رئیس ستاد ازدواج دانشجویی کل کشور گفت: در حال حاضر تعداد طلاق‌های عاطفی در کشور بیش از طلاق‌هایی است که در دفاتر رسمی به ثبت رسیده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی غلامی ظهر امروز در همایش آموزش‌های هنگام ازدواج، اظهار کرد: ما با چند مسئله اساسی روبه‌رو هستیم، کاهش رغبت جوانان و خانواده‌ها به ازدواج یک مسئله جدی است و از طرفی دیگر افزایش ازدواج‌های ناموفق است که هدف از ازدواج، آرامش ابعادی است که جوانان از طریق ازدواج به آن می‌رسند.

 

وی در رابطه با ازدواج‌های ناموفق که منجر به طلاق می‌شود، تصریح کرد: طلاق یکی از تبعات اصلی ازدواج‌های ناموفق بوده و شامل طلاق‌های عاطفی و ناسازگاری‌هایی بین زوجین است که این مسائل در جامعه جزو مسائل جدی و قابل توجه است.

 

این مسئول افزود: تعداد طلاق‌های عاطفی بیش از تعداد طلاق‌های ثبتی است که در یکی از استان‌ها، سالانه 1000 کودک بی‌سرپرست به دلیل طلاق به یتیم‌خانه‌ها اضافه می‌شود که هیچ‌کدام از زوجین مسئولیت سرپرستی را قبول نمی‌کنند و از طرفی زمینه سرپرستی نیز برای این کودکان وجود ندارد.

 

غلامی در ادامه اظهار کرد: معمولا خدمات مشاوره‌ای پیش از ازدواج به قشر متوسط رو به بالا ارائه می‌شود. در آینده نزدیک سونامی زنان بین 20 تا 40 را خواهیم داشت که سرشار از نیازهای عاطفی و غریزی و نیز زنانی که فاقد پناه و تکیه‌گاه هستند که در نسل‌های قبل عموما این افراد بی‌پناه در سنین بالاتر دچار ابن معضل می‌شدند اما امروز زنان در سنین پایین دچار این مشکل می‌شوند.

 

وی گفت: طلاق‌های ثبتی معمولا استرس حاد و طلاق‌های عاطفی استرس مزمن دارند، بنابراین نیاز به آموزش‌های عمومی جدی است که در کشورهای دیگر این آموزش‌ها به صورت جدی ارائه می‌شود.

 

این مسئول در رابطه با آموزش‌های عمومی پیش از ازدواج، افزود: در بسیاری از کشورها آموزش عمومی در حال اجرا است که در کشور ما این آموزش جدی نیست و دچار چالش هستیم اما در کشورهای پیشرفته بیش از سی و شش ساعت آموزش پیش از ازدواج و آموزش‌های دینی داریم اما متاسفانه هنوز در جامعه ما آموزش عمومی داده نمی‌شود.

 

غلامی در رابطه با ورود نهاد نمایندگی به مقوله آموزش هنگام ازدواج، اظهار کرد: مجموعه نهاد نمایندگی به دلیل بیست و دو سال ازدواج‌های موفق دانشجویی که داشته، باعث شده است که این نهاد تجربیات خود را وارد این پروژه کند. بعد از بیست و دو سال که برنامه‌های انگیزشی داشته‌ایم، مجموعه نهاد وارد مسائل آموزشی شد که آمار ازدواج‌های ناموفق دانشجویی کمتر از یک‌پنجم کف جامعه است. بیش از 93 درصد موفقیت ازدواج دانشجویی داشته‌ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: این آموزش‌ها حداقلی است برای اینکه تغییری را در زندگی ایجاد کنیم که باید چند مرحله را در این زمینه طی کنیم که شامل حساس‌سازی، مهارت‌افزایی، تغییر باور، تغییر سبک زندگی است. امیدواریم این طرح به سمتی برود که در همه استان‌ها مراکزی ایجاد شود که آموزش‌های تخصصی را برگزار کنند.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.