اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا دکتر حمید رضا غفوری سه شنبه در سرسرای اداری معاونت فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای نخستین بار طرح تولید کمپوست (کود گیاهی) از پسماند فضای سبز یعنی شاخ و برگ درختان با همکاری شرکت های دانش بنیان مرکز رشد در دستور کار دانشگاه قرار گرفت.
وی افزود: تولید کمپوست از پسماند فضای سبز، دانشگاه را از خرید کود بی نیاز کرد و در صورت بالا رفتن ظرفیت تولید، قابلیت عرضه به خارج از دانشگاه را دارد.
غفوری ادامه داد: طراحی و ساخت دستگاه آب شیرین کن نیز از جمله دیگر دستاوردها است که نوع خاصی از این نوع دستگاه توسط همکاران دانشکده مهندسی طراحی و نمونه اولیه آن ساخته شده و در صورت حمایت سازمان های ذیربط در مقیاس صنعتی تولید می شود.
معاون طرح و توسعه دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: اصلاح معماری ساختمان ها به منظور کاهش هدر رفت انرژی از جمله دیگر فعالیت ها در حوزه مدیریت سبز دانشگاه است.
وی اضافه کرد: درمجموعه خوابگاهی، ساختمان های ساخته شده متناسب با اقلیم خوزستان نیست وبه شدت هدررفت انرژی دارد بنابراین در چهار ساختمان، اصلاح معماری صورت گرفت و تا حدود زیادی از هدر رفت انرژی جلوگیری شد.
غفوری گفت: نصب کنتورهای هوشمند به منظور پایش مصرف برق در قسمت های مختلف دانشگاه، ارتقای کیفی موتورخانه های تاسیساتی دانشگاه و نوسازی سیستم های برق رسانی از جمله دیگر اقدامات است.
رییس ستاد برگزاری دومین هفته مدیریت سبز ادامه داد: از دیگر دستاوردها، استفاده از لامپ های کم مصرف به ویژه در مسیرهای عمومی دانشگاه، حذف ظروف یک بار مصرف از سلف سرویس و توسعه فضای سبز دانشگاه است به گونه ای که پارسال یک هزار و 730 نهال در یک روز در خوابگاهها و قسمت ها مختلف دانشگاه کاشته شد.
وی گفت: همچنین در برخی قسمت ها تفکیک زباله کاغذی صورت گرفت و از هدر رفت کاغذها جلوگیری شد.
غفوری اظهار داشت: همچنین 2 فعالیت نیز در مرحله مطالعه است و هنوز اجرایی نشده است که شامل مطالعه و طراحی سامانه استفاده از پساب دانشگاه و یا بازچرخانی آب و احداث پنج نیروگاه خورشیدی نیازمند به تامین سرمایه گذار است.
معاون طرح و توسعه دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: حدود سه سال گذشته تفاهمنامه ای بین سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد که بر اساس آن قرار شد وزارت علوم و دانشگاههای زیر مجموعه ، فعالیت های مرتبط با حفظ محیط زیست را در دستور قراردهند و سازمان نیز موظف شد حمایت های مادی و معنوی را به عمل آورد.
وی اضافه کرد: این تفاهمنامه با عنوان مدیریت سبز در دانشگاهها نام گرفت و از سه سال پیش جاری شد و مدت کوتاهی پس از آن برای عملیاتی شدن این تفاهمنامه، دستورالعمل از سوی وزارت ابلاغ و در دانشگاههای کشور شوراهای مدیریت سبز شکل گرفت که قرار شد فعالیت های مرتبط با این حوزه را طراحی و ساماندهی کنند.
غفوری ادامه داد: در دانشگاه چمران نیز از 2 سال گذشته شورای مدیریت سبز دانشگاه شکل گرفت و دارای 2 کمیته شامل آموزشی و فرهنگی و اجرایی است .
رییس ستاد برگزاری دومین هفته مدیریت سبز گفت: پنج محور اصلی برای فعالیت های مدیریت سبز دانشگاهها شامل توسعه استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر، مدیریت پسماند و استفاده مجدد از پسماند و دورریزها، صرفه جویی در استفاده از انرژی، صرفه جویی در مصرف آب و استفاده مجدد از پساب ها و توسعه فضاهای سبز و گسترش آنها محورهای اصلی مدیریت سبز هستند که باید راهنما و دستور کار دانشگاهها قرار گیرند.
وی اظهار داشت: وقتی شورا در دانشگاه شکل گرفت در اولین گام برنامه جامع پنج ساله برای فعالیت های مدیریت سبز دانشگاهها طراحی شود که حدود 6 ماه به طول انجامید که از پارسال در حال اجرا است.

**برگزاری هفته مدیریت سبز در دانشگاه شهید چمران اهواز
مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز گفت: هفته مدیریت سبز با هدف فرهنگ سازی، تقدیر از تلاش های صورت گرفته در سال گذشته و برجسته کردن مساله مدیریت سبز، حفاظت از محیط زیست و اصلاح الگوی مصرف برای دومین بار از 15 تا 20 اسفند برگزار می شود.
علی یاری افزود: جشنواره دستاوردها و ایده ها، برگزاری سمینارها و کارگاهها، کاشتن 40 نهال به یاد 40 استاد درگذشته دانشگاه، پاکسازی محیط دانشگاه، روز بدون خودرو و معرفی برگزیدگان و دستاوردهای هفته مدیریت سبز از جمله برنامه های این هفته است.
3004/6002
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.