دانشنامه امام خمینی(س) روز چهارشنبه 20 اسفند 1399 در حسینیه جماران رونمایی می شود.

به گزارش جماران، این دانشنامه که در 10 جلد توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) تنظیم شده،  حاصل تلاش 260 نفر از عالمان، پژوهشگران، نویسندگان، مدیران و مجریان در بخش‌ های مختلف مدیریت علمی و اجرایی، نگارش، ارزیابی، بازنویسی، بررسی ‌ها و بازبینی‎‌ های فردی و گروهیِ چندباره و ویرایش علمی و فنی و خدمات حروف ‌زنی و تصاویر است.

این دانشنامه در راستای شناساندن نسبی زندگی، شخصیت، اندیشه و عمل امام‌ خمینی(س) در نمایندگی قم مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌ خمینی(س) تدوین شده و بیش از 860 مدخل اصلی، از جمله مدخل گسترده و جامع ویژه امام ‌خمینی(س) و بیش از 500 مدخل ارجاعی دارد و افزون بر مجموعه تصاویر پایانی که شامل 264 صفحه تصویر برگزیده است، بیش از یک سوم مقاله‌ های آن مصوّر است.

دانشنامه امام خمینی(س) با بیش از 3 میلیون و 370 هزار کلمه، در ۶۸۰۰ صفحه کوشیده است ابعاد مختلف زندگی شخصی، ویژگی‌ های شخصیتی، دیدگاه‌ ها و عملکرد امام‌ خمینی(س) و مسائل پیرامونی و افراد مرتبط با ایشان را در حوزه‌ های مختلف به‌ شکل مستند، با تکیه بر منابع فراوان نشان دهد؛ نیز بخش ‌های اندیشه‌ای شخصیت امام را را افزون بر مستندسازی علمی، با دیدگاه ‌های دیگران بسنجد و پیشینه و ابعاد مختلف آن و تمایزهای قابل توجه آن را بنمایاند.

این دانشنامه در ده جلد رحلی دو ستونه، با چینش الفبایی، و با مقدمه ‌ای از حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی چاپ و منتشر شده است.

میانگین تعداد کلمات مقاله‌ ها حدود 3800 کلمه است. در مقالات اَعلام و شخصیت ‌ها بیشترین حجم کلمات به ترتیب مربوط به مدخل ‌های آیت‌ الله خامنه ‌ای، آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام و المسلمین حاج سیداحمد خمینی است.

در مقالات دیگر از نظر بیشترین حجم می ‌توان به مقالات «اخلاق و سیره امام‌ خمینی(س)»، «مرجعیت امام ‌خمینی(س)» و «دستخط امام ‌خمینی(س)» اشاره کرد.

مراسم رونمایی از دانشنامه امام خمینی ساعت 16 و سی دقیقه روز چهارشنبه 20 اسفندماه 1399 با رعایت پروتکل های بهداشتی در حسینیه جماران با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، اعضای بیت امام خمینی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از علما و مسئولین برگزار می شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.