دکتر علیرضا رئیسی چهارشنبه شب در مراسم سالگرد هفتادمین سال تاسیس دانشگاه فردوسی در مشهد افزود: جمهوری اسلامی ایران در حالی موفق به دریافت گواهی حذف بیماری سرخک شده است که در آمریکا ۶۵۰ نفر طی سال ۲۰۱۶ به بیماری سرخک مبتلا شدند.
وی ادامه داد: ایران متعهد شده است که تا سال ۲۰۲۰ گواهی حذف بیماری مالاریا را نیز دریافت کند که در این راستا از چهار سال گذشته هیچ نوع انتقال بیماری مالاریا در ایران نداشتیم و هر نوع انتقال این بیماری از کشور همسایه بوده است.
وی با اشاره به دستاوردهای ایران در کاهش بیماری سل نیز گفت: هم اکنون میانگین این بیماری در دنیا ۱۴۴ مورد در صد هزار نفر جمعیت است در حالی که بالاترین آمار ابتلا به سل در کشورهای افغانستان و پاکستان در همسایگی ایران ثبت شده است.
رئیسی افزود: میانگین ابتلا به سل در کشور اکنون به ۱۲ مورد در صد هزار نفر جمعیت کاهش یافته و ایران بهترین کشور منطقه از نظر کنترل این بیماری شناخته شده است چرا که این شاخص  هم اکنون در ترکیه ۶۷ مورد در صد هزار نفر جمعیت و در کشورهای پاکستان و افغانستان به ترتیب ۲۷۰ و ۱۸۷ مورد در صد هزار نفر جمعیت است.

پزشکان قدیم فقط طبیب نبودند بلکه حکیم نیز بودند
معاون وزیر بهداشت با اشاره به قدمت طب در ایران ادامه داد: سابقه طب در ایران به سالهای طولانی و وجود مفاخری همچون بوعلی سینا، رازی و صدها حکیم دیگر برمی‌گردد و یکی از ویژگی‌های آنان این بود که فقط در یک علم تبحر نداشتند و فقط طبیب نبودند بلکه حکیم نیز بودند.
وی گفت: آنان در تمام علوم سرآمد بودند همانگونه که ابوعلی سینا را تنها به عنوان پزشک نمی‌شناسیم بلکه به عنوان حکیم می‌شناسیم که در فلسفه و سایر علوم نیز سرآمد بود.
وی با اشاره به  دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته افزود: پیش از انقلاب بسیاری از پزشکان هندی در کشور خدمت می‌کردند که امروز با پزشکان تربیت شده  در ایران به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت یک پزشک فعال داریم.
دکتر رئیسی ادامه داد: سه دهه پیش از هر هزار تولد زنده ۱۲۰ نفر جان می‌باختند و شاخص مرگ و میر مادران باردار ۲۷۰ نفر به ازای صد هزار زن باردار بود که اکنون میزان مرگ مادران باردار در کشور به کمتر از  ۱۸ نفر در صد هزار زن باردار کاهش یافته است.
وی گفت: موفقیت ایران در کاهش انواع مرگ و میرهای حاصل از بیماری‌ها تقدیر سازمان بهداشت جهانی را به دنبال داشته و کشور ما رتبه اول منطقه را کسب کرده است.
وی شاخص پوشش واکسیناسیون در کشور را بیش از ۹۱ درصد عنوان کرد و افزود: این در حالی است که قبل از انقلاب این پوشش ۲۷ درصد بود.
معاون وزیر بهداشت یکی از ویژگی‌های کشور را ادغام حوزه آموزش و بهداشت و درمان دانست و ادامه داد: در قالب این فیلد آموزشی دانشجوی پزشکی پس از دانش‌آموختگی طوری تربیت می‌شود که می‌تواند در مراکز درمانی فعالیت کرده و نیاز به گذراندن دوره آموزش عملی ندارد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنین در حوزه فناوری و پژوهش رتبه برتر منطقه را کسب کرده است به طوریکه جزو دانشگاه‌های برتر جهان هستیم و هفت نفر از استادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این زمره قرار دارند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.