تولیت آستان قدس رضوی گفت: اینکه مرغ به مساله کشور تبدیل شود و مردم در صف‌های خرید مرغ بایستند اصلاً قابل قبول نیست، مردم ایران بسیار نجیب هستند.

تولیت آستان قدس رضوی بر عدم رقابت با بخش خصوصی تأکید و اظهار داشت: آستان قدس نباید به‌گونه‌ای وارد فعالیت‌های اقتصادی شود که بخش خصوصی احساس رقابت کند، رقابت نهادهای بزرگ با بخش خصوصی می‌تواند موجب دلسردی، انصراف از سرمایه‌گذاری و حتی خروج سرمایه‌ها از کشور شود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام‌ احمد مروی روز چهارشنبه در نشست مدیران بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی افزود: این آستان، نهادی خدماتی است و درآمدهایش نیز باید از طریق ارائه خدمت کسب شود، لذا کسب درآمد از روش‌های سوداگرانه و سرمایه فروشی به هیچ عنوان مورد قبول نیست.

وی ادامه داد: در فعالیت‌های اقتصادی باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که ضمن کسب سود اقتصادی، نیازی از نیازهای کشور مرتفع شده و منافع آن به مردم برسد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: باید به عرصه تولید و تأمین نیازهای مهم کشور به‌ویژه حوزه‌هایی که بخش خصوصی حاضر به خطر فعالیت در آن نیست وارد شویم، آستان قدس باید پیشران تولید نیازهای کشور باشد و راه را برای ورود بخش خصوصی به آن عرصه‌ها باز کند.

حجت الاسلام مروی افزود: عقل و منطق اقتصادی می‌گوید ما باید بر اساس مزیت‌های اقتصادی فعالیت کنیم، از جمله آستان قدس اراضی موقوفه بسیاری دارد که یکی از مزیت‌های آن کشاورزی است یا اینکه در صنایع غذایی، سلامت و اقتصاد زیارت مزیت داریم که باید آن‌ها را در خدمت رفع نیازهای کشور به کار گیریم.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به عدم رقابت بخش‌های دولتی و حاکمیتی با بخش خصوصی، عنوان کرد: آستان قدس باید در مقابل مردم و بخش خصوصی نقشی پدری ایفا کند، کار اصلی حاکمیت ایجاد فضای رشد در عرصه‌های مختلف برای مردم است.

تولیت آستان قدس رضوی در خصوص بهره‌وری موقوفات هم گفت: این آستان به‌عنوان تولیت موقوفات به دنبال افزایش بهره‌وری و سودآوری آنها است تا بتواند از این طریق نیات واقفان را تأمین کند و به آن‌ها جامه عمل بپوشاند، زیرا موقوفات امانت واقفان است که امروز در اختیار ما قرار گرفته و روز قیامت باید نسبت به آن‌ها پاسخگو باشیم.

حجت الاسلام مروی اضافه کرد: از سوی دیگر بهره‌برداری مناسب از موقوفات برای آستان قدس مهم است زیرا نباید به‌گونه‌ای باشد که سرمایه اجتماعی این آستان مقدس کاهش یابد، بلکه باید با بهره‌وری مناسب موجب افزایش سرمایه اجتماعی این آستان مقدس شود.

وی صیانت از موقوفات، اجرای کامل نیات واقفان و افزایش بهره‌وری موقوفات را از جمله وظایف مهم آستان قدس برشمرد و اظهار داشت: هرجا بین کسب درآمد و حفظ ارزش‌ها تضادی وجود داشته باشد، قطعاً حفظ ارزش‌ها اهمیت بیشتری دارد، اما از مدیران اقتصادی آستان قدس انتظار می‌رود که این دو مهم را حفظ کنند و قطعاً جمع میان سودآوری و حفظ ارزش‌ها امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اراضی رهاشده آستان قدس در حاشیه شهر مشهد هم گفت: اراضی فراوانی در شهرها داریم که بخش زیادی از آن‌ها بلااستفاده رهاشده است، این موضوعات تبعات اجتماعی دارد و باید برای بهره‌وری از این زمین‌ها تدبیری مناسب اندیشیده شود.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: گاهی این زمین‌های رهاشده به محل‌هایی برای تجمع افراد بزهکار تبدیل ‌شده‌ و مردم در این خصوص شکایت‌هایی دارند، بنیاد بهره‌وری موقوفات موظف است راهی برای ساماندهی و بهره‌وری از این زمین‌ها پیدا کند تا از رهگذر زمین‌های آستان قدس برای مردم مشکلی ایجاد نشود.

حجت‌الاسلام‌ مروی بر لزوم توجه به اشتغال‌زایی در فعالیت‌های اقتصادی تأکید کرد و گفت: آستان قدس مسوول ایجاد اشتغال در کشور نیست، این وظیفه بر عهده دولت است اما این نهاد مقدس به میزان توان و مقدورات در این عرصه باید به دولت کمک کند.

وی به مسوولان بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس توصیه کرد: اگر تصمیمی برای تأسیس کارخانه یا کارگاه تولیدی وجود دارد، سعی کنید آن را در مناطق محروم راه‌اندازی کنید تا ضمن اشتغال‌زایی برای مردم آن مناطق، به آبادانی مناطق محروم نیز کمک شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان خرد توان کافی برای تکمیل زنجیره تولید و عرضه را ندارند، اظهار کرد: کشاورزان بسیاری توان فروش محصولات خود را ندارند یا بخش عمده‌ای از دامداران در تأمین خوراک دام دچار مشکل هستند، یکی از برنامه‌های بنیاد بهره‌وری موقوفات باید کمک به چنین تولیدکنندگانی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی حمایت از تولیدکنندگان با نام و نشان «رضوی» را از دیگر راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات ذکر و بیان کرد: می‌توان استانداردهایی را برای اعطای نشان «رضوی» به دیگران تعیین کرد تا از این طریق تولید مورد حمایت قرار گیرد.

حجت‌الاسلام‌ مروی حمایت از تولید از طریق ایجاد بازارهای صادراتی را یکی دیگر از راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات برشمرد و گفت: بسیاری از تولیدکنندگان خرد با زحمت فراوان اقدام به تولید محصولات خود می‌کنند اما به دلیل عدم وجود بازار مناسب مجبور به فروش محصولات خود با قیمت نازل هستند، می‌توانیم از اعتبار آستان قدس استفاده و ضمن خرید محصولات این تولیدکنندگان نسبت به صدور آن‌ها اقدام کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: پایبندی به آموزه‌های والای رضوی، ولایتمداری، برخورداری از روحیه انقلابی، اخلاق، معنویت، عدالت، عقلانیت، دانش و بهره‌وری، نوآوری و ابتکار، مسوولیت‌پذیری، پایبندی به حقوق واقفان و مردم‌داری از نکات بسیار مهمی است که باید سرلوحه بنیاد بهره‌وری موقوفات قرار داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌ مروی با اشاره به نام‌گذاری امسال با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: هنگامی که رهبر معظم انقلاب سیاستی را ابلاغ و شعار سالی را تعیین می‌کنند، دستگاه‌های وابسته به رهبری برای تحقق و عملیاتی ساختن آن منویات سزاوارتر هستند، لذا آستان قدس باید در تحقق شعار سال پیشگام باشد و با تلاشی جهادی تمام امکانات و توان خود را برای تحقق این فرمایش رهبری به کار گیرد.

وی با اشاره به صفهای خرید گوشت مرغ هم گفت: اینکه مرغ به مساله کشور تبدیل شود و مردم در صف‌های خرید مرغ بایستند اصلاً قابل قبول نیست، مردم ایران بسیار نجیب هستند.

وی افزود: مسوولان می‌گویند در واردات نهاده‌های دامی مشکل داریم، صحیح می‌گویند اما این سؤال را باید پرسید چرا در این ۴۰ سال فکری برای خودکفایی در این عرصه مهم نکرده‌اید؟ ما که شعارها، اصول و ارزش‌هایی داریم و مقید به ایستادگی بر آن‌ها و عدم تسلیم در برابر استکبار هستیم باید زمینه‌های تحقق آن‌ها را نیز فراهم کنیم نه اینکه مردم معطل مرغ باشند چون خوراکش از خارج می‌آید.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.