اخبار مرتبط

محمد زارعی هدک پنجشنبه‌شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هیچ کدام از بخشداران این شهرستان، گزارشی مبنی بر خسارات احتمالی از ناحیه زلزله امشب مخابره نکرده اند.

بر اساس این گزارش، زلزله ای به بزرگی ۳.۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) شامگاه پنجشنبه، شهر راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در استان خراسان شمالی را لرزاند.

بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زلزله در ساعت ۱۹ و ۳۹ دقیقه و ۴ ثانیه ثبت شده و موقعیت آن ۳۷.۸۲ درجه شمالی و ۵۷.۳۹ شرقی در عمق ۱۰ کیلومتری سطح زمین گزارش شده است.

این زمین لرزه در ۲۷ کیلومتری شهر راز، ۳۱ کیلومتری شهر ینگه قلعه (مانه و سملقان) و ۳۵ کیلومتری شهر حصارگرمخان (بجنورد) روی داده است.

استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین‌ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در آن گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

اسفراین مهمترین گسل خراسان شمالی است که با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر در راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده و از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی با درازای ۵۵ تا ۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

شهر راز، مرکز شهرستان ۷۰ هزار نفری راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری شمال بجنورد، در مجاورت مرز ترکمنستان واقع است.

۷۱۸۵/۵۱۳۲ 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.