معاون امور دهیاری سازمان شهرداری و دهیاری های کشور تعداد حاشیه نشینی در کشور را طبق آمار رسمی حدود 11 میلیون و 370 هزار نفر عنوان کرد و گفت: آمار واقعی خیلی بیشتر است و امروز 16 میلیون معادل یک پنجم جمعیت کشور حاشیه نشین هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، سعیدرضا جندقیان در همایش روز دهیاری ها که با حضور استاندار سمنان، معاونین استاندار و نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه و جمعی از دهیاران استان در مجتمع کلاهدوز شهمیرزاد برگزار شد گفت: این آمار از حاشیه نشینی، حاصل برنامه های ناکارآمد و بی تدبیری است که در روستاها در اجرا می شود.

وی با بیان اینکه ما امروز دچار تحول درونی در روستاها هستیم، گفت: امروز آینده روستاها را به سه واژه توسعه، تغییر رویکرد و اشتغال روستایی گره زده اند و از آن به تحول درونی در روستا ها نام برده می شود، مقوله اشتغال روستایی تکرار مکررات است و تکرار زیاد آن بی فایده شده است، این همه بودجه را روانه اشتغال روستایی کردیم، اما آخر چه شد؟

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری و دهیاری های کشور اضافه کرد: ما امروز در نظام برنامه ریزی دچار بیماری شدیم، برنامه های ما شکل اجناس داخل انباری کارخانه را پیدا کرده است، خیلی از برنامه های ما داخل انباری منقضی شده است و ما فقط از آخرین برنامه هایی که ارائه شده است صحبت می کنیم، هر برنامه ای که به داخل انباری می گذاریم، برنامه های قبلی را منقضی میکنیم.

جندقیان تصریح کرد: ما در کشور دارای منابع نفتی و غیرنفتی زیادی هستیم، ولی هنوز رویکرد ما برای توسعه، بر مبنای نیاز ها است، و هیچ توجهی به زیرساخت های موجود در کشور نداریم و این مشکل حا نخواهد شد مگر با درایت مدیران توانمند که برنامه های کارآمد ارائه دهند و این برنامه ها داخل انباری منقضی نشود.

وی با طرح این دوسوال ادامه داد: نقش روستاها در توسعه ملی چیست؟ برای اینکه جایگاه دهیاران در توسعه روستاها ارتقاء پیدا کند باید چه کاری انجام دهیم؟

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری و دهیاری های کشور از کاهش حدود 15 درصدی تولیدات ناخالص روستایی در بخش کشاورزی در کشور خبر داد و گفت: تولیدات ناخالص بخش کشاورزی حاصل از عرصه های روستایی حدود 25 سال گذشته، بالغ بر 25 درصد بوده است، اما این رقم در پایان سال 1395، به حدود 10.2 درصد کاهش پیدا کرده است.

جندقیان تفکیک نمودن تولیدات روستایی و عشایری، تحول دورنی در روستاها و نوسانات ارز و دلار را در کاهش تولیدات ناخالص روستایی سهیم دانست و گفت: علاوه بر این، با مقوله شهرهای کشاورزی روبرو هستیم، تا 20 سال آینده، 70 درصد تولیدات ناخالص بخش کشاورزی از اطراف کلان شهرها خواهد بود.

وی اظهار داشت: ما امروز در کشور 28 دستگاه و ارگان برای توسعه روستا برنامه ارائه می کنند، اما چقدر توانسته ایم در توسعه روستا ها نقش مثبت و اثرگذار داشته باشیم؟ خیلی از این برنامه ها، وارد انباری می شوند و منقضی می شوند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.