اخبار مرتبط

خدارحم امیری زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برداشت دانه روغنی کلزا از 29فروردین در بیشتر مناطق خوزستان شروع شده و هم اکنون در حال انجام است و کشاورزان پس از تحویل محصول خود به مراکز وابسته به غله یا تعاون روستایی ، وجه آن را در مدت 24ساعت به صورت یکجا دریافت می کنند.
وی با بیان اینکه برداشت و خرید دانه روغنی کلزا تا نیمه خرداد امسال ادامه دارد گفت: کلزای خریداری شده به کارخانه های روغن کشی خارج از استان خوزستان انتقال می یابد.
امیری زاده با اشاره به اینکه کشت دانه روغنی کلزا اقتصادی تر و سودآورتر از گندم است پیش بینی کرد در سال های آینده سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا در خوزستان به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی استان افزایش یابد.
وی به مزیت تناوب کشت کلزا و گندم اشاره کرد و افزود:عملکرد گندم در واحد سطح ، در زمین هایی که سال پیش زیرکشت کلزا بوده اند 25درصد افزایش می یابد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور پیش بینی کرد سال آینده زراعی سطح زیرکشت کلزا از 30هزار هکتار فعلی به 60هزار هکتار افزایش یابد تا وابستگی کشور به واردات روغن خام خوراکی کاهش یابد.
به گفته وی هم اکنون 86درصد روغن خوراکی مورد نیاز کشور از خارج وارد و در کارخانه های روغن کشی داخلی تصفیه می شود.طبق برنامه وزارت کشاورزی ، هر سال سطح زیرکشت دانه های روغنی در کشور به ویژه در خوزستان با هدف کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی ، افزایش می یابد.
در سال زراعی 1398-1397 حدود 30هزار هکتار از زمین های دیم و آبی خوزستان زیرکشت محصول راهبردی کلزا رفت ولی در جریان سیلاب اخیر هفت هزار هکتار آن که به بار نشسته بود دچار آبگرفتگی شد و از بین رفت.
بر اساس پیش بینی سازمان جهادکشاورزی خوزستان امسال حدود 50 هزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خوزستان به نرخ تضمینی خریداری می شود.
قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم دانه روغنی کلزا را 34هزار 400 ریال است.
پارسال از حدود 18هزار هکتار سطح زیر کشت محصول کلزا در خوزستان حدود 30هزار تن به نرخ تضمینی خریداری شد.
در جریان سیلاب فروردین امسال حدود 200هزار هکتار از زمین های کشاورزی و نیشکری خوزستان دچار آبگرفتگی شد و حدود 82هزار میلیارد ریال به بهره برداران محلی و شرکتی این استان خسارت وارد شد.
برخی کشاورزان خوزستانی در جریان سیلاب اخیر بنا به توصیه مسئولان ارشد استان اجازه دادند آب سیلاب را از زمین های کشاورزی عبور دهند تا جان و خانه و کاشانه آنان به خطر نیفتد.
بر اساس مصوبه هیات دولت ، کشاورزان گندم کار خوزستانی به ازای آبگرفتگی هر هکتار گندم آبی ، 60میلیون ریال غرامت دریافت می کند و این مبلغ طبق شرایطی از جمله عملکرد مناسب مزرعه در سال گذشته زراعی تا 30درصد افزایش می یابد.
6065/ 6037
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.