مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان گفت: دنیای قصه و قصه‌گویی دنیای هیجان و تجربه است.

 

محمدنقی صالحی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: با نظر هیئت داوران و صاحب‌نظران فرهنگ و هنر استان زنجان، کتاب برگزیده قصه‌های محلی زنجان تالیف کانون پرورش فکری استان از میان کتاب‌های منتشر شده در موضوع فرهنگ زنجان به عنوان برترین اثر شناخته شد، این کتاب در 239 صفحه با 24 قصه به زبان ترکی و فارسی برای گروه سنی «د» و «ه» توسط کانون پرورش فکری استان گردآوری و چاپ شده است.

 

این مسئول ادامه داد: تردید دنیای قصه و قصه‌گویی دنیای هیجان و تجربه است و یکی از فرصت‌های مناسبی است که می‌تواند یک واسطه آموزشی و تربیتی تاثیرگذار باشد که قدرت فکر، تخیل و مهارت‌های شنیداری و گفتاری کودکان و نوجوانان را تقویت کند.

 

وی افزود: برای حفظ میراث فرهنگی اصیل بومی و محلی که سینه به سینه و نسل به نسل از گذشتگان به ما رسیده تلاش کنیم و نگذاریم به فراموشی سپرده شود.

 

صالحی تصریح کرد: قصه‌ها و افسانه‌ها همواره در رشد و کمال ذهنی و فرهنگی انسان‌ها موثر بوده  و به نوعی زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم  شیوه کار و تولید آن‌ها و رفتار، تفکر، احساس، مذهب، اخلاق و اعتقادات هر جامعه را نشان داده‌اند. کودکان با شنیدن افسانه‌ها، اسطوره‌ها و قصه‌های قومی درباره جهان و آنچه در آن است  اطلاعاتی به دست می‌آورند و در ذهن خود، آرزوهای مطلوبشان را  شکل می‌دهند.

 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان، یادآور شد: اسطوره‌ها، داستان‌های مذهبی و قصه‌ها، نیروی تخیل کودک  را تغذیه و تقویت می‌کند و اینگونه داستان‌ها به مهم‌ترین پرسش‌های کودک پاسخ می‌دهد و عامل موثر و مهمی در تربیت اجتماعی آن‌ها هستند.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.