استاندار خراسان رضوی گفت:خبرنگاران نیازمند آزادی، امنیت و پاسخگویی مسئولان هستند و ضریب مطالبه گری به شیوه های قانونی در جامعه باید به وسیله رسانه ها افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد،علی‌رضا رزم‌حسینی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که در مجتمع «آیه‌ها »ی  مشهد برگزار شد، با تبریک عید سعید قربان، و گرامی داشتن یاد و خاطره شهید محمود صارمی اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم به قلم قسم خورده است تا ارزش و جایگاه قلم و نوشتن را به انسان ها یادآور شده باشد. 

وی اطلاع رسانی همراه با صحت و صداقت را رسالت اصلی اصحاب رسانه برشمرد و افزود: در شرایط امروز که با هجمه های گوناگون فرهنگی مواجه هستیم، از خبرنگاران انتظار می رود که با پرداختن به ضرورت وحدت رویه، در جهت انسجام بخشی بین مردم و ارکان حاکمیت تلاش کنند. 

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: اصحاب رسانه رسالت دارند که عملکرد همه ارکان حاکمیت را زیر زره بین برده و مورد بررسی قرار دهند چرا که این کار به تصحیح نقاط ضعف و بهبود عملکردها کمک خواهد کرد اما بدون شک نقد و بررسی با تهمت و افترا راه به جایی نخواهد برد.

وی گفت: وجود مفاخر ارزشمند در تاریخ استان خراسان رضوی، زمینه را برای گسترش فرهنگ و قلم فراهم کرده است و به همین دلیل این استان پس از تهران بیشترین تعداد خبرنگاران را پرورش داده است. 

رزم حسینی به انتظارات به حق اصحاب رسانه از ارکان حاکمیت هم اشاره کرد و گفت: مطالبه به حق خبرنگاران این است که امنیت و آزادی آن ها را فراهم کنیم و مدیران دستگاه های اجرایی هم به اصل پاسخگویی پایبند باشند. 

وی ادامه داد: باید ضریب مطالبه گری از مسیر قانونی را افزایش دهیم؛ سیاست ما در مواجهه با معترضان و کسانی که در نتیجه ناکارآمدی برخی دستگاه های اجرایی و قضایی برای آن ها مشکلاتی ایجاد شده، گفت‎وگو، اقناع و حل مشکل است. 

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: ما به عنوان نماینده نظام مدافع حقوق مردم هستیم و به هیج وچه برخورد قهری با کسانی که به دنبال احقاق حق خود هستند را مجاز نمی دانیم؛ در مواجهه با معترضان باید به دنبال اقناع آن ها از طریق گفت‌وگو بود. 

وی با بیان اینکه در اولین فرصت نشستی با خبرنگاران استان خواهیم داشت، گفت: برنامه های استان را به نقد خبرنگاران خواهیم‌گذاشت تا اصحاب رسانه برای اطلاع رسانی اقدامات و سیاست‌های دستگاه های اجرایی به مردم، به صورت کامل اقناع شوند. 

رزم حسینی گفت: صداوسیما باید مطالبات به حق را منتقل کند؛ البته این مسئله به معنای دامن زدن به اعتراضات و مطالبه گری های نا به حق نیست، باید بپذیریم که بخشی از مطالبات مردم به دلیل ناکارآمدی دستگاه های اداری به وجود آمده است. 

استاندار خراسان رضوی در بخش پایانی سخنان خود، وحدت و همدلی را رمز پیشرفت و توسعه برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر همه ارکان حاکمیت دست به دست هم بدهیم، بدون شک خراسان‌رضوی می تواند در همه حوزه ها به استانی نمونه تبدیل شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: رسالت خبرنگار بیان حقیقت و ایجاد مرجعیت فکری و نقش دولت تثبیت این مرجعیت است.

جعفر مروارید افزود: خبرنگاری، جهاد در شرایط وخیم  اقتصادی است و رسانه نه تنها یک تریبون بلکه یک نهاد خردورز، دانش بنیان، دیالوگ و ارزش آفرین است که میراث نسل گذشته را به جوانان منتقل می کند.

وی اضافه کرد: رسانه های  مشهد باید یک رسانه جهانی و بیان کننده زیبایی های کلام اهل بیت(ع)  برای همه مردم جهان باشند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نقش رسانه ها در مشهد در ایجاد همدلی فرهنگی بی بدیل است و پیشبرد برنامه مثلث توسعه اقتصادی استاندار خراسان رضوی نیازمند ایجاد گفتمان و تحول بوده و در این تحول نقش رسانه ها کم نظیر  است.

مروارید افزود: دهه آینده جهان دهه فضای مجازی است و در عرصه تولید فناورانه،  رسانه ها پیشرو هستند.

وی اضافه کرد: گذرهای فرهنگ و هنر و نخستین بازار فرهنگ و رسانه در مشهد ایجاد می شود.

در پایان روز خبرنگار از سه پیشکسوت عرصه خبر در خراسان رضوی تجلیل شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.