اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی سه شنبه در جمع خبرنگاران
گفت: پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت در اواخر فروردین 1398 تولید شکر خام در این شرکت به رقم 53 هزار تن برسد.
گودرز مراد سلطانی با اشاره به اینکه تاخیر در شروع عملیات برداشت نیشکر به دلیل بارندگی های پیاپی به تاخیر افتاده بود افزود:به طور معمول برداشت و تولید نیشکر در اول آبان شروع و تا اواخر بهمن به پایان می رسید.
به گفته مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی ، با برداشت حدود 500هزار تن نیشکر در هشت هزار و 200هکتار از زمین های زیر کشت نیشکر در این شرکت ، 53هزار تن شکر خام تولید می شود که در مقایسه با چهاردهمین دوره برداشت و تولید شکر که حدود 83هزار تن بود ، حدود 40 درصد کاهش تولید شکر پیش بینی می شود.
سلطانی دلیل اصلی کاهش تولید شکر را خشکسالی و تخصیص نیافتن به موقع آب در ماه های گرم تیر و مرداد که دوره نیاز آبی گیاه نیشکر است بیان کرد و افزود: در دوره خشکسالی 1397-1396 با وجود نبود مدیریت درست آب ، ریشه گیاه نیشکر آسیب ندید از این رو امیدواریم در سال آبی جاری که سالی پرآب بوده تولید شکر در این شرکت افزایش قابل توجهی داشته باشد.
به گفته وی شکر خام تولیدی این شرکت برای تبدیل به شکر سفید به شرکت های نیشکری حکیم فارابی و دعبل خزاعی ارسال می شود.

** 2 هزار میلیارد ریال ارزش تولیدات شرکت
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی ارزش تولیدات این شرکت را در امسال با احتساب محصولات جانبی از قبیل باگاس و ملاس 2 هزار میلیارد ریال بیان کرد.
سلطانی با بیان اینکه بخشی از تولیدات جانبی این شرکت برای خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد افزود:با همکاری بنیاد برکت کار احداث کارخانه کاغذ در این شرکت در حال انجام است که امید است با رفع تحریم ها ، تجهیزات کارخانه تولید کاغذ از 'ملاس' از خارج وارد شود.

** انجام مسئولیت های اجتماعی
وی با اشاره به انجام مسئولیت های اجتماعی این شرکت گفت:در جریان سیلاب اخیر ، بخشی از تجهیزات و ماشین آلات این شرکت برای ترمیم سیل بندهای روستاهای اطراف به کار گرفته شد و در 20 روز اخیر سیل بندهای آسیب دیده ترمیم و خطر آبگرفتگی روستاها و زمین های کشاورزی آنان برطرف شد.
سلطانی ساخت مدرسه 12کلاسه با 2 هزار متر زیربنا در شادگان با 27میلیارد ریال و زیرپوشش بردن همه ایتام روستاهای منطقه و کمک به برگزاری آیین های فرهنگی و مذهبی ، کمک به تامین آب مورد نیاز کشاورزان بومی اطراف شرکت را از مسئولیت های اجتماعی این شرکت بیان کرد.
وی به استفاده از ظرفیت های منطقه ای برای تامین نیازهای این شرکت که حدود یک هزارو700نفر در آن مشغول به کار هستند اشاره کرد و گفت: امسال از مجموع 500میلیارد ریال قراردادهای منعقده ، 430میلیارد ریال آن با شرکت های فعال در شادگان و کارون قرارداد بسته شده است.

** بحران آب مهمترین چالش شرکت بود
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی در ادامه چالش آب و خشکسالی و تامین برخی از قطعات مورد نیاز را که باید از خارج تهیه شود مهمترین چالش این شرکت بیان کرد و از صنعتگران داخلی خواست برای ساخت این قطعات با استفاده از مهندسی معکوسی این شرکت را در تولید پایدار محصول راهبردی شکر یاری کنند.
بنا به این گزارش خبرنگاران رسانه های گروهی به همراه محمد جمشیدی مدیر کارخانه کشت و صنعت سلمان فارسی از بخش های مختلف این شرکت دیدن و از نزدیک با فرآیند تولید شکر از نیشکر آشنا شدند.
شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی در 40کیلومتری جنوب اهواز در سال 1383 به بهره برداری رسید.
بخشی از زمین های این شرکت در حوزه شهرستان شادگان و بخشی نیز در حوزه شهرستان کارون است.
به گزارش ایرنا پارسال از مجموع نیاز 2.1میلیون تنی کشور به شکر ، کشور به تولید بی سابقه یک میلیون و 650هزار تن در داخل دست یافت که حدود نیمی از آن در واحدهای نیشکری خوزستان تولید و بقیه توسط شرکت هایی که خوراک آنان از چغندر قند است تولید شد.
شرکت های هفت گانه نیشکر خوزستان(امیرکبیر، امام خمینی(ره)، دعبل خزاعی ، حکیم فارابی ، سلمان فارسی، میرزاکوچک خان و دهخدا) و شرکت های نیشکر هفته تپه درشوش و کارون در شوشتر در تولید محصول شکر از نیشکر فعال هستند.
عملیات اجرایی طرح های هفت گانه نیشکری در خوزستان از اوایل سال 1370 با چشم انداز تولید سالانه 700هزار تن شکر شروع شد و در 1390 همه طرح های نیشکری به بهره برداری رسیدند.
درسال زراعی گذشته واحدهای هفت گانه نیشکری خوزستان به رکورد تولید 639هزار تن شکر سفید دست یافتند.
6065/ 6037
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.