اخبار مرتبط

در این یادداشت می خوانیم :
اگر همه ما اعتقاد به اجرای اصلاحات در جامعه داریم پس باید تک تک افراد جامعه شهروندانی فعال، مطالبه گر و پرسشگر در همه صحنه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باشیم اما همه این موئلفه ها باید با رعایت و توام با اخلاق مداری باشد.
راز موفقیت انسان های صاحب خرد در برابر بحران های طبیعی این است که پس از بروز هر رخداد باید برای بالا بردن توان آمادگی در برابر بحران های آتی به خودسازی فردا و ترمیم معایب دیروز بپردازند.
با این مقدمه کوتاه بنا داریم به موضوع “سیلاب” که تیتر اینروزهای رسانه ها در استان خوزستان است پرداخته شود؛ مراد این نوشتار پرداختن و واکاوی عملکرد رسانه ها در برابر این رخداد طبیعی است.
در مورد همکاری و یا عدم همکاری برخی سازمان های مربوطه با مدیریت ستاد بحران باید منتظر اظهارات آتی مدیرکل بحران استانداری باشیم و ببینیم هر سازمان با توجه به توان پشتیبانی و تجهیزات موجودشان تا چه حد در خدمات رسانی به مجموعه ستاد مدیریت بحران موفق بوده اند و قضاوت فنی و تخصصی این عملکردها در نهایت بر عهده ستاد مدیریت بحران استانداری خواهد بود.
احتمالاً در چند روز آینده با توجه به شناختی که از روحیات مدیرکل مدیریت بحران خوزستان وجود دارد، برای روشن شدن افکار عمومی در مورد چگونگی همکاری های کمی و کیفی همه دستگاه های دولتی خوزستان در این شرایط بحرانی و با ارائه آمار و گزارش ها سطح آمادگی هر سازمان در برابر وقوع حوادث طبیعی ما را مطلع نموده و در نهایت آنانی که شایسته تقدیر و یا تنبیه اند را معرفی خواهد نمود.
اما قضاوت در مورد نقش رسانه های گروهی و مجازی داخلی و خارجی استان در هنگام بحران های طبیعی برای کاهش یا افزایش نگرانی های مردم، بالا بردن انگیزه و مشارکت عمومی در یاری رساندن به مناطق آسیب زده بر عهده چه نهاد یا افرادی است؛ آیا رسانه ها و نهاد مردمی غیر دولتی استان در این آزمایش بزرگ بحران طبیعی پیروز و کارآمد عمل کرده اند؟
آیا در ساماندهی افکار عمومی برای یاری رساندن به دیگر هم استانی های آسیب دیده، توانایی ایجاد فضای یکدلی و همکاری را فراهم کرده اند؟
آیا شیطنت های برخی از رسانه ها در آن شرایط بحرانی و بلاهای طبیعی امری عادی بوده است؟
بی تردید بهترین نهاد قضاوت کننده عملکرد رسانه ها، افکار عمومی و مردمی هستند که مخاطبان اصلی و همیشگی آنها می باشند. آنها باید در مورد نقش مخرب و یا تلاش های سازنده و در مجموع عملکرد رسانه رای مثبت یا منفی صادر کنند.
در حادثه سیلاب چند روز گذشته، استان خوزستان شاهد تلاش های شبانه روزی تیم مدیریت بحران استانداری و حضور استاندار در محل حادثه بودیم. در این مدت برای حضور و عدم حضور استاندار شاید نقد های بسیاری از سوی جناح های مخالف و موافق، حتی فراتر از آن شاهد پخش فیلم های کوتاه از استقبال و عدم استقبال شهروندان از دیدار نماینده عالی دولت در مناطق حادثه دیده بوده ایم.
اکنون به دور از قضاوت های رسانه ای و جناحی مخالف استاندار خوزستان، چند پرسش منصفانه از مخالفین حضور وی در مناطق سیل زده را مطرح می شود
1) اگر استاندار به دلایل گوناگون در زمان وقوع حادثه در منطقه حضور پیدا نمی کرد و یا علت عدم حضورش بخاطر جلسات مهم استانی و هیات دولت بود دوستان مخالف چه نقدی می نوشتند؟
2) اگر استاندار در زمان حادثه در منطقه حادثه خیز، شاهد درد و رنج اهالی سیل زده نبود و مسئولیت ها را به دیگران واگذار می کرد آن وقت چگونه عملکردش نقد می شد؟
3) اگر استاندار شخصاً برای مشاهده تلاش پرسنل متعهد و همه افرادی که نسبت به رنج و درد مردم منطقه در آن لحظات سخت و دهشتناک (دلگرمی و احترام به خدمت آن نیروها) حضور فیزیکی پیدا نمی کرد، چگونه نقدی می نوشتند؟
موافقین استاندار نیز هرگز فراموش نکنند، پذیرای همه نقدهای منصفانه و گاهی مغرضانه از سوی شهروندان، احزاب و رسانه های جمعی استان از برخی انتصاب ها و همچنین عملکرد منفی اندک شماری از مدیران فعلی و گاها هشداری هایی که به نحوه مدیریت استاندار داده می شود، باشند.
دوستان همواره موافق عملکرد استاندار بدانند گاهی حمله و انتقادهای تند شما نسبت به منتقدین، مخالفین، روزنامه نگاران و خبرنگاران مستقل باعث تخریب تدریجی شخصیت خدمتگزار وی می شود بنابراین نباید به افراد و جریان های دلسوز و پیگیر امورات استان با دیده دشمنی نگاه شود چرا که آنها نیز بخشی از بدنه فکری و اجرایی استان هستند.

7158/6002
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.