گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

نظر صادق زیباکلام درباره ردصلاحیت برادرش سعید زیباکلام

صادق زیباکلام گفت: نمی دانم رد صلاحیت سعید زیباکلام با چه هدفی بوده، فقط می دانم که او در دو سه سال گذشته انتقادات بسیار تندی را متوجه بسیاری از سیاست های نظام کرده است؛ یعنی مساله فقط قوه مجریه نیست، بلکه او به مجموعه سیاست های کلان نظام انتقادات بسیار تند و گزنده ای داشته است.

پایگاه خبری جماران: سعید زیباکلام، فعال سیاسی اصولگرا و استاد فلسفه دانشگاه تهران یکی از ردصلاحیت شدگان هیات های اجرایی انتخابات مجلس دوازدهم است. البته فعالان سیاسی اصلاح طلبی مانند علی شکوری راد، آذر منصوری، بهرام پارسایی و ... نیز نتوانستند از سدّ هیات های اجرایی انتخابات عبور کنند و به فیلتر شورای نگهبان برسند.

علت ردصلاحیت سعید زیباکلام «سوءشهرت» عنوان شده است. در ارتباط با این موضوع خبرنگار جماران با برادر اصلاح طلب این فعال سیاسی گفت و گو کرده است.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی و فعال سیاسی اصلاح طلب به جماران گفت: من به درستی، پاکی و صداقت، متدین بودن و معتقد به نظام بودن برادرم خیلی بیشتر از خودم و با تمام وجود باور دارم. اما طرح این مسائل به خاطر این نیست که برادرم رد صلاحیت شده است، بلکه اساسا معتقدم که نصّ تایید صلاحیت توسط هرنهادی که باشد، چه هیات های اجرایی، چه شورای نگهبان و چه قوه قضاییه  با ابتدایی ترین اصل مردمسالاری مغایر است.

وی افزود: اساس و بنیان مردم سالاری بر این استوار است که مردم با انتخاب خودشان صلاحیت کسی را تایید کنند و به او رای دهند. تنها کاری که حکومت، هیات های اجرایی یا شورای نگهبان می تواند بکند این است که بگوید، ای مردم! بدانید و آگاه باشید که سعید زیباکلام فلان ایرادات را دارد. آن موقع هم این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند و نه هیات اجرایی یا هیات نظارت شورای نگهبان.

زیباکلام ادامه داد: ما ظرف سی چهل سال گذشته در عمل متوجه شده ایم که نظارت - اینکه بگوییم چه کسانی باید انتخاب شوند یا نشوند - چقدر ملعبه دست اصحاب قدرت قرار می گیرد و عملا یک جور تصفیه سیاسی است. لذا هیچ چاره ای جز این نداریم که در بلندمدت اساس و بنیان تایید صلاحیت توسط هر نهادی را ریشه کن و با آن مخالفت کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ارتباط با رد صلاحیت برادر اصولگرایش گفت: نمی دانم رد صلاحیت سعید زیباکلام با چه هدفی بوده؛ فقط می دانم که او در دو سه سال گذشته انتقادات بسیار تندی را متوجه بسیاری از سیاست های نظام کرده است؛ یعنی مساله فقط قوه مجریه نیست، بلکه او به مجموعه سیاست های کلان نظام انتقادات بسیار تند و گزنده ای داشته است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
43 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.