گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

هادی خانیکی: اسلام طالبانی یک خطر درازمدت است

هادی خانیکی، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، به جماران گفت: اسلام طالبانی یا هر نگرشی که بنای آن بر خشونت، زور و نادیده گرفتن حقوق زنان، جوانان و اندیشمندان باشد و عناصری که برای زندگی انسان جدید ضروری است مثل آموزش، فعالیت مدنی، استفاده آزاد از رسانه و ارتباطات آزاد را محدود کند، باید یک خطر دید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه اسلام طالبانی یک خطر درازمدت برای افغانستان و همه کشورهای منطقه و جهان است، گفت: اسلام طالبانی یا هر نگرشی که بنای آن بر خشونت، زور و نادیده گرفتن حقوق زنان، جوانان و اندیشمندان باشد و عناصری که برای زندگی انسان جدید ضروری است مثل آموزش، فعالیت مدنی، استفاده آزاد از رسانه و ارتباطات آزاد را محدود کند، باید یک خطر دید.

هادی خانیکی در گفت و گو با خبرنگار جماران در خصوص علت پیشروی سریع طالبان در افغانستان، اظهار داشت اینکه چه طور یک حکومت مستقری سریع فروپاشید و نیرویی مثل طالبان که از سابقه و ذهنیت خوبی در آن جامعه برخوردار نبود توانست قدرت بگیرد، اگرچه هنوز خیلی از ابعاد قضیه روشن نیست، ولی می توان به یک نتیجه کلی رسید که در اینجا اشکال مختلف سیاست آمده و فرهنگ، اخلاق و اجتماع را به تسخیر خودش درآورده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: در یک طرف نوعی مداخله قدرت های بزرگ جهانی و به خصوص آمریکا را باید دید و در طرف دیگر جریان هایی که در تلاش برای کسب قدرت بودند را باید دید که در کجا قرار گرفته اند و چه نوع معامله و یا حداقل توافقی داشته اند.

 

هر چیزی که مخاطرات جنگ و تهدید را کم کند در خور توجه است

 

وی ادامه داد: به این اعتبار می شود گفت «صورتی در زیر دارد آنچه در بالاستی». یعنی باید به اتفاقات عمیق تر از آنچه که ما در ظاهر ملاحظه می کنیم هم فکر کرد. ولی چیزی که برای ما خیلی مهم هست این است که به هر حال سیاست الزامات و ملاحظات خاص خودش را دارد و طبیعتا در ملاحظات سیاسی هر چیزی که مخاطرات جنگ و تهدید را کم کند در خور توجه است. یعنی نمی شود توصیه کرد به اینکه باید یک منطقه ای همیشه ناآرام باشد.

 

طالبانی یک خطر درازمدت است

 

خانیکی تأکید کرد: باید ببینیم اخلاق، دین، زبان، فرهنگ و ابعاد و عوامل انسانی مثل حقوق شهروندان و حقوق اساسی اینجا چه قدر مورد ملاحظه می شود یا مورد تهدید قرار می گیرد. برداشت من این است که اسلام طالبانی یک خطر درازمدت برای افغانستان و همه کشورهای منطقه و جهان است. به خاطر اینکه ابعاد انسانی، اخلاقی و حقوقی دین، فرهنگ و زبان نادیده گرفته می شود و یا حداقل فقط به عنوان یک سیاست مورد توجه قرار می گیرد.

وی افزود: اسلام طالبانی یا هر نگرشی که بنای آن بر خشونت، زور و نادیده گرفتن حقوق زنان، جوانان و اندیشمندان باشد و عناصری که برای زندگی انسان جدید ضروری است مثل آموزش، فعالیت مدنی، استفاده آزاد از رسانه و ارتباطات آزاد را محدود کند، باید یک خطر دید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان گفت: خلاصه حرف من در مورد افغانستان این است که به جنبه های فرهنگی کار و زمینه ها و الزامات فرهنگی که مخاطراتش حوزه فرهنگ، علم، ارتباطات، حقوق اساسی و اخلاق را مورد توجه قرار می دهد، حداقل در کنار سیاست، اگر نگوییم بیشتر از سیاست، به آن هم باید توجه کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.