مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی روز پنجشنبه با تایید این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در چهار ماه نخست پارسال تنها ۶ هزار و ۵۵۷ نفر از موزه های این استان دیدن کرده بودند که این رقم امسال به ۳۲ هزار نفر افزایش یافته است.

حبیب یزدان پناه، با اشاره به رشد ۴ برابری آمار این بازدیدها، آنرا عمدتا ناشی از وضعیت خاص اقتصادی کشور دانست که به دلیل گرانی سفرهای خارجی، مردم را به گردشگری در داخل و دیدن آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی متمایل کرده است.

وی افزود: در این مدت مجموعه فرهنگی و تاریخی مفخم بجنورد با ۲۴ هزار و ۳۹ بازدید، بیشترین بازدید کننده را در میان موزه های تاریخی استان داشته است.

وی تصریح کرد: بعد از زلزله سال ۹۶، این مجموعه به مدت ۱.۵ سال تعطیل بود اما با تلاشی که انجام گرفت، موزه مردم شناسی پارسال مجدد راه اندازی شد که این مهم تأثیر زیادی در افزایش بازدیدها داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی عنوان کرد: در حال حاضر موزه های عمارت مفخم در بجنورد، قلعه جلال الدین گرمه، گرمابه و تاریخ شهر جاجرم، گرمابه و تاریخ شهر فاروج و موزه تاریخ شهر شیروان فعال هستند و ۲ موزه نیز با مساحت هزار و ۵۰۰ متر مربع در آشخانه و اسفراین در دست ساخت است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

۶ موزه فعال با مساحت ۱۰ هزار و ۱۵۰ متر مربع در خراسان شمالی دایر است.  

از مجموع آثار تاریخی این استان، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی و ۷۰ اثر ناملموس در فهرست ملی ثبت شده و ۱۱ اثر نیز به ثبت جهانی رسیده است.
این استان با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده، حلقه اتصال شمال و شرق کشور است که مسیر عبور میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) قرار دارد.

ب/۵۱۳۲

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.