مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: آموزش و پرورش خراسان رضوی برای پر کردن کلاس‌های درسی در اول مهرماه 16 هزار نفر کمبود معلم دارد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، قاسم‌علی خدابنده در نشست مشترک اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی و روسای دانشگاه‌های استان با استاندار خراسان رضوی که ظهر امروز در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: آموزش و پرورش خراسان رضوی برای پر کردن کلاس‌های درسی در اول مهرماه 16 هزار نفر کمبود معلم دارد.
وی ادامه داد: همچنین 7 هزار نفر کمبود نیوری خدماتی داریم که مشکلات بسیاری را در مدارس ایجاد کرده است.
خدابنده با توجه به بدهی‌های آموزش و پرورش، تصریح کرد: آموزش و پرورش خراسان رضوی هم‌اکنون 1700 میلیارد تومان بدهکار هستیم. با توجه به اینکه اکثر املاک ما یا آستانه یا اوقافی و بدهی افزایش پیدا کرده است. همچنین طرح‌های نیمه تمام زیادی داریم.
وی خاطرنشان کرد: غالب مدارس متوسطه اول و دوم در استان دو نوبته هستند و 30 درصد مدارس فاقد استحاکم هستند و با توجه به اینکه مقاوم‌سازی تعطیل شده است اکثر این مدارس نیاز به بازسازی و نوسازی دارند.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در اصلاح سیستم‌های گرمایشی مدارس روستایی با مشکل مواجه هستیم چراکه شرکت گاز گازکشی مدارس روستایی را تایید نمی‌کند. همچنین منابع مالی برای گذاشتن سیستم تهوبه مطبوع وجود ندارد.
وی بیان کرد: همچنین تاکنون وضعیت معلمان حق‌التدیستی، نهضتی و مهدکودک‌ها هنوز مشخص نشده با وجود این‌که فرصت زیادی تا اول مهر نداریم.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، عنوان کرد: آموزش و پرورش خراسان رضوی با جمعیتی معادل 1میلیون و 230 هزار دانش‌‌آموز یکی از بزرگ‌ترین آموزش و پرورش‌های کشور است و بعد از تهران بیش‌ترین دانش‌آموزان تبعه را دارد.
وی ادامه داد: نسبت دانش‌آموز به معلم در استان خراسان رضوی 15.14 به 1 است که درصورتی که میانگین کشوری 14.9 به یک است و یعنی ما تقریباً 25 صدم تراکمان نسبت به کشور بیشتر است. هم‌چنین تراکم دانش‌آموزی در کلاس 23 نفر است که در کشور 22 دانش‌اموز در کلاس است و هنرجویان فنی حرفه ای و کار و دانش در میانگنین کشوری 38.8 دانش‌آموز است که در استان خراسان 43.1 دانش‌آموز است که 2.5 درصد از میانگین کشوری بیشتر است.
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.