برخی تحلیلگران و ناظران تحولات منطقه معتقدند که رژیم اسرائیل با توجه به طولانی شدن جنگ در غزه و ناکامی در رسیدن به اهداف اعلامی اولیه چون نابودی کامل حماس به دنبال گسترش دامنه جنگ و وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به ورود مستقیم به این درگیری است.

به گزارش جماران،  بیش از 20 هزار شهروند فلسطین در جنگ جاری در نوار غزه جان خود را از دست دادند و تداوم بمباران هوایی و قشون کشی نظامی رژیم اسرائیل بر روی زمین، دامنه جنگ را همانطور که پیش بینی می شود از مرزهای فلسطین فراتر برد. از لبنان تا سوریه، از دریای سرخ تا اقیانوس هند، از یمن تا عراق از آتش فتنه ای که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل به راه انداخته، بی نصیب نمانده اند.

شامگاه دوشنبه تنها چند ساعت پس از آنکه رسانه های اسرائیلی ادعا کردند جمهوری اسلامی ایران یک کشتی در ارتباط با این رژیم را با پهپاد در اقیانوس هند هدف قرار داده است، خبر شهادت  سید رضی موسوی از جمله قدیمی‌ترین مستشاران سپاه در سوریه در نتیجه حمله موشکی رژیم اسرائیل منتشر شد.  بر اساس آنچه اعلام شده است، اسرائیل «ساعت ۱۶ به وقت تهران با شلیک ۳ موشک از آسمان جولان اشغالی محل حضور سردار موسوی در منطقه زینبیه دمشق را مورد هدف قرار داد که منجر به شهادت این فرمانده سپاه پاسداران شد».

در رسانه های داخلی از شهید سید رضی با عنوان «نخستین شهید ایرانی جنگ غزه» یاد شد. هرچند که این حمله به درستی نخستین حمله مستقیم رژیم اسرائیل به جمهوری اسلامی ایران، البته در خاک سوریه، است؛ اما در حقیقت یک حلقه از  زنجیره ای است که با ادامه جنگ در غزه و مخالفت اسرائیل و آمریکا با برقراری آتش بس در غزه و ارسال کمک های بشردوستانه از چند هفته پس از آغاز جنگ غزه در منطقه شروع شد و حمله به پایگاه های آمریکایی در عراق و سوریه و البته کشتی های مرتبط با اسرائیل در دریای سرخ از حلقه های اولیه این زنجیره بودند.

 در ادامه این زنجیره هم ساعاتی پس از آنکه مقام های ایران وعده گرفتن انتقام خون شهید سید رضی را دادند، یک حلقه دیگر از زنجیره تشدید تنش در منطقه این بار در عراق و توسط ایالات متحده فعال شد و کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا دستور حمله هوایی به اهدافی در عراق را تایید کرده است. وزارت دفاع آمریکا این اهداف را سه مقر «کتائب حزب‌الله و گروه‌های مرتبط با آن» دانست که به ادعای آنها  «شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران» هستند.

شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای گفت این حمله در پاسخ به حمله پهپادی به پایگاه هوایی آمریکا در اربیل در روز دوشنبه بوده که باعث زخمی شدن سه نظامی آمریکایی شده است.  به گزارش خبرگزاری فرانسه، ساعاتی بعد وزارت کشور عراق اعلام کرد یک حمله به مواضع شبه‌نظامیان حشد الشعبی یا «بسیج مردمی حزب‌الله» در مرکز شهر حله در استان بابل بوده است و دو حمله دیگر در جنوب استان واسط بوده که در یکی از آنها یک نفر کشته و بیست نفر زخمی و در دیگری چهار نفر مجروح شدند. دولت عراق به این حملات اعتراض کرده و آنها را ناقض حاکمیت ملی خود خواند.

در بیانیه دولت عراق آمده است چنین حملاتی «ناقض حاکمیت ملی و در هر شرایطی و با هر توجیهی غیرقابل قبول هستند. این به‌وضوح اقدامی خصمانه است و در جهت عکس تلاش برای منافع مشترک و برقراری امنیت و ثبات است و برخلاف قصدی که آمریکا برای بهبود روابط با عراق اعلام کرده است.»

اقدام اسرائیل در هدف قرار دادن سید رضی موسوی، تحلیل های عمدتا یکسانی را در فضای رسانه ای بین المللی به دنبال داشت. محور تمام این تحلیل ها ابراز نگرانی از تشدید تنش در منطقه و توسعه دامنه جنگ غزه است. گاردین در این باره می نویسد: «هدف قرار دادن مشاور قدیمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سوریه، در بحبوحه نگرانی‌های مداوم از جنگ اسرائیل و حماس رخ می‌دهد که باعث سرریز منطقه‌ای شده است.»

گاردین در ادامه ادعا می کند که «گروه های مورد حمایت ایران در یمن، لبنان، سوریه و عراق حملاتی را به اسرائیل و متحدانش در حمایت از حماس انجام داده اند و  درگیری‌ها در امتداد مرز لبنان و اسرائیل بین حزب‌الله و اسرائیل با تبادلات موشکی، حملات هوایی و گلوله باران‌های روزانه در سراسر مرز ادامه یافته است. اسرائیل که در سال‌های اخیر صدها حمله به اهدافی در بخش‌های تحت کنترل دولت سوریه انجام داده معمولاً حملات هوایی خود به سوریه را تأیید نمی کند.»

الجزیره نیز به نقل از  علی هاشم خبرنگار از جنوب لبنان گزارش داد: «موسوی یکی از قدیمی ترین فرماندهان سپاه در سوریه و لبنان است که از دهه 80 در این منطقه فعالیت می کند. به گفته منابع ما، موسوی هدف چندین سوءقصد توسط اسرائیل بوده است. با این حال، این زمانی بود که سوءقصد با موفقیت انجام شد. اسرائیلی‌ها او را متهم می‌کنند که در شبکه ارسال تسلیحات از ایران به سوریه، از عراق به سوریه و در نهایت به لبنان دست داشته و چهره ای تاثیر گذار در محور مقاومت بوده است.»

در ادامه گزارش الجزیره آمده است: «تاکنون هیچ اظهارنظر فوری از سوی ارتش اسرائیل منتشر نشده است، اما باراک راوید، خبرنگار سایت خبری آمریکایی اکسیوس، به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده است، می گوید که اسرائیل در حال آماده شدن برای اقدام تلافی جویانه ایران است که می تواند شامل شلیک موشک از سوریه و لبنان باشد. اوایل ماه جاری، ایران اعلام کرد  که حملات اسرائیل دو تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در سوریه که به عنوان مستشار نظامی در آنجا خدمت می کردند، هدف قرار داده و این دو مقام شهید شده اند.»

نیویورک تایمز هم در گزارشی در این باره نوشت: «نیروهای نظامی اسرائیل برای حمله تلافی جویانه ایران آماده می شوند و اکنون  انتظار می رود که جاده های بیشتری در شمال اسرائیل بسته شود، جایی که برخی از مسیرها قبلاً به دلیل درگیری با حزب الله بسته شده بودند. آقای موسوی به گفته رسانه های منطقه ای و ایرانی از نزدیکان قاسم سلیمانی بود که در سال 2020 در حمله آمریکا در بغداد ( شهید شد).»

گاردین در گزارشی که شامگاه سه شنبه منتشر کرد به بیم ها درباره تشدید تنش در منطقه اشاره کرده و نوشت: «وزیر دفاع ( جنگ )  اسرائیل با اشاره به عملیات نظامی در سراسر خاورمیانه می گوید که  اسرائیل درگیر یک جنگ چند جبهه ای است و  جنگ غزه نشانه های جدیدی از تشدید خطرناک تنش در منطقه را نشان می دهد. یوآو گالانت در سخنانی در پارلمان گفت که  اسرائیل از سوی هفت جبهه مورد حمله قرار گرفته است: غزه، لبنان، سوریه، کرانه باختری،عراق، یمن و ایران.»

با وجود افزایش خشم بین‌المللی بر سر فاجعه انسانی در غزه و تند شدن انتقادها از بنیامین نتانیاهو، او گفته است که اسرائیل تا رسیدن به پیروزی کامل بر حماس به جنگ در غزه ادامه خواهد داد. او روز دوشنبه در جریان بازدید از سربازان اسرائیلی در غزه تکرار کرد که جنگ به مراحل پایانی خود نزدیک نشده است.

همزمان برخی تحلیلگران و ناظران تحولات منطقه معتقدند که رژیم اسرائیل با توجه به طولانی شدن جنگ در غزه و ناکامی در رسیدن به اهداف اعلامی اولیه چون نابودی کامل حماس به دنبال گسترش دامنه جنگ و وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به ورود مستقیم به این درگیری است.

نتانیاهو در داخل اسرائیل با وضعیت شکننده ای رو به رو شده است: از یک سو عملیات طوفان الاقصی و موفقیت حماس و گروه های مقاومت در به اسارت درآوردن نظامیان و غیرنظامیان اسرائیلی هیمنه امنیتی و نظامی این رژیم را در هم ریخته و از سوی دیگر سه ماه پس از آغاز این جنگ نه تنها اسرای اسرائیلی آزاد نشدند، بلکه برخی از آنها در نتیجه حملات اسرائیل جان خود را از دست داده اند. از سوی دیگر تحلیل نادرست اولیه نتانیاهو در سخن گفتن از نابودی حماس به عنوان نقطه پایان این جنگ عملا دست او را برای پایان دادن به این خونریزی بسته و همزمان کشته شدن بیش از 20 هزار نفر در نوار غزه و وضعیت وخیم انسانی در این منطقه محصور بر موج فشارهای افکار عمومی بین المللی بر اسرائیل افزوده است.

همزمان ایالات متحده نیز با کمک نظامی، مالی و اطلاعاتی به اسرائیل و همزمان مقابله با تصویب قطعنامه هایی که این رژیم را ملزم به برقراری آتش بس کند در شورای امنیت عملا به خرید زمان برای تل آویو روی آورده تا شاید نتانیاهو بتواند پس از پرداخت این هزینه های سنگین به بخشی از اهداف خود در نوار غزه رسیده و زمین بازی را به گونه ای سرنوشت ساز به نفع اسرائیل در این معادله تغییر دهد. تحلیلی که به نظر نمی رسد با واقعیات جاری در میدان تطبیق داشته باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.