ایرج حیدریان روز سه‌شنبه در آیین طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب یا داناب در مدرسه پیامبراعظم (ص) سمنان افزود: با توجه به تغییر اقلیم و کاهش بارش‌ها، شرایط برای مدیریت مصرف آب در استان سمنان مشکل شده است.

وی خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته با همکاری جهاد دانشگاهی، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش، اقدام‌های خوب و موثری در راستای اصلاح الگوی مصرف آب در سمنان انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان ادامه داد: تاثیرپذیری و اثربخشی دانش آموزان در اجرای طرح‌های آموزشی دارای اهمیت است و با اجرای طرح‌های متنوع برای توسعه کشور می‌توان گام برداشت.

حیدریان اضافه کرد: متوسط بارش‌ها در کشور سالانه ۲۶۰ میلی‌متر است که در استان سمنان این آمار نصف متوسط کشوری است.

وی تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد از منابع آبی استان سمنان در بخش کشاورزی مصرف می شود و بهره‌وری در بخش کشاورزی با وجود مصرف قابل توجه آب ۳۰ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: خشکسالی و کم‌آبی در ایجاد فرونشست در استان سمنان تاثیرگذار بوده است و رفع این چالش نیازمند اصلاح الگو در مصرف آب است.

در این آیین منوچهر فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان، محمد دستورانی مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان، حسن رهایی رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان و دانش آموزان تعدادی از مدارس استان حضور داشتند.

طرح ملی دانش‏ آموزی نجات آب که به اختصار از آن با عنوان داناب یاد می‏‌شود، براساس ایده‏‌ای علمی برگرفته از مطالعات جامع پیرامون طرح‏‌های فرهنگی و آموزشی، از سال تحصیلی ۸۹-۸۸ به اجرا درمی‌آمد.

در این طرح با هدف قرار دادن دانش‏ آموزان، برنامه‌‏ریزی شده است تا مسایل و چالش‌‏های اصلی حوضه آب مانند مسائل ارزشی پیرامون آب، کمی، کیفی،آب مجازی، ارزش ذاتی و اقتصادی آب در روندی نظام ‌مند به این قشر آموزش داده شود.

استان سمنان ۱۲۰ هزار دانش آموز در سال تحصیلی جدید دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.