معاون اول رییس جمهور با بیان این که کشور‌های طرف قرارداد برجام برای حفظ برجام هیچ راهی جز پایبندی به تعهدات خود ندارند، گفت: بازگشت جمهوری اسلامی ایران از مسیر کاهش تعهدات کار ساده‌ای است. کشور‌های اروپایی به جای آن که جلسه برگزار کنند و به ایران فشار بیاورند، آمریکا را تحت فشار قرار دهند که از تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران دست بردارد.

به گزارش جماران؛ دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در کنگره ملی پرسش مهر اظهار داشت: پرسش مهر از دولت اصلاحات و با ابتکار برادر عزیزم جناب آقای سید محمد خاتمی آغاز شد و پس از آن روسای جمهور تاکنون این برنامه را ادامه دادند و مهمترین هدف از این برنامه این بوده که دانش آموزان و فرهنگیان به پرسشگری نسبت به حال و آینده خود، محیط پیرامونی و جهان حساسیت پیدا کنند. 
دکتر جهانگیری افزود: رییس جمهور به عنوان عالیترین مقام اجرایی کشور هر سال در ابتدای آغاز سال تحصیلی در یکی از مدارس حضور پیدا می کند و همزمان با بهارتعلیم و تربیت پرسشی را مطرح می کند تا همه را وادار کند به یک موضوع مهم بیندیشند و با یکدیگر تعامل، تحقیق و پژوهش انجام دهند. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که ده ها هدف کوچک و بزرگ پشت پرسش مهر نهفته است، خاطرنشان کرد: ما می خواهیم جوانان و امیدهای آینده کشور همگی پرسشگر، نقاد و تحلیلگر باشند و این دستاوردی است که طی سالیان اخیر به انجام رسیده است. 
دکتر جهانگیری با تأکید بر جایگاه رفیع نظام تعلیم و تربیت برای کشور افزود:‌ آموزش و پرورش در این نظام تعلیم و تربیت از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر به آینده و سرنوشت کشور توجه داریم حتماً باید سرنوشت آموزش و پرورش را نیز مورد توجه قرار دهیم. 
وی ادامه داد: هر چه کشورها با مسایل پیچیده تر و سخت تر و چالش های جدی روبرو می شوند اهمیت توجه به آموزش و پرورش و توجه به علم برای برون رفت از این مسایل پیچیده جدی تر می شود.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری این که برخی از مشکلات و چالش های دیروز کشور امروز به ابرچالش برای کشور تبدیل شده اند، گفت: هیچ کدام از این ابرچالش ها از پیش رو برداشته نخواهند شد جز با توجه به علم و سرمایه انسانی کشور.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: اگر به دنبال توسعه کشور هستیم و می خواهیم از بیماری های مزمن اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی عبور کنیم و اگر به دنبال بازسازی سرمایه های مادی و معنوی کشور هستیم، هیچ راهی جز توجه به مدرسه و آموزش و پرورش وجود ندارد.
معاون اول رییس جمهور با بیان این که تنها راه توسعه کشور و رهایی از بیماری های مزمن و تنها راه بازسازی و نوسازی سرمایه های مادی و معنوی کشور توجه به مدرسه است، خاطرنشان کرد: سرمایه انسانی مهمترین سرمایه هر کشور است چرا که سرمایه انسانی می تواند بهترین استفاده و بهره برداری را از سایر سرمایه های مادی و منابع طبیعی انجام دهد. سرمایه انسانی قادر است بقیه سرمایه ها را به حرکت وادار کند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که اگر به دنبال توسعه پایدار و همه جانبه هستیم باید به آموزش و پرورش و مدرسه توجه کنیم، افزود: در تاریخ یکی از کشورهای شرق آسیا آمده است که پس از جنگ و ویرانی زیربناها، وقتی وارد مرحله بازسازی شدند با محدودیت منابع مواجه بودند اما به این تصمیم رسیدند که مسیر توسعه از مدرسه و آموزش و پروش می گذرد و مهمترین موضوعی که نباید با محدودیت به آن نگاه شود توجه به آموزش و پرورش است و همین کشور امروز به یکی از کشورهای موفق شرق آسیا تبدیل شده است. 
معاون اول رییس جمهور در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های ایشان اشاره و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که هزینه ای که برای آموزش و پرورش انجام می شود را نباید از منظر هزینه های جاری نگاه کنیم بلکه مهمترین هزینه ای است که در بخش سرمایه گذاری یک کشور انجام می شود زیرا تربیت نیروی انسانی بالاترین بازدهی را به همراه خواهد داشت.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: به همین دلیل است که کشورهای پیشرفته و صنعتی بر روی نخبگان و افراد زبده دیگر کشورها سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند این نخبگان را به کشور خود جذب کرده و از بازدهی بالای این افراد بهره مند شوند. 
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: اگر اقتصاد، فرهنگ، سیاست و جامعه توانمند می خواهیم جز از طریق آموزش و پرورش پویا و روزآمد میسر نیست و این موضوعی است که باید در دستور کار همیشگی دولتمردان قرار داشته باشد. 
دکتر جهانگیری با اشاره به این که ما با جهانی روبرو هستیم که به صورتی لحظه ای دستخوش تغییرات است و ظرف چند ساعت علم و دانش و فناوری های روز متحول می شود افزود: در عصر انفجار اطلاعات، آموزش و پرورش ثابت بدون تحرک نمی تواند پاسخگوی تغییر و تحولات روزانه باشد و ما باید به مدرسه ای فکر کنیم که انسان هایی متفکر، نقاد، پرسشگر، با معنویت، انتخابگر و مشارکت جو تحویل جامعه دهیم.
معاون اول رییس جمهور برخی تنگناهای آموزش و پرورش را ساختاری، فکری و مدیریتی دانست و با تأکید به این که باید به این تنگناها پرداخته شود خاطرنشان کرد: برخی تنگناها نیز اقتصادی است و هر تحولی در آموزش و پرورش نیازمند منابع اقتصادی است.
دکتر جهانگیری از معلم به عنوان مهمترین موتور محرک برای تغییرات جامعه یاد کرد و گفت: باید راهی پیدا کنیم که ذهن معلم به صورت تمام وقت در خدمت توسعه کشور و در مسیر تعلیم و تربیت دانش آموزان قرار گیرد. باید دغدغه های معلمان برطرف شود و بتوانند از زندگی شرافتمندانه برخوردار باشند.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: از ابتدای دولت تدبیر و امید کار خود را با این جهت گیری آغاز کردیم که اگر به آینده این کشور فکر می کنیم باید به دنبال برون رفت از مسایل آموزش و پرورش باشیم چرا که آموزش و پرورش بزرگترین نهاد اجتماعی کشور و حلقه اتصال نظام با خانواده ها است. 
دکتر جهانگیری با بیان این که دولت تدبیر و امید چهار سال از شش سال عمر خود را در شرایط تحریم کامل بوده است به هنر دیپلماسی کشور برای مذاکره با قدرت های بزرگ اشاره و خاطرنشان کرد: برجام توانست شش قطعنامه شورای امنیت علیه کشور را لغو کند و در شرایطی که ایران ذیل فصل هفتم شورای امنیت و به عنوان مخل امنیت جهانی مطرح شده بود برجام این پیام را به همراه آورد که از طریق مذاکره و گفتگو می توان گره های بزرگ جهانی را باز کرد. 
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام گفت: رییس جمهور جدید آمریکا اعلام کرد که برجام کلاه بزرگی است که بر سر آ‌مریکا رفته و همه چیز به نفع ایران است و با این استدلال از برجام خارج شد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران یکسال صبر کرد و امروز برخی از تعهدات خود را کاهش داده است چرا که معتقد هستیم اگر قرار باشد از برجام استفاده نکنیم، تعهدات خود را کاهش می دهیم تا دنیا بداند با مردمی متمدن و تاریخ ساز روبرو است و نه یک کشور بی اراده.
دکتر جهانگیری با بیان این که تلاش آمریکا این بوده که فروش نفت ایران را به صفر برساند گفت: البته در رسیدن به این هدف موفق نخواهند شد اما منابع درآمدی و بودجه کشور تحت تأثیر این تحریم ها قرار گرفته است و ما از مدیران آموزش و پرورش می خواهیم که شرایط اقتصادی و بودجه ای را برای فرهنگیان تشریح کنند تا هم بتوانیم از مشورت و راهکارهای آنان برخوردار شویم و هم آنها در جریان قرار گیرند که درآمدهای کشور 150 هزار میلیارد تومان یعنی معادل یک سوم بودجه سال 98 کاهش یافته است. 
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این که دولت تلاش کرده است که اعتبارات آموزش و پرورش در رأس همه دستگاه ها قرار گیرد، افزود: بودجه آموزش و پرورش در سال 98 نسبت به سال 92 نزدیک به سه برابر افزایش پیدا کرده و این در حالی است که هیچ دستگاه اجرایی دیگری چنین شرایط افزایشی را نداشته است و دولت مصمم است همه توان خود را برای توجه به این دستگاه حیاتی بکار گیرد. 
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: در جلسه سران سه قوه به تصویب رسید که بودجه 447 هزار میلیارد تومانی سال 98 به 386 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 60 هزار میلیارد تومان کمتر تبدیل شود که این موضوع در بودجه همه دستگاه های اجرایی تأثیر می گذارد اما دولت تلاش می کند که اثرگذاری این کاهش در آموزش و پرورش کمتر باشد و بتوانیم مطالبات فرهنگیان را محقق سازیم. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تأکید و حساسیت رییس جمهور نسبت به موضوع مهارت آموزی دانش آموزان و دانشجویان گفت: این یک دغدغه جدی در کشور است که فارغ التحصیلان مدارس و دانشگاه ها قادر باشند در دوران تحصیل یک مهارت بیاموزند و پس از فارغ التحصیلی بتوانند فعالیت کنند. 
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که آموزش مهارت به دانش آموزان جزو اولویت های وزارت آموزش و پرورش است، خاطرنشان کرد: دانش آموزان باید مهارت زندگی، مهارت تصمیم گیری و مهارت تفکر انتقادی را بیاموزند و ما باید بدانیم که راه اصلاح و اداره صحیح جامعه ایجاد فرهنگ نقد در جامعه است. 
معاون اول رییس جمهور توانایی مقابله با هیجانات را از مهمترین مهارت های لازم برای دانش آموزان برشمرد و با تأکید بر این که باید بتوانیم هیجانات خود را کنترل کرده و مهارت همزیستی با دیگران را بیاموزیم، تصریح کرد: ما باید بتوانیم حتی با کسانی که نسبت به آنها انتقاد داریم نیز همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم. 
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود به مهارت های حوزه کسب و کار نیز اشاره و با بیان این که اقتصاد دنیا به سمت فناوری های نوین و اقتصاد دیجیتال در حرکت است، گفت: کارآفرینان موفق متکی به دانش و مغز خود هستند و آینده فناوری های جدید عمدتاً حول آی تی و آی سی تی می چرخد. 
معاون اول رییس جمهور با بیان این که ایرانیان از استعداد و ظرفیت های بالایی برخوردار هستند، افزود: نظام تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش کشور باید تحلیلی از تغییرات دنیا داشته باشد و متناسب با این تحلیل ها استعدادهای جوانان کشور را شناسایی و زمینه رشد و توسعه آنها را فراهم آورد. 
دکتر جهانگیری با اشاره به تشکیل شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی گفت: در جلسات این شورا همه دستگاه های مرتبط عضو هستند تا بتوانیم برنامه ریزی و هم افزایی لازم را برای برخورداری از آموزش و پرورش بهتر انجام دهیم.
در این مراسم سرپرست وزارت آموزش و پرورش نیز گزارشی از تعداد دانش آموزان شرکت کننده در کنگره ملی پرسش مهر و نفرات برگزیده این کنگره ارائه کرد و گفت: آموزش و پرورش کشور در تلاش است با اجرای نظام فنی و حرفه ای و کارآفرینی شرایطی را ایجاد کند تا دانش آموزان پس از فراغت از دوره متوسطه از مهارت عملی برخوردار باشند. 
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از برگزیدگان نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر نیز تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.