دکتر محمد فکور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: آرتروز اولیه، پروسه فرسودگی غضروف مفصل است و در زمانی که میزان سازندگی در بافت های بدن کمتر از تخریب باشد اتفاق می افتد.
وی افزود: در بیماری آرتروز فیبرهای غضروفی از سطح تا عمق لایه لایه برداشته شده و از بین می رود یعنی فیبرهای عرضی کلاژن کم کم حذف می شود و به تدریج استخوان زیر غضروف پیدا می شود.
فکور ادامه داد: وقتی غضروف نازک تر می شود استخوان ها به هم نزدیک و سابیده می شود و فاصله مفصلی کامل از بین رفته و حرکات مفصلی به شدت محدود می شود.
این متخصص ارتوپد بیان کرد: زمانی که خشکی مفصل ایجاد می شود مفاصل خاصیت نرم و روان و ارتجاعی را ندارند و حرکات آنها مانند قبل روان و سهل نیست.
وی گفت: همچنین استخوان های اضافی حوالی مفصل، معیوب و بد شکلی در استخوان ایجاد می کنند چون 2 مفصل با شکل غیر قرینه ، سایش های قرینه نیز ندارند.
فکور اضافه کرد: در این مراحل، کاهش سطح فعالیت ها و قوی کردن عضلاتی که این مفصل را به حرکت وا می دارند موثر است.
این متخصص ارتوپد ادامه داد: عامل آرتروز اولیه مشخص نیست چون همان پیر شدن سلولی است و روند طبیعی است و پروسه تخریب بر تولید غالب می شود.
وی در خصوص عوامل مساعد کننده آرتروز ثانویه گفت: همه عواملی که کارکرد مفصل را مختل کنند از جمله شکستگی های مجاور مفصلی باعث می شود سطح مفصلی نامنظم شود و در مسیر طبیعی حرکت نکند در نتیجه سایش ایجاد شده و شکستگی های داخل و مجاور مفصلی، مفصل را کم حجم کرده و درنتیجه در دامنه خود حرکت نمی کند.
فکور بیان کرد: همچنین بیماری هایی که مفصل را گرفتار می کنند مانند روماتیسم مفصلی، نقرس و عفونت و سل مفصل باعث تشدید تخریب می شوند و زمینه آرتروز را مساعد می کنند.
این متخصص ارتوپد افزود:برای جلوگیری از پیشرفت بیماری در آرتروز اولیه باید ورزش کنیم تا عضلات افت نکنند و فشار بر روی مفاصل قرار نگیرد؛ به عنوان مثال در زانو باید عضله چهار سر ران را تقویت کنیم.
وی گفت: گرم گرفتن، کمک گرفتن از دیگران برای کم شدن فشار بر مفاصل و فیزیوتراپی برای تقویت عضلات موثر است و در آخرین مرحله تعویض مفصل پیشنهاد می شود.
فکور بیان کرد: آرتروز ثانویه در سنین پایین تر نیز رخ می دهد چون شکستگی مفصلی در هر سنی می تواند اتفاق افتد.
این متخصص ارتوپد در خصوص نقش فشارهای فیزیکی در ایجاد آتروز گفت: اگر در مسیر طبیعی بر اثر توان عضله در محدوده زمانی مناسب و در شرایط فیزیکی مناسب کار کنیم آرتروز پیشرفت نمی کند اما اگر از مسیر خارج شود زمینه را مساعد می کند.
3004/ 6037
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.