کرونای دلتا را بهتر بشناسید

گزارش‌های اولیه در مورد علائم گونه دلتا نشان می‌دهد که آنها با گونه عادی کرونا متفاوت هستند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، اکنون بیش از ۱۸ ماه است که در دنیای کرونا زندگی می‌کنیم؛ دنیایی که تمام شرایط آن با دوران قبل از کرونا بسیار متفاوت بوده و زندگی مردم به‌ویژه ازلحاظ اجتماعی تغییرات بزرگی کرده است. این مدت با فراز و نشیب بسیاری همراه بوده؛ از اعمال قرنطینه، دورکاری کارمندان، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها گرفته تا تولید واکسن، بی‌عدالتی در توزیع آن، واکسیناسیون مردم و اخیراً نیز شیوع گونه‌های جدید کرونا. در ابتدای همه‌گیری، سازمان‌های دولتی و مقامات بهداشتی در تلاش بودند تا مردم را در مورد چگونگی شناسایی علائم ویروس آگاه کنند. اما با تکامل و جهش ویروس، به نظر می‌رسد رایج‌ترین علائم نیز تغییر کرده‌اند.

آنا نوشت؛ مدتی است که گونه دلتای کرونا (که برای اولین بار در هند شناسایی شد) در جهان گسترش یافته و موجب شده محدودیت‌های کرونایی مجدداً توسط دولت‌ها اعمال گردند. داده‌هایی که از منابع مختلف منتشر می‌شود حاکی از آن است که افراد آلوده به نوع دلتا علائمی متفاوتی نسبت به کرونای معمولی دارند و این امر کار را برای متخصصان سخت‌تر می‌کند. در حال حاضر نوع دلتا بیشتر در استرالیا شیوع یافته است.

تفاوت بدن و سیستم ایمنی افراد

هر انسان سیستم ایمنی متفاوتی با دیگری دارد. این بدان معنی است که یک ویروس مشابه می‌تواند علائم و نشانه‌های مختلفی را به روش‌های مختلف روی افراد ایجاد کند.

نشانه چیزی است که دیده می‌شود؛ مانند جوش، اما علائم چیزی‌هایی هستند که مانند گلودرد احساس می‌شوند.

نحوه ایجاد ویروس به دو عامل اساسی بستگی دارد: ۱. عوامل ویروسی که شامل مواردی مانند سرعت تکثیر، روش‌های انتقال و غیره است. عوامل ویروسی با تکامل و جهش ویروس تغییر می‌کنند. ۲. عوامل میزبان که مختص فرد است. سن، جنس، داروها، رژیم غذایی، ورزش، سلامتی و استرس می‌توانند بر عوامل میزبان تأثیر بگذارند.

بنابراین هنگامی‌که در مورد نشانه‌ها و علائم یک ویروس صحبت می‌کنیم، به موارد شایع اشاره می‌کنیم. برای اطمینان از این موضوع، ما باید اطلاعات مربوط به موارد ابتلای افراد را جمع‌آوری کنیم. توجه به این نکته مهم است که جمع‌آوری یا تجزیه‌وتحلیل این داده‌ها همیشه آسان نیست. به‌عنوان‌مثال، افراد مسن ممکن است علائم متفاوتی نسبت به افراد جوان داشته باشند و جمع‌آوری داده‌ها از بیماران در بیمارستان با بیماران کلینیک متفاوت باشد.

علائم و نشانه‌های رایج نسخه دلتا چیست؟

با استفاده از سیستم خودسنجی توسط یک اپلیکیشن تلفن همراه، داده‌های دریافت‌شده از انگلستان نشان می‌دهد که رایج‌ترین علائم کرونا ممکن است نسبت به علائمی که به‌طور سنتی با ویروس مرتبط بودیم، تغییر کرده باشد. این گزارش‌ها در نظر نگرفته‌اند که شرکت‌کنندگان به کدام نوع از گونه‌های کرونا آلوده شده‌اند، اما با توجه به اینکه در حال حاضر دلتا در انگلستان غالب است، این دلیل مطمئنی است که علائم مشاهده‌شده، بازتاب‌دهنده نوع دلتا است.

سرماخوردگی که ممکن است کرونا باشد/ گونه دلتا را بیشتر بشناسید 1.سردرد 2. گلودرد 3.آبریزش بینی 4. تب 5. سرفه ممتد

اگرچه تب و سرفه همیشه از علائم شایع کرونا بوده و سردرد و گلودرد به‌طور سنتی برای برخی از افراد بروز می‌کرده، اما آبریزش بینی به‌ندرت در اطلاعات قبلی گزارش شده است. در همین حال، از دست دادن حس بویایی که در ابتدا کاملاً رایج بود، اکنون در رتبه نهم قرار دارد.

می‌توانیم بگوییم شاهد تکامل و جهش علائم کرونا هستیم. این ممکن است به این دلیل باشد که تاکنون داده‌ها عمدتاً از بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان که احتمالاً شدیدتر گرفته‌ بودند ارائه می‌شدند. همچنین باتوجه به نرخ بالاتر واکسیناسیون در گروه‌های سنی مسن‌تر، افراد جوان در حال حاضر نسبت بیشتری از موارد کرونا را تشکیل می‌دهند و آنها علائم خفیف‌تری را تجربه می‌کنند. علاوه بر این می‌تواند به دلیل جهش ویروس و خصوصیات مختلف (عوامل ویروسی) نوع دلتا باشد. اما اینکه دقیقاً چرا ممکن است علائم در حال تغییر باشد، هنوز نامشخص است.

اگرچه هنوز موارد بیشتری برای یادگیری در مورد نوع دلتا وجود دارد، اما این داده‌های کنونی و در حال انتشار مهم است زیرا به ما نشان می‌دهد آنچه ممکن است فقط به‌عنوان یک سرماخوردگی خفیف زمستانی (آبریزش بینی و گلودرد) تلقی شود، می‌تواند ابتلا به کرونا باشد.

این داده‌ها قدرت علوم عمومی را برجسته می‌کند. درعین‌حال، باید به یاد داشته باشیم که نتایج هنوز به‌طور کامل تحلیل یا طبقه‌بندی نشده‌اند. یعنی «فاکتورهای میزبان» مانند سن، جنس، سایر بیماری‌های زمینه‌ای، داروها و موارد دیگر مانند یک کارآزمایی بالینی دقیق محاسبه نشده است. و همان‌طور که در مورد تمام داده‌های خودسنجی وجود دارد، ما باید تصدیق کنیم که ممکن است در نتایج نقص وجود داشته باشد.

سرماخوردگی که ممکن است کرونا باشد/ گونه دلتا را بیشتر بشناسید

آیا واکسیناسیون روی علائم تأثیر می‌گذارد؟

اگرچه گونه‌های جدید کرونا می‌توانند تأثیر واکسن‌ها را به خطر بیندازند، اما برای گونه دلتا به نظر می‌رسد واکسن‌های موجود در جهان پس از تزریق دو دٌز، محافظت خوبی در برابر کرونا از خود نشان داده‌اند. نکته مهم این است که اثبات شده واکسن‌ها از ایجاد بیماری شدید که نیاز به درمان در بیمارستان دارد محافظت می‌کنند.

برای مثال اخیراً جشن تولدی در «نیو ساوت ولز» برگزار شد که اهمیت واکسیناسیون را برجسته کرد. گزارش‌ها نشان داد از ۳۰ نفری که در این جشن تولد شرکت کرده بودند، ۲۴ نفر به کرونای نوع دلتا مبتلا شدند که هیچ‌کدام واکسینه نشده بودند. ۶ فرد دیگر که واکسینه‌ شده بودند به کرونا مبتلا نشدند.

در برخی موارد ممکن است بعد از واکسیناسیون نیز افراد به کرونا مبتلا شوند، اما به‌احتمال‌زیاد بار ویروسی کمتر و علائم آن بسیار خفیف‌تر خواهد بود.

نبرد با کرونا به پایان نرسیده است

شواهد نشان می‌دهند که گونه دلتا در مقایسه با SARS-CoV-۲ اصلی و ویروس‌های دیگر، مسری‌تر است. مهم است درک کنید محیط نیز در حال تغییر است. فاصله‌گذاری اجتماعی، تغییر فصل، میزان واکسیناسیون متفاوت و غیره بر داده‌ها تأثیر می‌گذارند.

شیوع موج جدیدی از کرونا در جهان به ما یادآوری می‌کند که جنگ علیه کرونا به پایان نرسیده است و همه ما باید نقشی داشته باشیم. اگر علائمی دارید سریعاً آزمایش کرونا بدهید، حتی اگر یک عطسه باشد! ضمناً رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه ماسک زدن همچنان باید برای مهار کرونا انجام شود.

دیدگاه تان را بنویسید