علی رسولیان روز سه‌شنبه در نشست فعالان و مسئولان اقتصادی خراسان رضوی که با حضور سفیر ایران در هندوستان برگزار شد افزود: خراسان رضوی از ظرفیت‌های بی بدیلی در حوزه گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت، اقتصادی، کشاورزی، ترانزیت کالا در حوزه تجارت با هندوستان برخوردار است.

وی اظهار داشت: خراسان رضوی محور ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان است و رتبه‌های نخست کشور را در تولید برخی محصولات کشاورزی دارد، همچنین این استان سالانه پذیرای ۳۲ میلیون زائر است و با برخورداری از مزیت‌های صنعتی و معدنی یک فرصت مغتنم برای سرمایه‌گذاران به شمار می‌رود.

وی گفت: ۹۵ درصد صنایع موجود در خراسان رضوی متعلق به بخش خصوصی است، ۶ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در استان فعالیت دارند و خراسان رضوی از رتبه چهارم صنعتی در کشور برخوردار است.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: این استان مراودات مناسبی با کشور هندوستان دارد اما این مراودات چندان رضایت بخش نیست زیرا براساس آخرین اطلاعات، طی نیمه نخست امسال ۷.۲ میلیون دلار کالا از این استان به هند صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت:  به خاطر تعرفه‌ای که برای واردات کالا از کشور ایران به هند وجود دارد، صادرات خراسان رضوی با آن کشور با مشکلاتی مواجه است که امیدواریم این مشکلات برطرف شود.

وی گفت: کمیته روابط خارجی در خراسان رضوی تشکیل شده و ارتباط با هند به عنوان یکی از محورهای اصلی کار این کمیته قرار گرفته است، همچنین برقراری پرواز مستقیم بین مشهد و هندوستان نیز در دست پیگیری است.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور نیز گفت: نخستین پذیرش هیات تجاری از هند در مشهد مربوط به سال ۱۳۸۱ می باشد، هرچند طی ۱۷ سال گذشته روابط این استان با هند بیشتر شده اما روند توسعه رضایت بخش و در شان خراسان رضوی نیست.

غلامعباس ارباب خالص افزود: با توجه به همه زمینه‌های مثبتی که در برقراری ارتباط بین خراسان رضوی و هندوستان وجود دارد، ضعف ارتباطی و همکاری دو جانبه این دو منطقه نیاز به بررسی و واکاوی دارد تا راه‌ حل لازم برای آن اتخاذ شود.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست گفت: کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی ایران و هند به ریاست این دانشگاه شکل گرفته است و به زودی کمیسیون مشترک نمایشگاه شرکت‌های دانش بنیان دو کشور نیز تشکیل می‌گردد.

محمد کافی افزود: هندوستان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان حوزه کشاورزی و صنعتی است و چهارمین قدرت دفاعی دنیا به شمار می‌رود، ریشه پیشرفت آنان الگوگیری و تبعیت از ایران است.

وی اظهار داشت: صنعت پیشتاز هند در اختیار شرکت‌های گروه "تاتا" است که پارسیان هندی که ریشه ایرانی دارند، تشکیل دهنده این شرکت‌ها هستند، صنایع فعلی هندوستان اغلب از ایران به آن کشور انتقال یافته و بیشتر صنایع دستی که از هند به کشورهای دیگر صادر می‌شود، متعلق به ایران است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به حجم ۱۲ میلیون دلاری صادرات این استان به هند در سال گذشته گفت: ایران بویژه این استان در حوزه سنگ مزیت‌های فراوان دارد، اما سنگ ایران به صورت خام به ایتالیا ارسال و در آنجا فراوری می‌شود، سپس با نام ایتالیا به هند صادر می‌گردد.

محمدرضا مس فروش افزود: مشهد شهر گوهرسنگهاست و هندی‌ها به این نوع سنگها اهمیت فراوان می‌دهند لذا باید مراودات اقتصادی در این حوزه را توسعه داد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی هم گفت: از آنجا که خراسان رضوی با هندوستان مرز ندارد، حجم صادرات از این استان به هند بیشتر از مقداری است که توسط گمرک اعلام می‌شود.

محمد حسین روشنک افزود: خراسان رضوی بازرگانان قدرتمند دارد که سال‌هاست با هندی‌ها مراوده و تهاتر کالا دارند و حجم قابل توجهی از برنج‌ هندی توسط بازرگانان ایرانی وارد می‌شود.

وی اظهار داشت: خراسان رضوی تمایل بسیار در برقراری ارتباط تجاری با هندوستان دارد که در این راستا توسعه بندر چابهار، احیای جاده ابریشم و توسعه تجارت در آن  ضروری است.

معاون امور سرمایه‌گذاری و توسعه سازمان اقتصادی رضوی نیز در این نشست گفت: این سازمان از سال قبل تفاهم نامه‌ای را با سازمان بازرگانی و صنعتی شیعیان هند به امضا رسانده است تا بتوان ارتباط بیشتری با آن کشور برقرار کرد.

امیررضا رجبی افزود: در ایران نیز شرکت‌های متناظر با شرکت‌های هندی از سوی سازمان اقتصادی رضوی مامور شدند که کارهای مربوط به صادرات و واردات را انجام دهند، به عنوان مثال مقدار بسیاری سیب و کیوی از ایران به هند صادر و در مقابل موز از آن کشور وارد شد، در سایر حوزه ها نیز تبادلات کالایی دیگری بین دو طرف انجام گرفته است.

وی راه‌اندازی تهاتر کالا با هند و تهاتر نفت با کالا را از دیگر اقدامات سازمان اقتصادی رضوی برشمرد و اظهار داشت: تاکنون سه مورد سرمایه‌گذاری از سوی هندی‌ها در ایران انجام گرفته که در حوزه‌های آی.سی.تی، صنایع پایین دست پتروشیمی و انیمیشن سازی می‌باشد.

رییس انجمن حرفه ای گردشگران سلامت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ۳۰ شرکت سلامت گردشگری حرفه ای در مشهد فعالیت دارد که بیشترین ظرفیت این بخش در کشور است.

حسین نیکونام افزود: ۴۰ کلینیک تخصصی و ۶۰ بیمارستان تخصصی با برخورداری از ۶ هزار پزشک در خراسان رضوی فعالیت دارد که از این تعداد ۱۴ بیمارستان از مجوز پذیرش بیماران خارجی برخوردار هستند.

وی اظهار داشت: سالانه حدود پنج میلیارد دلار سرمایه خارجی در بخش بیمار در مشهد جذب می‌شود اما در کنار آن کمبودهایی از جمله ایجاد پروازهای مستقیم نیز وجود دارد، بویژه پرواز مستقیم بین مشهد – حیدرآباد ضروری است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.