به گزارش ایرنا، یدالله کشاورز شامگاه دوشنبه در حاشیه بازدید از بازار سیر روستای دستجرده شهرستان طارم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از خرید یک هزار تن سیر تا پایان فصل برداشت این محصول در طارم خبر داد.
وی افزود: برای آنکه قیمت فروش سیر به حد نصاب خود برسد و برای جلب رضایت کشاورزان طارم از محل فروش سیر، خرید این محصول تا پایان فصل برداشت آن از طرف اتحادیه تعاونی های روستایی کشور ادامه دار خواهد بود.
کشاورز، در مورد پرداخت هزینه خرید سیر به سیرکاران اظهار داشت: پرداخت با مهلت 10 روزه و به صورت چک لیست نزد بانک ها انجام خواهد شد.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی کشور با اشاره به برنامه ریزی های مناسب برای سر و سامان دادن به اوضاع بازار سیر، خاطرنشان کرد: با توجه به بازدید انجام شده در محل بازار خرید و فروش سیر طارم، گزارش جامع و مفصلی تهیه شده و در اختیار مقام های عالی مربوطه و وزارت جهاد کشاورزی برای تصمیم گیری های بهتر در جهت ارتقاء وضعیت این بازار در سالهای آینده قرار خواهد گرفت.

** برای خرید حمایتی محصول سیر پیگیری های لازم انجام شده است
مدیر سازمان تعاون روستایی استان زنجان نیز گفت: برای جلوگیری از آسیب بیشتر به کشاورزان و با توجه به حجم بالای سیر تولیدی در طارم پیگیری ها و هماهنگی های لازم برای خرید حمایتی این محصول از سوی جهاد کشاورزی استان زنجان با وزرات جهاد کشاورزی انجام شده است.
محمد نوری در مورد حجم پایین خرید سیر توسط اتحادیه تعاون روستایی اظهار داشت: خرید سیر توسط بخش دولتی تعاون روستایی انجام نمی شود، بلکه اتحادیه تعاون روستایی شبکه ای از تعاون روستایی بوده و بخش غیر دولتی این مجموعه را تشکیل می دهد و در حد توانایی، خرید سیر آن هم به صورت توافقی انجام می دهد.
این مسئول خاطرنشان کرد: برای تسریع در کاهش مقدار انباشت عرضه سیر و به تعادل رسیدن بازار، بعد از اتحادیه تعاون روستایی استان زنجان، اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی کشور نیز برای خرید سیر تا پایان فصل برداشت به مقدار و قیمت تعیین شده اقدام خواهد کرد.
وی افزود: در صورت خرید حمایتی از طرف وزارت جهاد کشاورزی وضعیت بازار سیر در طارم حتی در سالهای آینده نیز سر و سامان خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی 98-97 کار برداشت سیر در 1800 هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان طارم به اواسط خود رسیده که پیش بینی می شود 72 هزار تن محصول برداشت و روانه بازار شود.
ارقام مورد کشت سیر در شهرستان طارم، سیر محلی طارم، سیر صورتی، سیر قرمز، سیر سفید و رقم آذرشهر است که بیشترین رقم مورد کشت این شهرستان در سال زراعی جاری سیر صورتی است.
کشت سیر طارم در فصل پاییز صورت می گیرد و برداشت این محصول از اوایل اردیبهشت ماه شروع و تا اواخر خرداد ادامه می یابد.
سیر تولیدی این شهرستان با توجه به کیفیت بالایی که دارد همه ساله علاوه بر تامین نیاز شهرستان و استان، به سایر نقاط کشور ارسال همچنین در صورت فراهم بودن بستر صادرات توسط بازرگانان به کشورهای روسیه، آذربایجان و کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.
سیرکاران شهرستان طارم از ابتدای بازار تاکنون از قیمت پایین خرید سیر با توجه به هزینه های بالای مراحل کشت، داشت و برداشت ناراضی هستند.
شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت (حدود 5 درصد جمعیت و 10 درصد مساحت استان زنجان) در 90 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.
9886/6085
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.