معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی از گزارش هزار و 400 تخلف مرتبط با کرونا در این استان خبر داد.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: از شیوع کرونا تاکنون یک هزار و ۴۰۰ تخلف مرتبط با این ویروس از قبیل احتکار، بازگشایی غیرمجاز مراکز و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط دیده بانان مردمی پیشگیری از جرم به دادگستری استان گزارش شده است.

به گزارش جماران، سید امیر مرتضوی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه افزود: در حال حاضر پنج هزار و ۴۰۰ نفر در استان خراسان رضوی به عنوان دیده‌بان مردمی پیشگیری از جرم مشغول فعالیت هستند که گزارش‌های آنها بدون درج نام و فقط با کد شناسایی ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: تصمیم گیر نهایی در پرونده‌ها، قضات هستند که برای کاهش زمان دادرسی  و کاهش هزینه‌ می‌توانند از نظر کارشناسان خبره مرتبط با موضوع استفاده کنند و تا زمانی که قاضی به اقناع نظر نرسیده، امکان ارجاع  پرونده به سایر کارشناسان مرتبط با موضوع را خواهد داشت.  

معاون دادگستری خراسان رضوی گفت: کارشناسان دادگستری متبحر در یک موضوع می‌توانند در کاهش هزینه و همچنین کوتاهتر شدن روند پیگیری پرونده تاثیر بگذارند و قاضی بر اساس نظر کارشناس می‌تواند با سازمان‌ها و نهادهای مختلف در جهت پیشگیری از وقوع جرم نامه نگاری کند.

وی افزود: به همین دلیل کارشناسان باید با رویکرد پیشگیری از جرایم نظر کارشناسی خود را ارایه دهند و نیاز است نسبت به موضوع جرم، علّت یابی نمایند، نظر کارشناسان در این زمینه برای قاضی راهگشاست تا از تشکیل پرونده‌های تکراری نسبت به یک موضوع در دادگستری جلوگیری شود.

مرتضوی با بیان اینکه کار قضا تعطیل بردار نیست و قاضی‌ها باید هر لحظه نسبت به جان، مال و ناموس مردم رسیدگی کنند ادامه داد: قضات باید روزانه هشت تا ۱۰ پرونده را مورد داوری قرار قرار دهند و با توجه به اینکه در این استان تقریباً یک میلیون و ۵۰۰ هزار پرونده در سال مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، تعداد پرونده های ارجاعی متناسب با نیرو نیست.

وی گفت: رسانه‌ها می‌توانند با پیگیری موضوعات مرتبط با جرم‌های اجتماعی و مطالبه‌گری از مسوولان، در شکل گیری فرهنگ پیشگیری از جرم سهیم باشند تا حجم جرایم موجود در کشور کاسته شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.