علائم نوروویروس چیست؟

سازمان بهداشت عمومی انگلیس (PHE) هشدار داده است که عفونت ناشی از نورو ویروس به سرعت در حال شیوع در نقاط مختلف این کشور است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، سازمان بهداشت عمومی انگلیس (PHE) هشدار داده است که عفونت ناشی از نوروویروس به سرعت در حال شیوع در نقاط مختلف این کشور است، همچنین تخمین زده می‌شود این بیماری که بیشتر در فصول سرد سال شایع است اتفاق بیفتد و نام دیگر آن «ویروس استفراغ زمستانه» است، سالانه ۶۰۰ هزار تا یک میلیون نفر را در انگلیس مبتلا می‌کند.

این بیماری یکی از انواع شایع‌ بیماری‌های گوارشی در انگلیس است، که ابتلای مکرر بزرگسالان به بیماری التهاب معده و روده را سبب می‌شود.

پروفسور ساهیر غربیا، نایب دبیر خدمات ملی بیماری‌های مسری در سازمان بهداشت عمومی انگلیس گفت: نوروویروس که معمولا با نام ویروس استفراغ زمستانه شناخته می‌شود، در سال همه‌گیری کمتر سرایت پیدا کرد و کمتر فرصت شیوع در بین افراد را پیدا کرد، ولی با ایجاد محدودیت‌ها، افزایش موارد ابتلا به آن در میان تمام گروه‌های سنی را شاهد هستیم.

علائم نوروویروس چیست؟

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده اعلام کرده است، که علائم نوروویروس معمولا یک یا دو روز بعد از ابتلا ظاهر می‌شود، اما  ممکن است پس از ۱۲ ساعت نیز دیده شود.

سرویس بهداشت همگانی انگلیس، علائم اصلی ویروس استفراغ زمستانه را حالت تهوع، اسهال و استفراغ معرفی کرده است؛ کسانی که به آن مبتلا شده باشند همچنین ممکن است تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سردرد، بدن درد و گرفتگی دردناک معده هم داشته باشند.

این علائم چه مدت ادامه می‌یابد؟

بنا بر اعلام سرویس بهداشت همگانی انگلیس، کسانی که به نوروویروس مبتلا می‌شوند، باید دو یا سه روز بعد احساس بهتری داشته باشند.

همچنین این سازمان بهداشتی توصیه می‌کند؛ تا زمانی که علائم این بیماری را دارید در خانه بمانید و به مدرسه و سرکار نروید تا زمانیکه دو روز از پایان بروز علائم بیماری گذشته باشد، همچنین علاوه بر این توصیه می‌شود افراد مبتلا تا  بهبود کامل  از ملاقات با افراد حاضر در بیمارستان اجتناب کنند.

سرویس بهداشت همگانی انگلیس همچنین توصیه می‌کند اگر علائم بیماری بعد از چند روز بهبود نیافت و فرد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری کلیوی بود همچنین  اگر علائم کم‌آبی شدید در بیمار دیده می‌شود، باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 

عفونت نوروویروسی چگونه درمان می‌شود؟

گرچه برای نوروویروس هیچ درمانی وجود ندارد، اما سرویس بهداشت همگانی انگلیس توصیه می‌کند که کودکان و بزرگسالان مبتلا به این بیماری، زیاد مایعات بنوشند تا به کمبود آب دچار نشوند.

این سازمان بهداشتی اعلام کرده است: شما باید مایعات بیشتری بنوشید تا مایعات از دست رفته، به دلیل استفراغ و اسهال را جایگزین کنید،  بزرگسالان می‌توانند علاوه بر آب، آب میوه و سوپ نیز مصرف کنند.

نوشیدنی‌های گازدار یا آب میوه می‌تواند اسهال کودکان را افزایش دهد و به بزرگسالانی که از این کودکان مراقبت می‌کنند توصیه می‌شود همانند سابق آب و غذا خود را کاهش ندهند.

سرویس بهداشت همگانی انگلیس می‌گوید اگر مبتلایان به نوروویروس اشتها دارند، باید غذا‌های ساده مثل سوپ، برنج، پاستا و نان را مصرف کنند، علاوه بر این از بیماران خواسته شده است بسیار استراحت و برای درمان تب یا هر دردی استامینوفن مصرف کنند؛ همچنین داروخانه‌ها هم محصولات خاصی برای درمان کمبود آب بدن دارند که می‌توانید با مشورت پزشک داروساز تهیه کنید.

چگونه از ابتلا به ویروس و انتقال آن اجتناب کنیم؟

نوروویروس به شدت مسری است و به سادگی می‌تواند سرایت یابد، این ویروس گوارشی زمانیکه نزدیک فرد مبتلا هستید، با لمس سطوح و اشیایی که با ویروس تماس داشته‌اند و بعد دست به دهان زدن و خوردن غذایی که فردی مبتلا آماده کرده است، منتقل شود.

سرویس بهداشت همگانی انگلیس توصیه می‌کند دستان خود را به طور منظم با آب و صابون بشویید تا از شیوع بیماری جلوگیری کنید.

 این سازمان بهداشتی می‌گوید محلول‌های الکلی شست‌وشوی دست نمی‌توانند این ویروس را از بین ببرند، همچنین توصیه می‌شود روتختی و لباس هایی که به ویروس آلوده شده باشد، با آب داغ بشویند.

 

دیدگاه تان را بنویسید