گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

عضو مجلس خبرگان: آیت الله صانعی یار و یاور امام بود/ یک انقلابی صادق و شجاع بود

آیت الله صانعی فداکار امام بود و امتحانش را نزد ایشان پس داده بود. به همین جهت هم در دوران حضرت امام دادستان کل کشور شد.

پایگاه خبری جماران: صبح امروز دفتر آیت الله العظمی یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعه اعلام کرد که این فقیه عالیقدر دار فانی را وداع گفته است. ایشان به دلیل زمین خوردگی و در پی شکستگی لگن و استخوان دست، در بیمارستانی در قم بستری بودند.{اینجا بخوانید}

در پی رحلت ایشان، یک عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: آیت الله صانعی یار و یاور امام بود و امام را بسیار دوست می داشت. ایشان با اینکه شاگرد امام بود، اما امام به علم و صلابتش ایمان داشت.

آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی در گفت و گو با جماران گفت: خداوند آیت الله صانعی را رحمت کند. ایشان یک روحانی فاضل، درس خوانده و زحمت کشیده بود. او واقعا فاضل بود و حتی مسائل ساده را نیز به صورت علمی و مبنایی مطرح می کرد. حرف هایش عوامانه نبود و بیان بسیار خوبی داشت.

وی افزود: آیت الله صانعی شجاعت داشت. هم در مسائل علمی و سیاسی شجاع بود. خاطره ای از ایشان دارم که مربوط به قبل از انقلاب است. ایشان در تهران و بیروت و جاهای دیگر منبر می رفت و سخنرانی های تند و آتشین ایراد می کرد. یعنی حرف هایی را که دیگران نمی توانستند مطرح کنند، ایشان می گفت.

این عضو مجلس خبرگان ادامه داد: آیت الله صانعی فداکار امام بود و امتحانش را نزد ایشان پس داده بود. به همین جهت هم در دوران حضرت امام دادستان کل کشور شد. سوابق انقلابی زیادی داشت و انصافا یک انقلابی صادق و شجاع بود. ایشان در راه انقلاب زحمات زیادی کشید و خدمات زیادی ارائه کرد. در دوره دادستانی نیز دادستان خوبی بود. شجاعت علمی هم داشت. ایشان چندین کتاب فقهی در سطح بالا نوشته است. در نظر دادن نیز شهامت کافی را داشت و برخی نظرات را مطرح می کرد که شاید دیگران جرأت بیانش را نداشتند.

هاشم زاده هریسی گفت: آقای صانعی نظرات فقهی خود را می گفت و دیگران نیز نظرات خود را می گفتند. ایشان یک فقیه تمام عیار بود. بدین خاطر که نظراتش نادر بود و دیگران چنین نظری نداشتند، برخی ها از این عالم بزرگ خرده می گرفتند. بنابراین خرده گرفتن ها از این مسائل ناشی می شد. در مجموع او به اسلام و انقلاب خدمت های زیادی کرده است.

وی بیان داشت: تا زمانی که ایشان در قیدحیات بود، می شد مخالفت ها یا اختلافات با نظراتی که دارند مطرح شود، اما امروز که آقای صانعی از دنیا رفته، ما باید صرفا به محاسن ایشان اشاره کنیم. پیامبر ما بسیار سفارش کرده که مردگان خود را با نیکی یاد کنید. تا خیرها و حُسن ها تکثیر شوند و دیگران الگو بگیرند.

آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: ارتباط آقای صانعی با حضرت امام و علاقه امام به ایشان بسیار واضح و مبرهن است و هر دو جناح سیاسی به این موضوع واقف هستند. برای اینکه علاوه بر اسنادی که وجود دارد، گفته ها و سخنرانی های حضرت امام نیز در خصوص آقای صانعی گویای همه چیز است. مسئولیت هایی که حضرت امام به ایشان داده بود، بسیار مهم بودند. آیت الله صانعی یار و یاور امام بود و امام را بسیار دوست می داشت. ایشان با اینکه شاگرد امام بود، اما امام به علم و صلابتش ایمان داشت.

وی در پایان گفت: قبل از انقلاب سخنرانی های آقای صانعی از آنجا که عالم و فاضل بود و شجاعت داشت زبانزد بود. او قبل و بعد از انقلاب به انقلاب اسلامی کمک کرد. شاید عده ای از برخی اظهارنظرهای ایشان خوششان نیامده باشد، ولی همانطور که عرض کردم حالا که دیگر دست ایشان از دنیا کوتاه شده، نباید چنین رویکردی در قبال ایشان باشد. همه باید به سوی وحدت رویم و نباید با زدن برخی حرف ها طرفداران آن مرحوم را رنجیده خاطر و روح آن عالم بزرگ را متأثر کنیم.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.