تاثیر فاکتورهای محیطی در بروز بیماری های قلبی

یک بررسی جدید اهمیت فاکتورهای محیطی را بر سلامت قلب نشان می دهد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از مدیکال نیوز تودی، بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، این بیماری سالانه جان حدود ۱۷.۹ میلیون نفر را می‌گیرد.

مهر نوشت؛ بیماری‌های قلبی عروقی بر عروق خونی و قلب تأثیر می‌گذارند. آنها خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند، و از هر ۵ مرگ ۴ نفر به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی است.

سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان می‌کند که احتمال ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی عروقی در موارد زیر بیشتر است:

• سیگار کشیدن

• عدم فعالیت بدنی

• استفاده از رژیم غذایی حاوی میزان زیاد نمک و مقدار کم میوه و سبزیجات

• نوشیدن مشروبات الکلی

این رفتارها می‌تواند منجر به فشار خون بالا، قند خون بالا، اضافه وزن و چاقی شود. به نوبه خود، این شرایط می‌تواند خطر ابتلاء به بیماری قلبی عروقی جدی را افزایش دهد.

یک راه کلیدی برای کاهش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی، کاهش این فاکتورهای پرخطر است.

محققان پی بردند برخی از عوامل محیطی مانند آلودگی و تغییرات آب و هوایی به طور قابل توجهی در خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی در افراد نقش دارند.

محققان توضیح می‌دهند که عوامل محیطی معمولاً با افزایش سیگنال دهی هورمون استرس، فشار اکسایشی و التهاب، خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهند.

محققان چهار فاکتور محیطی کلیدی را شناسایی کردند که در ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی نقش دارند.

آلودگی صوتی

مطالعات نشان می‌دهد به ازای هر ۱۰ دسی بل افزایش سر و صدای جاده‌ای، خطر ابتلاء به بیماری ایسکمیک قلبی تا ۱.۰۸ درصد افزایش می‌یابد.

آلودگی هوا

محققان دریافتند که در اتحادیه اروپا، سالانه حدود ۵۹۲۰۰۰ مرگ و میر اضافی به دلیل ذرات ریز و آلودگی اُزن اتفاق می‌افتد. حدود ۴۱ درصد از این مرگ و میرها مربوط به بیماری ایسکمیک قلبی و سکته است.

آلودگی نوری

محققان خاطرنشان می‌کنند که آلودگی نوری می‌تواند ریتم شبانه روزی بدن را مختل کند که به نوبه خود می‌تواند خطر ابتلاء به بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد.

تغییر آب و هوا

محققان تأثیری را که تغییر آب و هوا و گرم شدن کره زمین می‌تواند بر خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی داشته باشد، برجسته می‌کنند. به عنوان مثال، آنها اشاره می‌کنند که افزایش دمای کره زمین احتمال آتش سوزی را افزایش می‌دهد که به آلودگی هوا کمک می‌کند.

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد هم دمای بالا و هم دمای پایین ناشی از تغییرات آب و هوایی ممکن است خطر مرگ و میر بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید