• کدخبر: 612438
  • منبع: tasnimnews.com
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از شهرستان شوش، نشست هم‌اندیشی دوستداران و کارکنان محیط زیست با دادستان شوش شامگاه دوشنبه در پارک ملی کرخه برگزار شد.

دادستان عمومی و انقلاب شوش در این نشست گفت: کسانی که با آتش زدن مزارع کشاورزی پس از فصل برداشت بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند بر اساده ماده 688 برا آنان تشکیل پرونده و با آنها برخورد می‌شود.

 نظری افزود: ماده 688 قانون مجازات اسلامی هر اقدامی که در مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی باشد جرم شناخته و مجازات را نیز تعیین کرده که مصادیق آن ممنوعیت آلوده کردن آب و خاک، کشتارهای غیرمجاز و آلودگی محصولات کشاورزی است‌.

دادستان عمومی و انقلاب شوش بیان کرد: طبق آئین دادرسی کیفری جدید سازمان‌های مردم نهاد با مشاهده تخلف این اجازه را دارند که تحت گزارش تخریب محیط زیست اعلام جرم کنند.

وی تصریح کرد: شورای حفاظت و صیانت از اراضی ملی در شهرستان شوش فعال شود تا تمامی دستگاه‌ها هماهنگ و مکلف به حفاظت از حریم مناطق و اراضی طبیعی و ملی شوند.

دادستان عمومی و انقلاب شوش گفت: پیشگیری کردن از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی را در دستور کار قرار داده و با گزارش دادن به نیروی انتظامی و جهاد کشاورزی آنها را مکلف کنیم تا از کشاورزان متخلف تعهد گرفته شود.

نظری ادامه داد: باید با افرادی که محیط زیست را تخریب کرده و بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند برخورد جدی شود.

دادستان عمومی و انقلاب شوش با اشاره به ساخت و ساز غیر مجاز در منطقه دوار این شهرستان اظهار داشت: در رسیدگی به ساخت و سازهای غیر مجاز هماهنگی دستگاه‌های درون شهری ضروری است.

برخورد با کشاورزانی که پس از برداشت محصولات اقدام به آتش زدن مزارع می‌کنند

رئیس پارک ملی کرخه نیز در این نشست گفت: این نخستین بار است که یک مقام رسمی قوه قضائیه از پارک ملی کرخه بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات محیط بانان قرار گرفته است‌.

محمد الوندی تصریح کرد: پارک ملی کرخه در دنیا شناخته شده اما برای مردم منطقه خودمان ناشناخته است.  یکی از بهترین مکان‌های تفریحی شوش که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است.

رئیس پارک ملی کرخه با اشاره به سود فراوان طبیعت شوش در ثبات خاک و آب و هوای منطقه بیان کرد: از دستگاه قضایی انتظار داریم نگاه ویژه‌تری به منطقه کرخه داشته باشد چون حفظ اراضی منطقه حفاظت شده و پارک ملی کرخه یک منفعت ملی و منطقه‌ای است.

الوندی افزود: درخواست داریم برای پرونده‌های محیط زیستی کارشناسی از دادگستری انتخاب شود که با قوانین منابع طبیعی و محیط زیست آشنایی کامل داشته باشد تا در رسیدگی به پرونده‌ها با مشکل مواجه نشویم در بیشتر پرونده‌های محیط زیستی رای دادگاه به ضرر محیط زیست بوده است.

وی گفت: همجواری زمین‌های کشاورزی به پارک ملی کرخه باعث آتش سوزی‌های متعدد در بیشه کرخه شده است. که بیشتر این آتش سوزی‌ها در فصل برداشت محصولات کشاورزان منطقه صورت می‌گیرد.

رئیس پارک ملی کرخه ادامه داد: شکایت‌های زیادی از کشاورزان متخلف که زمین‌های خود را بعد از برداشت آتش می‌زنند صورت گرفته اما هیچ نتیجه‌ای گرفته نشده است.

الوندی افزود: بیشتر این کشاورزان در غیاب محیط بانان زمین‌های خود را آتش زده و از منطقه خارج می‌شوند که ممکن است کسی آنها را مشاهده نکند با اینکه تخلف آنها برای ما ثابت شده است  اما برآورده کردن ادله و مستندات قاضی می‌شود گفت امکان‌پذیر نیست.

به گزارش تسنیم انجمن دوستداران شهر و طبیعت در این نشست، صید ماهی با دستگاه‌های شوکر الکتریکی را یک تهدید بزرگ در منطقه دانسته و  خواستار  برخورد شدیدتر با متخلفان در پرونده‌های قضایی  پارک ملی کرخه شدند.

همچنین بعد از این نشست دادستان همراه با دوستداران و کارکنان محیط زیست  از پارک ملی کرخه و دستگاه‌های غیرمجاز صید ماهی بازدید به عمل آورد.

انتهای پیام/

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
  • کدخبر: 612438
  • منبع: tasnimnews.com
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.