اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ امیرحاتمی روز شنبه در آیین افتتاح بزرگترین واحد فلزی غیردولتی کشور در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان ضرورت و کارکرد انرژی را به عنوان یک مقوله مهم و حساس در صنعت دفاعی کشور بر شمرد.
وی با بیان این که امروزه توسعه و پیشرفت اقتصادی و صنعتی جوامع نوین به انرژی و تامین پایدار منابع قابل اطمینان آن وابسته است اظهار داشت: انرژی، پیش برنده کلیدی هر کشور در دستیابی به قله های رفیع علمی و حوزه دفاع و امنیت آن کشور است.
وزیر دفاع با اشاره به افتتاح بزرگترین واحد صنعتی و معدنی مکانیزه تولید سرب کشور و فاز اول اکتشاف و بهره برداری از معدن مس طُرود شاهرود هم چنین نوسازی قدیمی ترین صنعت ذوب مس کشور در سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع ابراز داشت: به ثمر رسیدن این طرح های عظیم حاصل یک حرکت جهادی و کار بزرگی بود که با کمک متخصصان تلاشگر مجتمع صنعتی و معدنی فجر تحقق یافت.
وزیر دفاع با بیان اینکه یکی از اهداف اجرای طرح های صنعتی، تبدیل مواد معدنی و جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه است گفت: مجتمع صنعتی معدنی فجر 2 برای اولین بار در ایران، حدود 7 هزار تن پرک و گرانول پلی پروپیلن را از جلد باتری و 5 هزار تن پودر سولفات سدیم را از لجن اسیدی باتری تولید می کند.
وی با اشاره به ظرفیت مجمتع صنعتی جدید که با انتقال صنایع و امکانات عظیم صنعتی از تهران به گرمسار انجام شده است، تصریح کرد: این مکان با ایجاد ظرفیت بازیافت سالیانه حدود 5 میلیون دستگاه انواع باتری های فرسوده وسایل نقلیه، مطابق با آخرین استانداردهای زیست محیطی داخلی و بین المللی احداث شده است.
حاتمی بیان کرد: بومی سازی، طراحی و ساخت کوره های گردان ذوب سرب و مس، کسب دانش فنی و تولید سرب خالص به روش هیدرومتالوژی الکترولیز برای اولین بار در ایران و غرب آسیا و با کسب دانش فنی و بومی سازی اجرای سیستم فرآوری کنسانتره مس انجام شده که از مهمترین نتایج عملیاتی شدن این طرح عظیم ملی در سازمان، نشان دادن توان وزارت دفاع است.
وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح عظیم با اتکا به منابع و درآمدهای داخلی و تسهیلات موجود انجام شده است، افزود: در طرح های افتتاح شده علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها تمامی تمهیدات زیست محیطی و HSE منطبق با آخرین استانداردهای جهانی برای حفظ منابع طبیعی آب و خاک و کارکنان اندیشیده شده است.
وزیر دفاع با اشاره به افتتاح معدن سرب، مس و کارخانه فرآوری کنسانتره معدنی در منطقه شاهرود به صورت ویدئو کنفرانس افزود: این مجتمع قادر است تا 60 هزار تن انواع آلیاژ های سربی و 10 هزار تن مس کاتد با درجه صادراتی از مواد اولیه معدنی و مواد ثانویه را تولید کند.
به گزارش ایرنا، وزیر دفاع در حاشیه افتتاح از متخصصان و کارکنان سازمان توان وزارت دفاع که با همت و کار جهادی در سخت ترین شرایط پای اهداف بزرگ ملی ایستادند تقدیر کرد.
امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور، به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برای افتتاح چند طرح بزرگ صنعتی به استان سمنان سفر کرده است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به منظور افتتاح چند طرح صنعتی با استقبال مسئولان محلی روز شنبه وارد استان سمنان شد.
به گزارش ایرنا، در سفر یک روزه جهانگیری به استان سمنان بزرگترین واحد فلزات غیردولتی کشور در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان و کشتارگاه صنعتی طیور در شهرک صنعتی اِیوانَکِی شهرستان گرمسار به بهره برداری رسید.
طرح واحد صنعتی تولید انواع فلزات در 100 هکتار مساحت در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان با اشتغالزایی برای 300 نفر با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح شد و در این واحد صنعتی ظرفیت تولید سالانه 66 هزار تن سرب و مس مهیا است.
میزان سرمایه گذاری در اجرای این طرح یک هزار و 300 میلیارد ریال است و مجوز اولیه با موضوع انتقال گروه صنعتی شهید عارفی به خارج از تهران در سال 1392 در کمیسیون زیربنایی هیات دولت تصویب و دوره اجرای آن 1393 تا 1400 تعیین شده بود.
اجرای این طرح در سال 93 پس از مالکیت زمین و رفع مشکلات زیرساختی آب، گاز و برق کلنگ زنی شد.
از اهداف اساسی اجرای این طرح توسعه زیرساخت های مهم اقتصادی کشور در بخش خودرو، صنعت دفاعی و افزایش توان رقابتی توسعه صادرات است.
گرمسار غربی ترین شهرستان استان سمنان و دارای وسعت پنج هزار و 182 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 70 هزار نفر است، این شهرستان از شمال به دماوند، از غرب به ورامین، از شرق به شهرستان آرادان و از جنوب به کویر مرکزی محدود می شود و در 110 کیلومتری غرب مرکز استان سمنان واقع است.
از مجموع 2 هزار و 10 واحد تولیدی فعال در استان سمنان 40 درصد در شهرستان های گرمسار و آرادان مستقر است.
شهرستان آرادان با دستکم 15 هزار نفر جمعیت در غرب استان سمنان قرار دارد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در چهارم شهریور 1395 به مناسبت گرامیداشت هفته دولت به منظور افتتاح چند طرح صنعتی به استان سمنان سفر کرده بود.
7342/6103/7408
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.