راهکارهای غیردارویی برای تنظیم فشارخون

رییس گروه تغذیه و امور دارویی معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فشارخون بالا را یکی از معضلات بهداشتی جهان امروز برشمرد .

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، فرشته فزونی چاقی را یکی از عوامل خطر و زمینه‌ساز افزایش فشارخون عنوان کرد و گفت: بین افزایش دور کمر و افزایش فشارخون رابطه مستقیمی وجوددارد.  افرادی که وزن بالاتر از حد طبیعی دارند، شانس بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا دارند.

وی چربی اضافی ذخیره شده در بدن به ویژه چربی ناحیه شکمی را یکی از عوامل افزایش فشارخون دانست و تاکید کرد: کاهش وزن و تناسب اندام یکی از موثرترین درمان‌های غیردارویی برای مبتلایان به پرفشاری خون است.

رییس گروه تغذیه و امور دارویی معاونت بهداشت شیوه زندگی غیرفعال و بدون تحرک، رژیم غذایی حاوی مقادیر کم میوه و سبزی یا دارای مقادیر زیاد چربی را عاملی برای چاقی و افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا برشمرد و خاطرنشان کرد: فعالیت بدنی می‌تواند به طور غیرمستقیم به پیشگیری از افزایش فشارخون کمک کند.

فزونی با اشاره به نقش مصرف روزانه غذاهای حاوی فیبر محلول در کاهش چربی و قندخون و تنظیم فشارخون گفت: میوه‌ها و سبزی‌های تازه، غلات کامل (پوسته نگرفته) و انواع حبوبات، سیب، چغندر، جو و جو دوسر منابع غذایی غنی از فیبر هستند.

وی با تاکید بر مصرف حداقل پنج  واحد سبزی و میوه در روز به عنوان یک فاکتور پیشگیری کننده از فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی گفت: دریافت مقادیر مناسبی منیزیم، پتاسیم و کلسیم  از طریق منابع غذایی نیز در پیشگیری موثر است و توصیه می‌شود.

مقدار مجاز مصرف نمک

رییس گروه تغذیه  و دارویی معاونت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک در افراد زیر 50 سال پنج گرم  معادل یک قاشق چایخوری ودر افراد بالای50 سال، بیماران قلبی وعروقی و کودکان روزانه کمتر از سه  گرم نمک است.

وی تاکید کرد: این میزان نمک شامل نمک‌های پنهان در غذا مانند نمک موجود در  نان، پنیر و ... هم می‌شود.

رییس گروه تغذیه و امور دارویی معاونت بهداشت متوسط مصرف روزانه نمک در ایران را حدود 10 گرم عنوان کرد که دو  برابر مقدار توصیه شده سازمان جهانی بهداشت ( کمتر از پنج گرم در روز)است و افزود: این موضوع اهمیت فرهنگ‌سازی تغذیه صحیح و اصلاح الگوی غذایی را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

به گفته وی مواد غذایی نمک سود و دودی شده انواع شور و ترشی‌ها، سس‌های سالاد آماده، سویا سس، زیتون و خردل،  سوپ‌های آماده، تنقلات شور مانند چیپس سیب زمینی، چوب شور ، چیپس ذرت، کراکر، آجیل ، مغز های شور و...  حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند و افراد باید در مصرف آنها احتیاط کنند.

رییس گروه تغذیه و امور دارویی معاونت بهداشت به افراد توصیه کرد هنگام خرید یک محصول به  نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای محصولات غذایی توجه کنند و  برحسب میزان انرژی، نمک ، قند ، چربی و اسید چرب ترانس  مواد غذایی را انتخاب کنند.

وی خاطرنشان کرد: محصولاتی که حاوی مقادیر زیاد قند، نمک، چربی، اسید چرب ترانس و انرژی هستند در برچسب غذایی با رنگ قرمز مشخص شده اند.

توصیه‌های مهم برای کاهش مصرف سدیم

 تا حد امکان، نمک مصرفی خود را کاهش دهید.

 نمک مصرفی باید از نوع تصفیه شده یددار باشد اما فراموش نکنید نمک تصفیه یددار نیز مانند سایر نمک‌ها موجب افزایش فشارخون می‌شود.‌

سرسفره به غذا نمک نزنید و نمکدان را از سفره و میز غذا حذف کنید.

 به جای  نمک از چاشنی‌هایی مانند سبزی‌های معطر تازه یا خشک مانند )نعناع، مرزه، ترخون، ریحان و...) یا سیر، لیموترش تازه و آب نارنج برای بهبود طعم غذا استفاده کنید.

به جای تنقلات شور، به فرزندان خود، میوه و آجیل خام بدهید.

فرزندان خود را از کودکی به مصرف غذای کم نمک عادت دهید.

اگر به تدریج مقدار نمک افزوده شده به غذا را کاهش دهید ظرف چند هفته ذائقه شما به غذای کم نمک عادت می کند.

مصرف گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس که حاوی نمک زیادی است را به حداقل برسانید.

غذاهای کنسروی حاوی نمک زیادی هستند، مصرف آنها را کاهش دهید .

دیدگاه تان را بنویسید