و در کنار مرحوم امام خمینی بر همگان واضح و درخشان است. بیش از چهار دهه در عرصه مطبوعات و چند دوره در کسوت نمایندگی مجلس، میراثی جز پاکی، پاک¬اندیشی، پاک¬زیستی و استقلال-خواهی بر جای نگذاشت. او در تکریم و تعظیم متفکران، عالمان، آزاداندیشان و هنرمندان هیچگاه دریغ نمی-ورزید؛ سمبل جاذبه همه اقشار به شمارمی¬رفت و از تنگ نظری¬ها، کوتاه¬بینی¬ها و جزم اندیشی¬ها دور بود. مرگ او داغی است که بر دل¬ها نشسته و همه را اندوهگین ساخته است.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم درگذشت این یار دیرین و وفادار امام(ره) را به همسر، فرزندان، بستگان داغدار، جامعه مطبوعاتی، بویژه کارمندان و کارکنان موسسه اطلاعات و بیت شریف امام خمینی تسلیت می گوید و از خداوند برای آن مرحوم علوّ درجات و رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و سلامت طلب می¬کند. 

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

***

پیام تسلیت علی لاریجانی

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم مجاهد و یار دیرین امام راحل و رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمود دعایی موجب تأثر و تألم عمیق گردید. این عالم بزرگوار  

از ‌نخستین مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های اثرگذار ویاران صمیمی نظام جمهوری اسلامی بود که در نشر پیام‌های حضرت امام خمینی (ره) در دوران مبارزه در قم و نجف، شجاعانه و با صراحت تمام نقش‌آفرینی کرد. ایشان همه‌وقت در موضع یک عالم متواضع، ساده‌زیست و مردم‌دار ظاهر شد و دعوت به دین و انقلاب را سرلوحه خویش ساخت.

این‌جانب این ضایعه را به رهبر معظم انقلاب، ملت ایران، روحانیت معزز، جامعه رسانه‌ای و خانواده مکرم آن مرحوم صمیمانه تسلیت می‌گویم و علوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

علی لاریجانی

***

پیام تسلیت سید احمد حسینی

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت روحانی عالیمقام ومجاهد ویار صدیق ودیرین حضرت امام مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمود دعایی مایه تاثر فراوان گردید.

این روحانی بزرگوار درساده زیستی در زمره بهترین ها بود.

ایشان  علاوه بر نمایندگی مجلس شورای اسلامی ،دوران طولانی مدیر مسئولی روزنامه اطلاعات را برعهده داشت ودر این سال‌های طولانی، همواره درمسیر انصاف وعدالت حرکت نمود وتلاش می‌کرد تا نوشته های این روزنامه در مسیر اخلاق بوده ودر صورت ضرورت به نقد عملکرد دستگاهی، هرگز از مسیر انصاف واخلاق ورعایت حیثیت افراد خارج نشد.

روزنامه اطلاعات در این سال‌های طولانی همواره مروج افکار واندیشه های امام عظیم الشان راحل بود.

خاطرات ایشان از دوران قبل از انقلاب ودر نجف اشرف ودر همراهی با امام همیشه جذاب وقابل استناد بود.

آقای دعایی عزیز ازجمله ارادتمندان حضرت امام بود که در اکثر برنامه ها ومراسمی که در حرم امام  ویا حسینیه جماران برگزار می‌شد حضور پیدا می‌کرد وعدم حضور ایشان در مراسم سالگرد امام در روز گذشته برایم جای تعجب داشت که متاسفانه خبر تاسف بار رحلت ایشان را شنیدیم.

درگذشت این روحانی مبارز و والامقام وخدمت گذار صدیق نظام ومردم شریف ایران اسلامی را به مقام معظم رهبری،بیت مکرم حضرت امام،خانواده محترم ایشان وبستگان ودوستان آن روحانی عالیقدر تسلیت عرض نموده برای آن فقید سعید رحمت واسعه وعلو درجات وبرای همه بازماندگان صبری جمیل مسألت میکنم.

سید احمد حسینی

***

پیام تسلیت سیّدمحمّدکاظم خوانساری

 

بسم الله الرحمن الرحیم

آیت الله آقای حاج سیّدحسن خمینی دامت برکاته

بعدالسلام والتحیّه

درگذشت جانسوزیارصادق وباوفا ودیرین مرحوم حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه ویادگارعزیزشان والدمعظمتان رحمه الله علیه ونیزجنابعالی،روحانی مجاهدنستوه،اُندیشمندخستگی ناپذیر،روشن بین بی نظیر،مرحوم حجه الاُسلام والمسلمین آقای حاج سیّدمحموددعائی طاب ثراه به حقّ برای انقلاب ومملکت ثلمه ای بودکه که لایسدّهاشیُ.

اوبه ملکوت اُعلی پیوست ورهروان خمینی بزرگ راواقعاًداغدارنمود.

حقیرکه اُزسال۱۳۴۹درنجف اُشرف توفیق آشنائی ودوستی باایشان رایافتم،درتمامی۵۳سال گذشته بجزپاکی ونیک اُندیشی،مهربانی وتواضع وصداقت درعشق پاک وبی شائبه به حضرت امام وانقلاب وملّت رشیدوکشورعزیزمان اُزایشان ندیدم وباوردارم که جایگزینی مشابه او،وجودنداشته وندارد.

باوردارم که دعائی،این عزیزتازه اُزدست رفته که دردامان پرمهروباصلابت مرحوم حضرت امام قدّس سرّه پرورش یافته بود،چه درروزگاران سخت وطاقت فرسای دوران مبارزه،وچه دردوران پس اُزپیروزی،چه دردوران شش دوره نمایندگی مردم تهران درمجلس شورای اسلامی وچه درطول بیش اُزچهل سال عهده داری رهبری روزنامهُ وزین اطلاعات،هیچ گاه وهیچ گونه تغییری درزندگی ساده وبی آلایش وزیّ طلبگی که حفظ نموده بود ونیزدررفتاروکردارخیرخواهانه وتواضع وفروتنی بی نظیرش،ایجادنشده وذرّه ای شائبهُ ادعّاوسهم خواهی هرگز دراودیده نشدواقعاًعاش سعیداًومات سعیدا.

اینجانب این ضایعهُ دردناک وجبران ناپذیررابه جنابعالی وهمسرمحترمه وفرزندان وخاندان شریفش ونیزبه تمامی پیروان صدّیق حضرت امام اُعلی الله مقامه تسلیت عرض نموده تعالی روح پاک وبلندش رااُزدرگاه حضرت اُحدیت مساُلت دارم.

سیّدمحمّدکاظم خوانساری

۱۵خردادماه ۱۴۰۱

***

پیام تسلیت آیت الله سید محمد هاشمی

انالله واناالیه راجعون

"لایَستَوی مِنکم مَن انْفَقَ مِنْ قَبْلِ الفَتْحِ وَقاتَلََ اولئک اعظمُ درجةََ  ِمن الذین اَنفَقُوا مِن بعدُ وقاتلوا "

مجاهد نستوه،پارسا،دریا دل،سبک بال،ساده زیست،جذاب،ومتواضع حضرت دعائی عزیزکه غم هجرانش همه دوستان وهمرزمان خویش را اندوهگین وپریشان نموده به مصداق ایه فوق ازجمله یارانی بودکه ازهمان روزهای اغازین نهضت معمار وامام انقلاب را تنها نگذاشت وشجاعانه درهمه عرصه های خطرزا بی محابا گوش به فرمان بود انگونه که سلسله اعصاب ساواک مخوف وجهنمی را بهم ریخته بود ودرهرکوی وبرزن درجستجوی او ودستگیریش بودند واودرحال جنک وگریز ازشهری به شهری ساواک رادیوانه کرده  بودتاسرانجام به امام خویش دراستان علوی پیوست ،

دران دیارنیزاز انجام هیچ مسئولیتی  هرچند پرخطر شانه خالی نمیکرد

سرانجام بامهاجرت حضرت امام به پاریس وبازگشت به کشور فصل جدیدی ازرسالت انقلابی خویش درسمت های سفیر ایران درعراق ونمایندگی دوره های متعددی درمجلس شورای اسلامی ونمایندگی امام ورهبری معظم انقلاب درپرسابقه ترین روزنامه وجریده کشور"اطلاعات"اغازمیشود درمدت بیش ازسی سال عهده داری روزنامه اطلات با کمترین گاف ولغزش فرهنگی سیاسی خبری انجا راپناه ومآمن فرهیتخگان وشخصیتهای بزرگ دل چرکین ازبعضی رفتار ها باهرسلیقه ای قرار میدهد

اودرهمه مسئولیتهاازپارسائی ،تواضع ودنیا گریزی فاصله نگرفت وسرانجام سبک بال دعوت حق جل وعلارالبیک گفت

خداوندا دل اندوهگین همسررنج کشیده وفرزندان  ودوستان داغدارش را باسکنیت وصبرخویش باهمنشی روح بلنداوبااولیاء واجداد طاهرینش درجوار رحمت خویش مرهم گذار

سید محمد هاشمی

۱۶ خرداد۱۴۰۱

***

پیام تسلیت شفیقه رهیده

 

انالله و اناالیه راجعون

نیمه خرداد و هم زمان با ایام گرامیداشت امام راحل، در کمال ناباوری خبر درگذشت یکی از پیشگامان انقلاب اسلامی، یاران شریف امام خمینی و خادمان متواضع ملت؛ مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی موجب تاسف و تاثر شد.

آن سیدجلیل القدر سرشار از صفات برجسته، خصوصیات اخلاقی ممتاز و تواضع و تدین مثال زدنی بود و فقدانش در این وانفسا تلخ و جبران ناپذیر است.

بنیاد امیرکبیر فقدان این یار و یاور دیرین خود را که در سالیان پس از فقدان مرحوم دکتر حسن حبیبی از هیچ کوششی برای گرامیداشت آن کارگزار فقید جمهوری اسلامی و گشوده ماندن درب این مرکز فرهنگی فروگذار نکرد به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، خانواده گرانقدرش، اهالی فرهنگ و رسانه، همکاران گرامی‌اش در موسسه اطلاعات و دوستدارانش تسلیت عرض می کند.

از درگاه خداوند متعال علو درجات آن روحانی پارسا و صدیق صادق را مسالت دارم.

شفیقه رهیده/ بنیاد فرهنگی امیرکبیر

***

پیام تسلیت وزیر کشور

متن پیام تسلیت احمد وحیدی به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، مبارز دیرین و یار همیشگی بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و انقلاب، موجب تاسف و تاثر شد.

مجاهدت در عرصه های مختلف از مبارزه با رژیم طاغوت تا مقابله با تحریف، تخریب و توطئه علیه نظام، شخصیتی از ایشان ساخت تا الگویی برای فعالان رسانه ای کشور باشد.

توصیفی که رهبر معظم انقلاب اسلامی از "صفا، سلامت نفس، فروتنی، ساده زیستی، پاکدستی و قناعت، ارادت عمیق به امام بزرگوار و انقلاب و پایداری و وفا در دوستی و رفاقت" برای این شخصیت فرهیخته به کار برد، نشان از جایگاه آن مرحوم در سپهر سیاسی و مطبوعاتی کشور است که بی تردید در تاریخ ایران اسلامی به یادگار خواهد ماند.

اینجانب درگذشت آن مرحوم را که مصادف با سالروز قیام سرنوشت ساز ۱۵ خرداد بود، به رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی، خانواده محترمشان و اهالی فرهنگ و رسانه تسلیت عرض می کنم و از خدای متعال برای آن فقید، علو درجات و همنشینی با اولیای الهی مسالت دارم.

***

پیام تسلیت رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

متن کامل پیام حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه

از شمار دو چشم، یک تن کم    وزشمار خِرد، هزاران بیش

عروج اسف‌انگیز روحانیِ نیک‌سیرت و مداراپیشه،یاردیرین امام و انقلاب و رهبری حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعائی همه‌ی آشنایان آن اسوه‌ی اخلاق و فضیلت را از گرایش‌های مختلفِ سیاسی و فکری، در حیرت و حسرتی عمیق فروبرد.

 مرحوم دعائی نماد یک روحانیِ مردمی و فروتن بود که به رغم سابقه‌ی درخشان مبارزاتی، هرگز از انقلاب و نظام، سهم‌خواهی نکرد و باوجود انقلابی‌بودن و انقلابی‌ماندن، هرگز انقلابی‌گری را به یک جناح خاصِ سیاسی، محدود نمی‌کرد، همچنانکه در مناسبات اجتماعی و معاشرت‌های انسانی، رسالت خود به عنوان یک روحانیِ مردم‌مدار را فراموش نمی‌کرد.

او سنگ صبور و تکیه‌گاه اصحاب هنر و فرهنگ بود و به ایران و زبان فارسی و صاحب‌نظران و مروجان زبان فارسی عشق می‌ورزید و با همه‌ی وجودش که جاذبه بود تلاش می‌کرد در کنار آشتی‌دادن نیروهای انقلاب از طیف‌های گوناگون، حتی کسانی را که به نوعی از انقلاب بریده یا با نظام در ستیز بودند، به اردوگاه اسلام و ایران و انقلاب برگرداند.

چشم‌نداشتن به بیت‌المال و ساده‌زیستیِ او مایه‌ی فخر روحانیت و اصحاب فرهنگ و سیاست بود و پایمردی‌اش در کار مطبوعاتی، گواه هوش سیاسی و اجتماعی او و توجهش به منزلت و کارکردِ این رکن چهارمِ مردمسالاری بود.

اینجانب که سالیانی متمادی از نزدیک با آن سیاست‌مدارِ خوشنام و نیکومرام، معاشرت داشتم، ضمن تسلیت درگذشت این دانشی‌مردِ فضیلت‌پیشه، از خدای متعال، غفران و رضوان بیکران را برای ایشان، و صبر و اجر فراوان را برای همه‌ی بازماندگان‌شان آرزو کرده، امیدوارم مشی سیاسی و اخلاقیِ ایشان برای همیشه، الگو و الهام‌بخش همه‌ی کنشگرانِ عرصه‌های سیاسی و فرهنگی باشد.

سید ابوالحسن نواب

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

 

***

تسلیت اسحاق جهانگیری

خبر ارتحال ناگهانی دوست و برادر باوفا، حجّت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمو‌د دعایی موجب تأثر و تأسف فراوان شد.

ایشان سال‌های فراوان، چه در پیش از انقلاب و چه پس از آن، در عرصه سیاست و رسانه در جهت تقویت منافع ملی ایرانیان کوشید و با ادب مثال‌زدنی، خالصانه در راستای اهداف انقلاب، امام و رهبری تلاش می‌کرد. 

کشور ما امروز شخصیت مؤثری را از دست داد. هم جامعه و هم نظام به چنین شخصیت‌هایی نیاز وافر دارد چرا که ایشان حلقه‌ی وصل میان گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف و خدمتگذار در جامعه بود. شخصیت‌هایی نظیر مرحوم دعایی، مترجمانی میانِِ گروه‌ها و شخصیت‌ها هستند که همزبانی، همدلی ، مهربانی و عطوفت را به خوبی به یاد دارند.

آن مرحوم شخصیتی متین، مهربان و دوست‌داشتنی داشت و جز خوبی از او به یاد ندارم. این ضایعه بزرگ را به خانواده معزز ایشان، به اهالی رسانه، فرهنگ و انقلاب، به دوستدارانش و به مردم صبور استان‌های یزد و کرمان تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند متعال برای آن عزیز، غفران الهی و برای بازماندگان صبر مسئلت دارم.

اسحاق جهانگیری

***

تسلیت سردار رحیمی، رییس پلیس پایتخت

انا لله و انا الیه راجعون 

 درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی که عمر پر برکت خود را در راه مجاهدت ، ایثار و خدمت صادقانه در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و ... و خدمتگزاری به مردم سپری کرد ضایعه بزرگی است .

اینجانب این ضایعه  بزرگ را به خاندان بزرگوار ایشان و به اهالی عرصه رسانه،  قلم، هنر و آگاهی تسلیت عرض نموده از خداوند متعال برای آن مرحوم فقید غفران الهی مسئلت می نمایم .

سرتیپ پاسدار حسین رحیمی رییس پلیس پایتخت

***

تسلیت علی جنتی

انالله و انا الیه راجعون

بانهایت تاسف و تاثر خبر درگذشت روحانی مجاهد و نستوه و یار دیرین امام خمینی (ره) جناب حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعائی را دریافت کردم . افتخار دارم که ازآغاز نهضت اسلامی در سال 1342 تاکنون شاهد مجاهدت ها وآغاز تلاشهای شبانه روزی و خستگی ناپذیر او برای پیروزی انقلاب و استحکام نظام جمهوری اسلامی در صحنه های مختلف بوده ام . شخصیتی که از نوادر این دوران بود . با صلابت ،شجاع ، متواضع و فرهیخته که هرگز در توفان های سیاسی از مسیر خود منحرف نگردید و تا پایان عمر با ساده زیستی ، قناعت و فروتنی و برخورد محبت آمیز با اقشار مختلف جامعه به ویژه نویسندگان ، روزنامه نگاران و هنرمندان همگان را شیفته اخلاق حسنه خود نمود . این ضایعه را به خانواده معزز آن مرحوم و همه دوستان و علاقه مندان وی صمیمانه تسلیت میگویم و از خداوند متعال رضوان و رحمت واسعه الهی را برای آن مرحوم‌ مغفور مسألت دارم .

***

تسلیت موسسه دارالزهرا

إنا لله و إنا الیه راجعون

روح مطهر حجة الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی به ملکوت اعلی پیوست. یکی دیگر از رهروان و عاشقان حقیقی حضرت امام خمینی(ره)، در خرداد ماه پر حادثه دعوت حضرت حق را لبیک گفت. برای آن مرحوم آرزوی آرامش و غفران الهی و صبر و اجر جزیل برای خانواده محترم و گرانقدرش از درگاه خداوند متعال خواستاریم.

***

تسلیت محسن اسماعیلی

بسم الله الرحمن الرحیم

رحلت حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای سید محمود دعایی طاب ثراه موجب نهایت افسوس و دریغ شد. نازنین مردی از دست رفت و کمتر می توان این همه فضیلت و فروتنی و مهربانی و خیرخواهی را در کسی جمع دید. از قدیمی ترین اصحاب امام راحل و مصداق بارز مومنانی بود که از هیچ ملامتی در راه انجام وظیفه نهراسید و صادقانه به عهدی که بسته بود تا آخر وفادار ماند.

فرهنگ پرور و انسان دوست بود. شهره شهر بود به عشق ورزیدن و هرگز دیده نیالود به بد دیدن.

برخاسته از پانزدهم خرداد بود و در همین روز هم به جوار رحمت حق پر کشید و ان شاءالله همنشین امام و شهیدان خواهد شد. 

این فقدان اندوهبار را به همه شیفتگان اخلاق و فضیلت و دلدادگان ایران و انقلاب تسلیت می گویم.

محسن اسماعیلی

۱۵ خرداد ۱۴۰۱

***

تسلیت علی اکبر ولایتی

بسم الله الرحمن الرحیم 

انا لله و انا الیه راجعون 

خبر درگذشت شخصیت برجسته و انقلابی ، یار دیرین امام و رهبری جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی موجب تاثر و تاسف فراوان گردید.

ایشان که دارای روحیه ای رئوف، با اخلاق و مخلص بودند عمر با برکت خویش را در راه دفاع از انقلاب، نظام و اسلام و همراهی امام و رهبری به کار برد و رفتار سرشار از مهر و محبت  وی در کنار اقدامات ماندگار به ویژه در حوزه اطلاع رسانی و رسانه در خاطره مردم خواهد ماند. 

اینجانب این مصیبت را به محضر مقام معظم رهبری، خانواده معزز ایشان و علاقه مندان تسلیت و تعزیت عرض نموده ، از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نمایم. 

علی اکبر ولایتی

۱۵ خرداد ۱۴۰۱

***

تسلیت صادق خرازی

بنام خدا

خبر درگذشت روحانی پارسا، برادر فرزانه حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمود دعایی آن هم در سالروز درگذشت مقتدای خویش حضرت امام خمینی و آغاز نهضت بزرگ اسلامی، سخت و تلخ و ناباورانه است.

نام دعایی با جوانمردی، شفقت، گذشت و محبت پیوند خورده است. هر جایی که نیازمندی بود، دعایی فارغ از جدول‌بندی‌های سیاسی به کمک او می‌شتافت و با آنها با مهربانی و فروتنی رفتار می‌کرد.

سینه پهن او خزانه اسرار مردمان بود. سعی وافر بر پیوند مردم و نخبگان با نظام و انقلاب داشت. دولت مهربان او و روح لطیف او خیمه‌گاه و جمع انجمن دل‌دادگان به ایران و اسلام و انقلاب بود.

عروج او غیرقابل باور است. در این هنگامه که به دل دریایی او نیاز بود، ملت ایران این اسوه اخلاق و جوانمردی و انسانیت را از دست داد. دعایی هم انقلابی بود و هم اخلاقی، هم مرید امام و رهبری بود و هم ناجی و حامی مردمان آسیب‌دیده. وی انسانی کریم و شریف و مظهر اخلاق کریمه بود که نامی نیکو و ماندگار باقی گذاشت. دعایی از زمره انسان‌های غیرقابل فراموش است.

این مصیبت را به جمیع یاران و دلدادگان، اصحاب معظم مؤسسه اطلاعات و اهالی معزز رسانه و خانواده محترم ایشان تسلیت می‌گویم.

خداوند متعال او را با امام خمینی و همه شهدای اسلام و انقلاب محشور گرداند و همواره نامش ثبت است در جریده عالم.

سید محمد صادق خرازی

***

*پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین موسی‌پور

 متن این پیام بدین شرح است:

باسمه تعالی

إنّا للّه وَ إنا إلَیهِ راجِعُون

درگذشت روحانی گرانقدر، مبارز دوران ستم‌شاهی و یار دیرین حضرت امام خمینی «رضوان الله تعالی علیه»، نمایندۀ مقام معظم رهبری «مدّظّله العالی»، سرپرست مؤسسه اطلاعات و نمایندۀ شش دورۀ مجلس شورای اسلامی مرحوم 'حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی' را به اصحاب محترم جراید، رسانه و فرهنگ و به‌ویژه خاندان معزا و بیت مکرم و دوستداران ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم.

ایشان دارای شخصیتی ساده زیست و فروتن، پایبند به اخلاق و رفتار اسلامی و بردبار بود و عمیقاً به امام راحل عظیم الشأن ارادت داشته و در دوران مبارزات در عراق و ایران، کارنامه‌ی درخشانی از خویش به یادگار گذاشت.

از درگاه خداوند قادر متعال، برای ایشان رحمت و مغفرت واسعۀ الهی و برای تمامی بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

محمد حسین موسی‌پور

نماینده ولی فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

***

تسلیت محمدحسین شریف زادگان

بازگشت همه بسوی اوست 

درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دعایی، داغی بود بر دل همه کسانی که او را می شناختند. او از پیشتازان انقلاب، مبارزان نهضت ۱۵ خرداد، نماینده ملت در مجلس و مدیر یکی از رسانه های ملی کشوربود.  دعایی روحانی بود که از انقلاب میراث خواری نکرد همچنان در منزلی ساده می زیست ، لباس های ساده می پوشید و با اتومبیل معمولی رفت و آمد می‌کرد. در دلش غم فرودستان نهفته بود و با کارگران و کارکنان موسسه اطلاعات زندگی می کرد و غذا می خورد و به درد دلشان می رسید. برایشان نیازهای اولیه نظیرمسکن را فراهم می‌ساخت. دعایی را که می دیدید موج عاطفه ، صمیمیت ، شفافیت ، دلربایی و طنازی یک انسان آزاده و خیرخواه را احساس می نمودید. دعایی منعطف و منصف و عادلانه قضاوت می‌کرد اگرچه خود به اردوگاه اصلاح طلبان تعلق داشت، ولی آنقدر از خود انصاف ، انعطاف  و رواداری به خرج می داد که همه طیف‌های سیاسی و اجتماعی ایشان را از آن خودشان می‌دانستند. دعایی برای جامعه کم خرج و پر منفعت بود. هر کس با او سر و کار داشت از نعمت حسن خلق، انسان دوستی، خیرخواهی؛ زیبایی روح و انصاف و مدارای او بهره مند می شد. دعایی در حالی که از شخصیت‌های مطرح انقلاب و جمهوری اسلامی بود، اما در میان مردم می زیست و دچار خود بزرگ بینی و خودخواهی نبود و انسانی فروتن و معمولی می نمود؛ ولی در چشم مردم و دوستانش بزرگ و سترگ جلوه می کرد و آن را از آلاف و الوف و ثروت اندوزی و درشت گویی به دست نیاورده بود که از انسانیت، آرامش روحی، خداپرستی، انصاف، مردم‌داری وهمزیستی با فرودستان فراهم ساخته بود. دعایی نمونه‌ای بود ازیک روحانی راستین شیعه مردم دوست، انسان گرا، خیرخواه، منصف و آزادی خواه که امروزه از سوی مردم ایران سخت مورد نیاز و البته مورد احترام است. این ضایعه جبران ناپذیررا به خانواده معزز ودوستان وآشنایان ایشان تسلیت عرض مینمایم.

 روحش شاد و در پرنیان رحمت و مغفرت الهی قرینه جاودانگی باد.

محمدحسین شریف زادگان

**

 

رضا داوری اردکانی محمود دعایی

 

پیام تسلیت رئیس فرهنگستان علوم

متن پیام تسلیت رضا داوری اردکانی به شرح زیر است:

هوالباقى بعد فنا کل شی

حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سیدمحمود دعایی مرد صفا و دوستی و وفا و صمیمیت، رخت از سرای فانی برکشید و به دیار دوست سفر کرد.

درگذشت آقای دعایى نه فقط براى دوستان خاصش بلکه براى دانش و فرهنگ و اخلاق مصیبتى بزرگ است.

دعایى دوست و دوستدار دانایی و فرهنگ بود و نسبتی صمیمانه با مراکز علمی و فرهنگی کشور داشت. او که بیش از چهل سال موسسه مطبوعاتى بزرگى را با حزم و اعتدال اداره کرد خود کمتر مى نوشت اما به تحقیق یکى از اثرگذارترین روزنامه نویسان زمان ما بود و فضائل لازم براى این مهم را داشت.

درود و رحمت الهى بر او باد که پاک و با صفا و دور از حرص و آز و حب جاه و مقام و مال و منال زیست و اهل صلح و دوستی و جوانمردی بود و شجاعت و تواضع فوق العاده را با هم جمع کرده بود.

مرگ چنین خواجه نه کاری است خرد

این مصیبت را به همه بازماندگان گرامى و دوستانش و به اهل دانش و اخلاق تسلیت مى گویم.

رضا داوری اردکانی

۱۴۰۱/۰۳/۱۶

 ***

حسینی: مرحوم دعایی نماد حلم، مدارا و کوشش برای کم شدن فاصله جدا‌شدگان از کاروان انقلاب بود

معاون امور مجلس رئیس جمهور در پیامی درگذشت درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی یار دیرین امام و مقام معظم رهبری را به همگان به ویژه ارباب رسانه، دوستان و خانواده ارجمند این روحانی سلیم النفس، مردمی، فروتن، خوش برخورد و صمیمی تسلیت گفت.

سید محمد حسینی دراین پیام با اشاره به رفاقت دیرینه و پیوند و ارتباط دوستانه خویش با مرحوم دعایی با آرزوی رحمت و مغفرت الهی افزود: خدایش بیامرزد که در روز ۱۵ خرداد آغاز نهضت اسلامی و ایام سالگرد ارتحال مراد و محبوبش امام عظیم‌الشأن به جوار حق شتافت.

متن پیام معاون امور مجلس رئیس جمهور به این شرح است:

هو الحی الذی لایموت

کل نفس ذائقة الموت ثم الینا ترجعون

 درگذشت یار دیرین امام و مقام معظم رهبری، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی را به همگان به ویژه ارباب رسانه، دوستان و خانواده ارجمند این روحانی سلیم النفس، مردمی، فروتن، خوش برخورد و صمیمی تسلیت عرض می کنم.

 از مجلس پنجم که در صحن ، کمیسیون سیاست خارجی و بعضی برنامه‌ها، مراسم، جلسات و سفرها با هم بودیم، این انس و ارتباط تاکنون ادامه داشت؛ علیرغم اختلاف نظر در برخی مواضع سیاسی، خلق و خوی و روحیات مثبت و نیز کرمانی بودن ایشان، رفاقتی ایجاد کرد که تا زمان حیات این انسان نجیب، شوخ طبع، با ادب و مهربان، پیوند و ارتباط دوستانه پابرجا بود.

در دوران مسئولیت بنده در وزارت ارشاد، مرحوم دعایی به عنوان پیش‌کسوت مطبوعاتی مرتب در جلسات شرکت می کرد و صفحه سوم روزنامه اطلاعات را به فعالیتهای فرهنگی و هنری اختصاص داده بود و بعضا در صفحه اول نیز عناوین اقدامات و رویدادهای فرهنگی را برجسته می کرد و در مواردی هم که به دفتر مراجعه می کرد خواسته‌‌ی شخصی نداشت بلکه می خواست واسطه‌ی خیر شود تا گره از کار دیگران باز شود.

هرگاه با اهالی فرهنگ و هنر برای ادای احترام و تجدید عهد به مرقد امام خمینی می رفتیم پای ثابت خاطره‌گویی از دوران همراهی با امام در نجف بود. به ندرت از نقش خود در مبارزه با رژیم ستمشاهی از جمله فعالیت های روشنگرانه رادیویی در عراق، سخن می گفت و پس از پیروزی انقلاب هم تا پایان عمر مدیر مسئول و نماینده ولی‌فقیه در روزنامه اطلاعات بود و در شمار معدود شخصیتهایی بود که در نماز جمعه تهران غیبت نداشت.

وقتی مسئولیتم در وزارت ارشاد به پایان رسید به تعبیر کریمانه‌اش به پاس زحمات ۴ ساله، یک دوره کتابهای موسسه اطلاعات را هدیه کرد که بهره‌ها بردم.

مسئولیتهای پس از انقلاب از جمله سفارت در بغداد و ۶ دوره نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، سبب نشد که از اخلاق نیک فاصله بگیرد بلکه بدون تکلف و با ساده زیستی تحسین‌ برانگیز همواره در جمع مردم و در مجالس حاضر می‌شد و نماد حلم، مدارا و کوشش برای کم شدن فاصله جدا‌شدگان از کاروان انقلاب بود. 

خدایش بیامرزد که در روز ۱۵ خرداد آغاز نهضت اسلامی و ایام سالگرد ارتحال مراد و محبوبش امام عظیم‌الشأن به جوار حق شتافت. از خداوند متعال، مغفرت و رحمت و محشور شدن با اجداد طاهرینش را مسئلت می نمایم.

والعاقبة لأهل التقوی و الیقین

سید محمد حسینی

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس

۱۴۰۱/۳/۱۶

 

***

خیاطیان: اهتمام همیشگی‌ مرحوم دعایی به تعامل و مدارا در تاریخ مطبوعات ایران به یادگار خواهد ماند

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی، نماینده ولی فقیه و سرپرست موسسه اطلاعات را تسلیت گفت.

محمدصادق خیاطیان در پیام خود آورده است: درگذشت جناب آقای دعایی از سیاسیون متعهد و مسئولیت‌پذیر کشور را تسلیت عرض می‌کنم. آن مرحوم از چهره‌های باسابقه انقلاب و سال‌های مبارزه و از مدیران مردمی و متواضع پس از انقلاب بود.

در ادامه این پیام آمده است: مشی مرحوم دعایی در مدیریت روزنامه اطلاعات و اهتمام همیشگی‌ ایشان به تعامل و مدارا در تاریخ مطبوعات ایران به یادگار خواهد ماند. روحشان شاد و قرین رحمت الهی.

 

***

جمعی از سفرا و دیپلمات‌های پیشین و کنونی درگذشت حجت الاسلام دعایی را تسلیت گفتند

متن پیام تسلیت جمعی از سفرا و دیپلمات‌های پیشین و کنونی به شرح زیر است:

 

بنام خداوند رحمان

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا﴿۲۳ احزاب﴾.

جناب حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعائی نخستین سفیر منصوب از سوی حضرت امام خمینی (ره)، آزاد مرد خردورز  ، روحانی مبارز ، انسانی به غایت متواضع و شخصیتی ساده زیست ، حامی فرهنگ ایرانی‌ اسلامی ،  مورد احترام و وثوق اهل هنر و مروج و مبلّغ دین سمحه و سهله و خواهان خدوم اعتلای ایران در خوشنامی به دیار باقی شتافت.

دعایی نماد" وصل " تمامی طیف ها و گرایش ها بود. نامهربانی ها  را به جان می خرید و با سینه ای به فراخی دریا  برای همدلی دوستداران امام و انقلاب ، از آبروی خود مایه می گذاشت.برای دعایی اتحاد وفاداران به ایران و انقلاب شاقول تلاش و کوشش بود و در این راه از لوم لائمان بیمی بر خود راه نداد. روزنامه اطلاعات را که بیش از ۴۰ سال قبل امام به او سپرد،به پایگاه  ترویج  اعتدال ، رواداری، وفاداری به امام و آرمان های انقلاب اندیشمندان، هنرمندان و شعرای دلسوخته کشور تبدیل کرد.

درگذشت این انسان شریف و گرانقدر را به خانواده ، دوستان ، اهالی نظر و اصحاب تفکر و قلم، و علاقمندان به معظم له تسلیت عرض می کنیم. ما امضاء کنندگان  حاضر جمعی از دیپلماتها و سفرای پیشین ایران امیدواریم آن عزیز سفر کرده  که از انسانهای شرافتمند روزگار ما  ، شوخ طبع، اهل اصلاح ذات البین با خلقی حسنه ، متواضع ، دلسوز مردم و کشور، علاقمند به وحدت ملی، و پیرو همزیستی مسالمت آمیز در جهان بود، بر سر سفره رحمت واسعه الهی متنعم باشد و آنچه که در ایفای مسئولیتهای انسانی و مطبوعاتی خویش در این سالها انجام داده باقیات صالحات برای وی قرار گیرد.

-    جواد آسایش

۲-    رضا آستانه پرست

۳-    علی ابوالحسنی

۴-    کورش احمدی

۵-    مصطفی اعلایی

۶-    علی بمان اقبالی زارچ

۷-    سید علی الموسوی

۸-    علی امیر اما م جمعه شهیدی

۹-    سید همایون امیرخلیلی

۱۰-    اکبر امینیان

۱۱-    جواد انصاری

۱۲-    غلامرضا انصاری

۱۳-    مرتضی بانک

۱۴-    بعیدی نژاد

۱۵-    محسن بهاروند

۱۶-    پورمحمدی

۱۷-    پناهی آذر

۱۸-    تابشیان

۱۹-    نصرت الله تاجیک

۲۰-    مجید تخت روانچی

۲۱-    حسین جابری انصاری

۲۲-    علی جنتی

۲۳-    بهمن حسین پور

۲۴-    محمد تقی حسینی

۲۵-    خدادادی

۲۶-    غلامعلی خوشرو

۲۷-    دانش یزدی

۲۸-    ابوالقاسم دلفی

۲۹-    ابراهیم رحیم پور

۳۰-    محمد رئیسی   

۳۱-    سید کاظم سجادپور

۳۲-    ناصر سرمدی

۳۳-    شریف خدایی

۳۴-    محمد رضا صادق

۳۵-    سید محمود صدری

۳۶-    محمد طاهری

۳۷-    حسن طاهریان

۳۸-    محمد ابراهیم طاهریان

۳۹-    رضا طباطبایی

۴۰-    محمد جواد ظریف

۴۱-    محمد حسن فدایی فرد

۴۲-    علی اکبر فرازی

۴۳-    محمد فرجی

۴۴-    فرجی راد

۴۵-    محمد علی قانع زاده

۴۶-    جاوید قربان اوغلی

۴۷-    مجتهد شبستری

۴۸-    قاسم محب علی

۴۹-    داود محمد نیا

۵۰-    علیرضا معیری

۵۱-    عباس ملکی

۵۲-    مجتبی میر مهدی

۵۳-    سید علی موجانی

۵۴-    سید حسین موسویان

۵۵-    منصور معظمی

۵۶-    عبدالله مولایی

۵۷-    علی نعمت اللهی

۵۸-    مهدی نواب

٥٩-امیر زمانی نیا

٦٠ محمد حسین عادلی

***

پیام تسلیت آیت الله حسن صانعی

بسمه تعالى

خبر غمبار درگذشت یار دیرین امام (ره)و انقلاب و شخصیت خدوم و مبارز سختکوش دوران قبل و بعد از پیروزى انقلاب اسلامى حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعائى طاب ثراه خبرى حقیقتا دردناک و جانکاه بود.

اینجانب که سالهاى متمادى در جریان فعالیتهاى شجاعانه این بزرگوار قرار داشتم گواهى میدهم که مخلصانه و تنها براى خدا این اقدامات مبارزاتى را انجام میداد.

غرق در محبت و عشق به امام بود و پیوسته سعى در جذب دیگران داشت . 

او تجسم اخلاق نیک و مهربانى و فروتنى بود .

براى نیازهاى همه تلاش میکرد و کوچکترین توقعى از کسى نداشت.

او براى مسئولین در نزد خداوند حجت الهى است .

بدون تشریفات و عِدّه و عُدّه وظائفش را انجام میداد و براى کارهایى که انجام میداد ؛ حقوقى دریافت نمى کرد و همیشه بدون محافظ بود و همه جا میرفت.

براى مردم و ارباب رجوع در دسترس بود و بدون حاجب و مانع همه را مى پذیرفت .

خدایش رحمت کند .

اینجانب این مصیبت بزرگ را به کلیه علاقمندان به امام و انقلاب، به ویژه مقام معظم رهبرى مدّ ظلّه العالى و خانواده ى محترم ایشان و جمیع بازماندگان گرامى تسلیت و تعزیت عرض مى کنم.

ان شاء الله، میهمان ائمه معصومین (ع)و جدّ بزرگوارش رسول الله (ص) و مراد و مقتدایش ، حضرت امام خمینى (ره) و شهداء کربلا و شهداء ١٥ خرداد و سایر شهداء اسلام و انقلاب باشند  .

حسن صانعى

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

١٤٠١/٣/١٦

***

مسعود ستایشی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی را تسلیت گفت

متن پیام تسلیت سخنگوی قوه‌قضاییه به شرح ذیل است:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

إنَّا لِلَّهِ وَ إنَّا إلَیْهِ رَاجِعُونَ

درگذشت پیشکسوت عرصه رسانه و مطبوعات یار دیرین امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، مرحوم مغفور حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی مایه تأسف و تأثر گردید.

ایشان از جمله با سابقه‌ترین و فعال‌ترین عناصر عرصه اطلاع‌رسانی در کشور بود که حضور طولانی مدتش به‌عنوان نماینده ولی فقیه و مدیر موسسه اطلاعات منشأ برکات برای کشور و ملت شریف ایران بود.

اینجانب رحلت این فقید سعید را به خانواده محترم معزا، جامعه مطبوعاتی کشور به‌ویژه همکارانشان در مؤسسه اطلاعات تسلیت گفته و حشر با جده مطهره‌اش حضرت فاطمه زهرا(س) را از خداوند متعال خواستارم.

مسعود ستایشی

سخنگوی قوه قضاییه

***

پیام تسلیت بیت مرحوم آیت الله العظمی صانعی (قدس سرّه)

در پی درگذشت مرحوم مغفور حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی (رحمة الله علیه)

-------------------------------------------------------------------------

پیام تسلیت بیت مرحوم آیت الله العظمی صانعی (قدس سرّه)

بسمه تعالی

«مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ »  (احزاب/23)

رحلت روحانی متقی و متدین، بقیة السلف دوران عسرت مبارزه و تبعید، یار باوفا و باصفای امام راحل (سلام الله علیه) مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی (غفرالله له) موجب تأسف و تأثر همه علاقه مندان و دوستان گردید.

بدون تردید زهد، ساده زیستی، روحیه جذب افراد، صفای باطن، اخلاق حسنه در روابط فردی و اجتماعی، نهادینه کردن اخلاق رسانه‌ای در عمل در عین بیان حقایق و پرهیز از خلاف گویی و حرکت برمدار حق و دوری از فضاسازی‌های حق پندارانه، از اثر گذارترین و مهمترین منشأ خیر آن سفر کرده عزیز به شمار می‌آید. امید آنکه کمالات تقوایی علمی و عملی آن مرحوم سرلوحه انسانهای عدالت خواه قرار گیرد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به پیشگاه  مقدس حضرت ولی عصر(عج)، خانواده آن مرحوم، کلیه وابستگان سببی و نسبی و اهالی رسانه، بالخصوص رسانه مکتوب، برای آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهی و حشر با اجداد طاهرینش و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواستارم.

قم المقدسة ـ  بیت مرحوم حضرت آیت الله العظمی صانعی (رحمة الله علیه)

17/3/1401 مطابق با  7 ذیقعده 1443

فخرالدین صانعی

***

پیام تسلیت عبداللّه نوری

مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ - سوره مبارکه احزاب آیه شریفه ۲۳

با کمال تأسف و تألم رحلت عالم نیک‌اندیش، متواضع و اخلاق‌مدار حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای سید محمود دعائی باعث غم و اندوه بسیاری از دوستداران ایران، اسلام و جامعه‌ی مطبوعاتی کشور شد.

ایشان از معدود اشخاصی بود که جوانی خود را در حلقه‌ی یاران عصر غربت و تبعید امام خمینی (ره) و در جریان مبارزات ضد استبدادی و آزادی خواهی گذراند و پس از پیروزی انقلاب تحت تأثیر فضاهای ساختگی برای حذف منتقدان، روشنفکران، صاحبان فکر و اندیشه و اهل فرهنگ و هنر قرار نگرفت و تا پایان عمر پر بار خویش از چهره‌های برجسته و نامداری بود که خودی و غیرخودی برای او معنا نداشت و برای اعتلاء نام ایران، با همگان حتی آنان که با حاکمیت فاصله و زاویه داشتند، همنشین و مأنوس بود. به همین جهت بسیاری از کسانی که منتقد جدی عملکرد حکومت بوده ‌‌و هستند از وی به نیکی یاد کرده او را ستایش می کنند.

مرحوم آقای دعائی تمامی تلاش خود را به کار برد که شاید بتواند مسئولان تنگ نظر را به سعه صدر و نگرشی بدور از بی خردی سوق دهد و در دیدگاه‌های بسته و منجمد آنان تغییری پدید آورد.

خداوند روح بلند این شخصیت برجسته فرهنگ و انقلاب را در اعلی علیین و در جوار رحمت بیکران خود قرار دهد.

اینجانب مصیبت فقدان این عزیز را به همه دوستداران آن مرحوم بویژه همسر گرامی، فرزندان معزز و خانواده‌ی محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای روح پاکش حشر با اجداد طاهرینش و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت می‌نمایم.

عبداللّه نوری

هفدهم خردادماه ۱۴۰۱

***

 

شهبازیان

 

پیام تسلیت فریدون شهبازیان، موسیقیدان و آهنگساز

در غم مردی که عاشق مهر، دوستی، سادگی و تواضع بود

فریدون شهبازیان موسیقیدان و رهبر سابق ارکستر ملی ایران در پیامی درگذشت جناب آقای سید محمود دعایی مدیرمسئول فرهیخته روزنامه اطلاعات را تسلیت گفت

در متن پیام فریدون شهبازیان آمده است: «در طول تاریخ فرهنگ و هنر ایران هنر و هنرمند به درجه‌ایی از والایی نرسیده است الا به یمن حضور افرادی فهیم و آگاهی چون سید محمود دعایی که قدردان این والایی ها بودند. کسانی که خود خلق نکرده‌اند اما مشوق خلاقیت ها بوده‌اند. جناب آقای سید محمود دعایی یکی از معدود فرهیختگان و روشنفکران و  مدیران فرهنگی بود که آغوشش همیشه گشوده بود به مهر و دوستی با اهل فرهنگ و هنر . حالا رفتنش بار دیگر نشان داد چقدر اهل فرهنگ و هنر و اندیشه ، داغدارش هستند. 

اینجانب این سوگ عظیم را به خانواده محترم ایشان و همکارانش در روزنامه وزین اطلاعات "که از نوجوانی هر روز آن را مطالعه نموده ام" و همه ارادتمندان محترم و دوستدارانش تسلیت می گویم

فریدون شهبازیان 

۱۷ خرداد ۱۴۰۱

***

آیت‌الله اعرافی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دعایی را تسلیت گفت

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت یاردیرین امام‌ راحل قدس سره جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید محمود دعایی طاب ثراه مایه تأثر شد، تقدیر الهی آن بود که در ایام ارتحال امام خمینی (ره) و پانزده خرداد که آرمان وی بود به لقای الهی بشتابد، فقدان آن شخصیت بزرگوار و مهربان و مجاهد در راه انقلاب اسلامی و ارادتمند رهبری معظم انقلاب اسلامی را به علاقمندان و ارادتمندان و بازماندگان ارجمند و بویژه همسر گرامی و فرزندان محترم ایشان تسلیت و تعزیت گفته، رفعت مقام و مغفرت واسعه الهی را برای آن فقید سعید و شکیبایی و پاداش نیکوی الهی را برای آن فقید سعید از خداوند ودود رحیم خواستارم.

علی رضا اعرافی

مدیر حوزه های علمیه

۱۵ خرداد ماه ۱۴۰۱

***

تسلیت محسن هاشمی

درگذشت ناگهانی یار دیرینه امام خمینی و از پیشکسوتان دوران مبارزه، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، موجب تاثر گردید.

سیدمحمود دعایی، انسانی رنج کشیده وشخصیتی کم نظیر در تواضع، حسن خلق و مدارا و مهر با دیگران بود.

سابقه همکاری مرحوم دعایی با آیت الله هاشمی رفسنجانی از شصت سال قبل و ابتدای دوران مبارزه شکل گرفت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سه دوره مجلس شورای اسلامی تداوم یافت و در دوران تخریب و غربت هاشمی، دعایی جوانمردانه همراه مظلومیت ایشان ماند.

خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی صمیمانه رحلت این چهره شاخص و کم نظیر انقلاب اسلامی را تسلیت عرض نموده، برای مرحوم سید محمود دعایی که در سالروز آغاز نهضت به مراد خود پیوسته است، آرزوی آرامش و برای بازماندگان ایشان بخصوص فرزندان ارجمندش صبر و اجر آرزو دارد

محسن هاشمی رفسنجانی

۱۵ خرداد ۱۴۰۱

***

تکمیل می شود...

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.