شهناز رمارم روز دوشنبه در نطق پیش از دستور نشست شورای شهر مشهد "تبعیض" را ریشه ناهنجاریهای اجتماعی و شکاف طبقاتی در جامعه توصیف و بیان کرد: با مدنظر قرار دادن مسئولیت اجتماعی و کسب و کار اجتماعی می‌توان بر بخشی از مشکلات اجتماعی غلبه کرد.

وی همچنین بر لزوم رعایت و برقراری "عدالت یارانه‌ای" بین مردم تاکید و بیان کرد: امیدواریم نظرات متخصصان در خصوص این امر مهم به موقع شنیده شود.

عضو شورای شهر مشهد افزود: روزانه با مصرف ۹۰ میلیون لیتر بنزین در کشور سرانه هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین است. اگر این سرانه بنزین بین مردم توزیع‌ گردد "عدالت یارانه‌ای" برقرار می‌شود. دهک بالا ۲۳ برابر دهک پایین جامعه در حال استفاده از یارانه بنزین است. 

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اتفاقات تلخ اخیر را نمی‌توان فراموش کرد. هیچ جناحی اعتقادی به نادیده گرفتن حق اعتراض مردم ندارد اما وقتی بستر برای اعتراض مردم فراهم می‌شود اقلیتی معدود بر این موج سوار شده و با اقدامات خرابکارانه ما را از اصل موضوع، توجه به رفاه عمومی و مسئولیت اجتماعی نسبت به فقرا غافل می‌کنند.
رمارم افزود: درد مردم سفره‌های خالی، بیکاری و افزایش روزانه آمار کودکان کار می‌باشد که نتیجه سیاستهای غلط اقتصادی به بهانه توسعه اما نتیجه‌اش له شدن ضعفا است.

وی ادامه داد: مشهد دومین رتبه را در "شاخص خشم" به خود اختصاص داده‌ لذا باید مشکلات مردم مورد توجه باشد.
در پی اعلام آغاز اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و اصلاح بهای این ماده سوختی اعتراضهایی نسبت به آن صورت گرفت. این اعتراضها به اصلاح قیمت بنزین که بر اساس "مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا" از دقایق اولیه بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه به اجرا گذاشته شد در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت. در برخی شهرها اعتراض تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد.

علی ربیعی سخنگوی دولت، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از همان شامگاه جمعه ۲۴ آبان ماه تاکنون در اظهارنظرهایی جداگانه تاکید کرده‌اند که موضوع تغییر بهای بنزین "مصوبه شورای عالی اقتصادی سران قوا و تصمیم همه اجزای نظام" است.
همچنین دولت با توجه به دغدهه‌هایی که درباره معیشت مردم وجود دارد موظف است تمام پولی را که از اجرای طرح اصلاح بهای بنزین به دست می‌آید در قالب یارانه‌ای جداگانه به حدود ۶۰ میلیون نفر از مردم ایران پرداخت کند.
مهمترین مسئله دولت در این اصلاح قیمت، اصلاح نظام پرداخت یارانه به نفع همه مردم بوده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.