حبیب یزدان پناه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تعداد آثار ثبت شده استان را در فهرست آثار ملی 621 اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس دانست.
وی افزود: تنها 68 اثر تاریخی و طبیعی این استان پیش از انقلاب در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود.
وی گفت: از مجموع آثار ثبت شده در فهرست ملی کشور 509 اثر تاریخی، 42 اثر طبیعی، 70 اثر ناملوس و تعداد 11 اثر نیز ثبت جهانی شده است.
وی با بیان اینکه در این مدت 11 کاوش بین المللی در محوطه های تاریخی در این استان داشته ایم افزود: کاوش باستان شناسی هیات مشترک ایرانی و ایتالیایی در چلو و ریوی با عضویت همکاران آلمانی و کاوش باستان شناسی هیئت مشترک ایرانی و چینی در ارگ شیروان از جمله این کاوش ها است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی 6 موزه فعال با مساحت 10 هزار و 150 متر مربع در سطح استان را از عملکرد این سازمان پس از انقلاب دانست و گفت: موزه های استان شامل عمارت مفخم موزه باستان شناسی و مردم شناسی، آیینه خانه مفخم موزه اسناد و نسخ خطی، حمام قدیمی جاجرم موزه گرمابه و تاریخ شهر جاجرم و موزه قلعه جلال الدین گرمه است.
یزدان پناه راه اندازی و تجهیز دو پایگاه میراث فرهنگی در بلقیس و رویین اسفراین و ایجاد اولین خانه تخصصی نساجی سنتی کشور در روئین اسفراین را از دیگر اقدامات این سازمان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه در زمینه صنایع دستی 51 اثر حائز نشان ملی و مرغوبیت کالا شدند گفت: چهار اثر صنایع دستی نیز مهر اصالت داوری جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» دریافت کردند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی راه اندازی مراکز آموزشی ثابت و سیار در زمینه صنایع دستی، افزایش مراکز اقامتی رفاهی به 150 مرکز و توسعه زیرساخت های گردشگری و ایجاد بومگردی ها را از دیگر اقدامات این سازمان دانست.
استان خراسان شمالی با داشتن یکهزار و 200 اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد و هرساله پذیرای میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) عبوری است.
3007/ 6042
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.