دکتر سید مرتضی افقه روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باید براساس واقعیت‌های موجود در خصوص FATF صحبت کرد ممکن است مخالفان تصویب لوایح FATF دیدگاه هایی داشته باشند که حتی درست باشد اما به دلیل بی تدبیری های سه دهه گذشته اقتصاد ایران همچنان تاحدود زیادی به ارتباط با خارج از کشور نیاز دارد.

وی افزود: از یکسو باید نفت تولید شده در کشور را به فروش برسانیم و از سوی دیگر به نیازهای حوزه صنعت، کشاورزی و تولید پاسخ بدهیم، از این رو باید روابط سیاسی پویا با جهان به ویژه کشورهای پیشرفته داشته باشیم.

افقه گفت: ارتباط با کشورهای ضعیف کمک چندانی به ما نمی کند اگرچه ممکن است به لحاظ سیاسی برای ما مهم باشد.

پذیرفتن FATF ، راه حل کاهش فقر و نابرابری

وی تصریح کرد: برای حفظ معیشت مردم، ایجاد اشتغال در جامعه، کاهش فقر و نابرابری باید ارتباط پویا با کشورهای پیشرفته داشته باشیم.

این اقتصاددان بیان کرد: این ارتباط دارای ۲ وجه است، یک مورد جریان فیزیکی کالا است که به کمک آن نفت را به فروش برسانیم و کالاهای ضروری را به کشور وارد کنیم .

وی ادامه داد: در وجه دیگر باید بتوانیم جریان پولی برقرار کنیم، صرف فروش نفت بدون اینکه کالایی وارد شود کمکی به کشور نمی کند، FATF از همین وجه دوم بسیار مهم است اگر به این پیمان نپیوندیم جریان پولی کشور دچار مشکل جدی می شود همین مساله ای که کم و بیش نیز وجود دارد.

افقه اظهار داشت: درحال حاضر مساله پیوستن به پیمان FATF چندان برای ما انتخابی نیست و ناگزیر برای حل مشکلات باید به آن بپیوندیم.

قطع روابط بانکی نتیجه نپوستن به FATF

وی ادامه داد: در صورت نپیوستن به FATF  برقراری ارتباط با کشورهای مختلف بسیار سخت می شود حتی بانک های کشورهای همسایه مانند پاکستان و عراق نیز به جهت قبول لوایح FATF قادر به همکاری با ایران نخواهند بود.

این استاد دانشگاه درخصوص مزایای پیوستن به نهاد FATF گفت: در صورت پیوستن ایران به این نهاد مساله مراودات بانکی با کشورها آسانتر می شود، در صورت رفع تحریم ها نیز جریان پولی با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

افقه گفت: البته حتی پیش از اعمال تحریم ها نیز سیستم بانکی ایران ارتباط قوی با نظام بانکی جهان نداشت، بسیاری از افراد ساکن در کشورهای پیشرفته در هنگام سفر به سایر نقاط و کشورها دیگر وجه نقد حمل نمی کنند و تنها از کارت های اعتباری استفاده می کنند درحالیکه در ایران چه پیش از تحریم ها و چه پس از آن این امکان چندان فراهم نبود.

وی ادامه داد: وجود جریان پولی برای کشورهایی که روابط خارجی و اقتصادی دارند بسیار مهم و اجتناب ناپذیر است و به نوعی یکی از کلیدهای اقتصادی برای توسعه تلقی می شود.

این استاد دانشگاه یادآور شد: بیشتر کشورهای جهان به دلیل بهره مندی از فواید ارتباط جهانی و امکان جریان پولی لوایح FATF  را پذیرفته اند.

گروه ویژه اقدام مالی بار دیگر مهلت ایران را برای تصویب کامل قوانین مربوط به مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی تمدید کرده است. این در حالی است که هنوز لوایح مرتبط با این نهاد مالی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف نشده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.