دبیر این همایش ملی روز چهارشنبه در مراسم آغاز این کنفرانس گفت: در این همایش تلاش می‌شود با برقراری تعامل با استادان، مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی، فعالان گردشگری، دانشجویان و علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه گردشگری و بوم‌گردی امکان ایجاد شبکه دانشی گردشگری فراهم شود.

بهزاد علیزاده افزود: هدف از برگزاری این همایش ملی یادآوری اهداف توسعه گردشگری پایدار و ترویج گردشگری مسوولانه است.
وی با بیان اینکه این همایش در پنج محور اصلی با دریافت مقاله از سوی علاقه‌مندان برگزار شده است ادامه داد: این محورها عبارتند از شامل گردشگری، اکوتوریسم و توسعه شهری و روستایی، گردشگری، اکوتوریسم، مدیریت و بازاریابی، گردشگری، اکوتوریسم و توسعه اجتماعی- اقتصادی، گردشگری، اکوتوریسم و معماری و گردشگری، اکوتوریسم و محیط زیست. 

دبیر انجمن طبیعت‌گردی ایران نیز در این همایش گفت: اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی نوعی رویکرد گردشگری است که در آن گردشگران سفری مسوولانه دارند و هدف از آن آموزش و تربیت مسافران برای حمایت از منابع طبیعی، احترام به بشر و توسعه سیاسی و اقتصادی جوامع بومی است.

فرید جواهرزاده افزود: اکوتوریسم شامل سفرها و مقاصدی می شود که جاذبه اصلی آنان زیست گیاهی و جانوری است که در قالب این سفر می توان بینشی درباره اثر انسان بر روی محیط ارائه داد و به انسان‌ها آموزش داد که برای زیست بوم‌های طبیعی ارزش بیشتری قائل شوند.

وی اضافه کرد: طبیعت‌گردی از مهمترین رویدادهای اقتصادی گردشگری در راستای بهره‌وری بهینه از زیست بوم است که در این میان پاسداشت و نگهداشت محیط زیست و منابع طبیعی از مهمترین محورها و مولفه های آن به شمار می‌آید.

او ادامه داد: جاذبه های گردشگری طبیعی ایران گنجینه بزرگی است و با توجه به اینکه بیشترین درآمد ملی را اکوتوریسم در سطح جهان به خود اختصاص داده است بنابر این توجه بیشتر به آن امری منطقی و کاملا اقتصادی است زیرا می‌تواند جایگزین خوبی برای نفت شود.

کنفرانس ملی اکوتوریسم، فرهنگ و توسعه گردشگری طی روزهای ۱۳ و ۱۴ آذر با هدف ترویج فرهنگ گردشگری مسوولانه و ایجاد فضای تعامل برای محققان، پژوهشگران، دانشجویان و فعالان گردشگری در مشهد برگزار می‌ شود.

این کنفرانس دارای ۶ کارگاه تخصصی حوزه‌های مختلف گردشگری و زیارت به زبان فارسی و دو کارگاه به زبان انگلیسی است.

در  مراسم آغاز به کار این کنفرانس ۳۰ نفر از سفرای ایران در کشورهای خارجی که شروع کار خود را با تشرف به حرم امام رضا(ع) آغاز می‌کنند حضور داشتند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.