سخنان امام خمینی در ظرف زمانی خودش فهم شد و اثرش را گذاشت. اما این روزها و در اوج ناکارآمدی اجرایی کشور، قسمت های تقطیع شده ای از این سخنان او در فضای مجازی دست به دست می شود و طور دیگری فهم می گردد.

پایگاه خبری جماران: در پی انتشار قطعاتی از سخنان امام خمینی درباره استفاده رژیم شاه از انرژی هسته ای و خورشیدی در فضای مجازی، یکی از مخاطبان جماران یادداشتی در این خصوص ارسال کرد که متن آن در پی می آید:

شهریور 57، اعتراضاتی که از چند ماه قبل به بهانه انتشار مقاله رشیدی مطلق در شهرهای قم و تبریز و یزد موجب زد و خورد کشته شدن معترضان شده بود به شهرهای دیگر هم سرایت کرده است و مطالبات صنفی کارکنان شرکت ملی نفت را نیز سیاسی کرده است. صنعت نفت که خاطره کودتا از ذهنش زدوده نشده است حالا در حالی شاهد حضور نزدیک به 20 هزار مستشار آمریکایی است که تعداد کل کارکنانش از 60 هزار نفر فراتر نمی رود. احساسات ضد آمریکایی بالا گرفته است و رهبر انقلاب در چنین شرایطی دقیقا یک ماه بعد از اعتصابات کارکنان شرکت ملی نفت چنین موضع می گیرد: 

«می گویند صد‌‎ ‌‌میلیون دلار وجه تبلیغات ایشان است که به خارج می دهند برای تبلیغ کردن. تبلیغ چه؟‌‎ ‌‌تبلیغ اینکه این آقا برای ایران لازم است باشد. اگر این برود، کمونیست می شود ایران.‌‎ ‌‌چرا کمونیست می شود ایران اگر این برود؟»

«ما حرفمان از اول تا حالا این بوده است که ما یک مملکتی داریم برای خودمان‌‎ ‌‌می خواهیم. ما نمی خواهیم امریکا سرپرست ما باشد. ما نمی خواهیم همۀ منافع این ملت‌‎ ‌‌را امریکا ببرد، همۀ منافع این مملکت را شوروی ببرد. گاز را شوروی ببرد و نفت را‌‎ ‌‌امریکا ببرد». ‌(صحیفه امام، جلد 3 - صفحه 496)

در چنین فضایی و چنین بستری است که امام خمینی در همین سخنرانی و در پاسخ به این سوال که اگر نفت و گاز ایران تمام شود چه کسی پاسخگوست چنین موضع می گیرد:

«اینها می خواهند که تمام مخازن ما را ببرند؛ و این ملت بیچاره بعد از اینکه نفتش رفت‌‎ ‌‌و منابعش از بین رفت، بعد چه باید بکند؟ خدا می داند چه باید بکند. این آقا می گوید که‌‎ ‌‌باید از خورشید ما چیز ‌‌[‌‌انرژی‌‌]‌‌ بگیریم! تو چراغ نفتی را نمی توانی روشن کنی؛ شما‌‎ ‌‌می خواهید از خورشید قدرت بگیرید؟! این حرفها چه است؟ این حرفها برای اغفال‌‎ ‌‌مردم است. تمام این صحنه سازی هایی که دارند می کنند برای این است که این مردکه را‌‎ ‌‌نگهش دارند آنها با قدرتهای خودشان».‌ (صحیفه امام، جلد 3 - صفحه 494)

و بعد اضافه می کند:

«کی می تواند بگوید که نخیر، باید حتماً یک کسی دیگر بیاید و شما را اداره کند؟ به شما چه ربط دارد؟‌‎ ‌‌ما یک مملکتی داریم مال خودمان، مخازنش هم مال خودمان؛ خودمان می خواهیم‌‎ ‌‌اداره کنیم. می گویید نمی توانید، نتوانیم. به شما چه ربط دارد؟ ما نمی توانیم اداره کنیم،‌‎ ‌‌نمی خواهیم اداره کنیم؛ حرف ما این است که شماها بروید بیرون؛ که هم مفتخور هستید، هم نفتخور». (صحیفه امام، جلد 3 - صفحه 496)

این سخنان امام خمینی در ظرف زمانی خودش فهم شد و اثرش را گذاشت. اما این روزها و در اوج ناکارآمدی اجرایی کشور، قسمت های تقطیع شده ای از این سخنان او در فضای مجازی دست به دست می شود و طور دیگری فهم می گردد.

ارائه کاریکاتوری امام خمینی از سوی رسانه های رادیکال داخلی و خارجی امر جدیدی نیست. اما این بار در میان منتشر کنندگان این سخنان تقطیع شده آن هم بدون توضیح بافت تاریخی-اجتماعی و کل سخنرانی، دوستانی را مشاهده کردم که در حسن نیت شان تردیدی ندارم. گمان کردم باید موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی موضعی بگیرد و یا روشنگری ای داشته باشد، با یکی از دست اندرکاران آن که می شد تماسی گرفتم و پرس و جویی کردم، جوابش تلخ و تکان دهنده بود «مردم خسته و عصبانی اند، مدت هاست کسی دنبال جواب های ما نیست» و البته که این قابل درک است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.