روستاها نباید به مناطق خوش‌نشینی، ییلاق و قشلاق تبدیل شوند بلکه روستاها مرکز تولید و چرخه اقتصاد کشورند و از همین رو علاوه بر توجه جدی به این امر باید به اقتصاد روستا توجه جدی شود.

استاندار سمنان معتقد است: روستاها نباید به مناطق خوش‌نشینی، ییلاق و قشلاق تبدیل شوند بلکه روستاها مرکز تولید و چرخه اقتصاد کشورند و از همین رو علاوه بر توجه جدی به این امر باید به اقتصاد روستا توجه جدی شود.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، سید محمدرضا هاشمی، ۱۸ مهر ۱۴۰۰ در آیین روز ملی روستا و عشایر در مسجد امام حسین(ع) فولاد محله شهرستان مهدیشهر اظهار کرد: روستاها باید از مراکز اصلی تولید محصولات ، ثروت و اشتغال و تکمیل کننده چرخه اقتصاد کشور باشند.

وی با تاکید بر اینکه دهیاران باید ایده و طرح نو برای توسعه روستاها ارائه کنند، اظهار کرد: دهیاران باید توجه داشته باشند که امروز، فرصت تولید ثروت در روستاها مهیا بوده و نیاز است تا از این مهم برای توسعه اشتغال در روستا و ارتقاء اقتصاد روستاییان بهره بگیرند.

وی با اشاره به وجود سه روستای بدون بیکار در استان افزود: زیباتر این است که تا با اقدامات مناسب و کار جهادی، روزی شاهد تعداد بیشتری روستای بدون بیکار در استان باشیم.

هاشمی ضمن تبریک روز ملی روستا و عشایر به تمام روستاییان و عشایر غیور استان، گفت: خوشبختانه اشرافیت بسیار خوبی از سوی دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای استان بر مسائل روستاها وجود دارد.

وی اظهار کرد: دهیاران باید محور وحدت و انسجام در روستاها باشند و از توجه به مسائل و امورات خانواده‌های محروم و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) در روستاها غافل نشوند و همانند دولت مردمی و انقلابی، مردمدار بوده و گِره از کار مردم باز کنند.

استاندار سمنان تاکید کرد: دغدغه امنیت شغلی دهیاران به صورت ویژه پیگیری می‌شود؛ چرا که باعث افزایش روحیه و ایجاد انگیزه و قوت قلب بیشتری برای دهیاران به ‌منظور ارائه خدمت بهتر و مطلوب تر به روستاییان خواهد شد.

وی خطاب به مدیران کل استان با بیان اینکه امروز روز پشت میزنشینی و تصمیم گیری پشت درب‌های بسته نیست، تاکید کرد: مدیران کل استان لازم است برنامه ماهانه بازدید از روستاها و شهرستان ها را به صورت میدانی و جهادی در دستور کار قرار داده و طی یک جدول زمانبندی شده اجرایی کنند.

هاشمی ادامه داد: روستاها نباید به مناطق خوش‌نشینی، ییلاق و قشلاق تبدیل شود، روستاها مرکز تولید و چرخه اقتصاد کشور هستد و لازم است تا به این امر توجه جدی شود.

وی با بیان اینکه موارد و مسائلی که از سوی دهیاران مطرح و قابل پیگیری در استان است، مَد نظر قرار خواهد داشت، تصریح کرد: سند توسعه روستاها طی زمان‌بندی مشخص تدوین و نهایی شود، بازنگری طرح هادی روستاها در دستور کار قرار گیرد، پروژه ها از طریق راهکارهای قانونی به صورت امانی به پیمانکار واگذار شود و به بحث محصولات کشاورزی و صنابع تبدیلی و تکمیل کشاورزی توجه ویژه صورت گیرد.

وی اضافه کرد: در طی سال با حضور نماینده دهیاران هر شهرستان در فصول مختلف، نشست‌هایی رو در رو برگزار می‌شود تا مباحث و مسائل روستاها را به صورت ویژه پیگیری کنیم.

استاندار سمنان از افتتاح و بهره برداری از ۵۸ طرح خدماتی و عمرانی روستایی با اعتباری بالغ بر ۴۲ میلیارد تومان به مناسبت روز ملی روستا و عشایر در استان خبر داد و گفت: ۶ طرح در حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۳ طرح متعلق به اداره کل اوقاف و امور خیریه، ۱۵ طرح در حوزه امور عشایری، ۹ طرح متعلق به جهاد کشاورزی، ۱۴ طرح در حوزه دانشگاه علوم پزشکی و ۴ طرح مرتبط با بحث نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس و ۷ طرح در مابقی حوزه هاست.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی اقتصاد روستايی
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.