گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

هانی زاده: امارات متحده دست به بازی خطرناکی زده است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط گفت: «در حقیقت امارات متحده دست به بازی خطرناکی زده و با کشاندن رژیم صهیونیستی به خلیج فارس خدمت بزرگی به این رژیم و لابی صهیونیستی و خیانت بزرگی به ملت فلسطین و ملت های عربی کرده است. به همین دلیل امارات متحده در آینده هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد.»

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با تأکید بر اینکه اقدام اخیر دولت امارات علیه ملت های مسلمان تلقی می شود، گفت: در حقیقت امارات متحده دست به بازی خطرناکی زده و با کشاندن رژیم صهیونیستی به خلیج فارس خدمت بزرگی به این رژیم و لابی صهیونیستی و خیانت بزرگی به ملت فلسطین و ملت های عربی کرده است. به همین دلیل امارات متحده در آینده هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد.

حسن هانی زاده در گفت و گو با خبرنگار جماران در خصوص توافق امارات و رژیم صهیونیستی اظهار داشت: امارات متحده به این دلیل رابطه با رژیم صهیونیستی را برقرار کرد که بدون کمک لابی صهیونیستی و آمریکا امکان ایجاد و احداث نیروگاه اتمی در امارات وجود نداشت ولی با کمک لابی صهیونیستی و آمریکا امارات متحده توانست یک نیروگاه اتمی را با همکاری کره جنوبی احداث کند. اما این خطر بالقوه ای برای منطقه خواهد بود. به دلیل اینکه این نیروگاه روی بخشی از ساحل آن سوی خلیج فارس احداث شده و چون رسوبات آنجا شن و ماسه است و نیروگاه اتمی دچار لغزش و رانش خواهد شد، ممکن است که انفجار بزرگی آنجا صورت بگیرد. ولی به هر حال امارات متحده با کمک لابی صهیونیستی این نیروگاه را احداث کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تأکید بر اینکه در دراز مدت این موضوع به ضرر امارات تمام می شود و امارات در میان ملت های اسلامی و عربی منزوی خواهد شد، تصریح کرد: برای اینکه پوششی برای فعالیت های تخریبی امارات متحده باشد، به آمریکا و رژیم صهیونیستی تکیه دارد. یعنی امارات متحده از مدت ها پیش با همراهی عربستان و بحرین رابطه پنهانی با رژیم صهیونیستی برقرار کردند. سفر شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه عمارات به فلسطین اشغالی و دیدار علنی او با بنیامین نتانیاهو و سایر مقامات رژیم صهیونیستی نشان می دهد که رویکردی در شورای همکاری خلیج فارس برای کشاندن پای رژیم صهیونیستی به آن سوی ساحل خلیج فارس وجود دارد.

وی افزود: به دلیل اینکه شش کشور حوزه خلیج فارس از توانایی لازم برای تقابل با ایران برخوردار نیستند، با کشاندن رژیم صهیونیستی به خلیج فارس قطعا ناامنی ها در این آبراه مهم افزایش پیدا می کند و تشدید خواهد شد. هدف رژیم صهیونیستی هم ایجاد تقابل بین کشورهای عربی و ایران است. در این شرایط حساس و با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی همچنان در کشتار مردم غزه، لبنان و سوریه نقش دارد، امارات متحده نشان داد که از دایره عربی و اسلامی خارج شده و الآن با رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین همراهی می کند.

هانی زاده در پاسخ به این سؤال که «چرا ترامپ واسطه این توافق شده است؟» گفت: دونالد ترامپ در آستانه انتخاباتی که کمتر از سه ماه دیگر تا برگزاری آن باقی مانده، نیازمند یک برگ برنده است. تصور ترامپ این است که با فشار بر امارات متحده و برقراری ارتباط بین امارات و رژیم صهیونیستی، از حمایت لابی صهیونیستی در انتخابات آینده برخوردار خواهد شد. به همین دلیل خود شخص دونالد ترامپ این رابطه بین امارات و رژیم صهیونیستی را اعلام کرد تا از آن به عنوان یک پروپاگاندای انتخاباتی استفاده کند.

وی با تأکید بر اینکه این موضوع بحران شدیدی در منطقه خلیج فارس ایجاد خواهد کرد، گفت: در واقع الآن اغلب کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی روابط آشکار و پنهانی دارند و به نظر می رسد به این سمت می روند که اغلب کشورهای عربی مخصوصا در حوزه خلیج فارس که از یک ساختار قدرتمند حاکمیتی برخوردار نیستند، با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار خواهند کرد تا بتوانند از کمک لابی صهیونیستی و آمریکا برخوردار شوند. به همین دلیل به نظر می رسد که بسیاری از کشورها دنباله روی امارات را خواهند داشت.

این کارشناس مسائل بین المللی افزود: این مسأله به انزوای شدید حاکمیت رژیم های مرتجع عربی منجر خواهد شد. زیرا نوعی تقابل بین ملت های عرب و این حاکمیت ها ایجاد می شود و رژیم صهیونیستی الآن در شرایطی نیست که بتواند حضوری در میان ملت های عربی داشته باشد و مورد نفرت ملت های اسلامی و عربی است و تنها رژیم های مرتجع عربی هستند که تحت فشار آمریکا با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار می کنند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع ترکیه و قطر در مقابل این توافق، گفت: طبیعتا ترکیه این قرارداد و رابطه بین امارات و رژیم صهیونیستی را محکوم کرد. قطر، فلسطین و حتی مسلمانان مصری هم این رابطه را محکوم کردند. از نظر جنبش های جهادی و عمدتا سازمان های اسلامی این برقراری رابطه بین امارات و رژیم صهیونیستی، آن هم در این شرایط که ملت فلسطین برای احقاق حقوق خودشان مبارزه می کنند، یک نوع خیانت به آرمان ملت فلسطین تلقی می شود.

هانی زاده در پایان تأکید کرد: در حقیقت امارات متحده دست به بازی خطرناکی زده و با کشاندن رژیم صهیونیستی به خلیج فارس خدمت بزرگی به این رژیم و لابی صهیونیستی و خیانت بزرگی به ملت فلسطین و ملت های عربی کرده است. مخصوصا در این شرایطی که لبنان در وضعیت خاصی به سر می برد و سوریه مورد تهاجم رژیم صهیونیستی قرار می گیرد. به همین دلیل امارات متحده در آینده هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.