رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ بیکاری استان کمتر از میانگین کشوری بوده و نیم درصد کمتر شده، در حالی که در کشور ثابت بوده است. برآورد ما برای فصل بهار سال ۹۸، ۹.۵ تا ۱۰ درصد است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، رضا جمشیدی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ، اظهار کرد: اعتبارات ما در سال گذشته ۲ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان شد که ۷۶ درصد تخصیص و نسبت به سال ۹۶، ۴۶ درصد رشد داشت. اعتبارات هزینه‌ای با ۹۷ درصد تخصیص، ۸ درصد افزایش و اعتبارات عمرانی با ۶۸ درصد تخصیص، ۸۲ درصد نسبت به سال ۹۶ رشد داشت.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ تخصیص سه ماهه‌ای ابلاغ شد که کم‌سابقه است، عنوان کرد: در سه ماهه ابتدای سال ۹۸، ۳۰۰ میلیارد از اعتبارات عمرانی ۲۶.۸ درصد تخصیص یافت که انتظار ما ۲۵ درصد بود و این جز موضوعات شاخصی بوده که در استان اتفاق افتاده است. اعتبارات هزینه‌ای سال ۹۸، ۱۸.۸ درصد رشد دارد که در کشور ۱۸.۳ درصد است.

جمشیدی افزود: مجموعه اعتبارات عمرانی در سال ۹۸، هزار و ۱۱۶ میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته ۱۲.۵ درصد رشد داشته و این رشد برای استان‌های دیگر ۸.۷ درصد است که رشد بیشتر استان باعث شده سهم ما از اعتبارات عمرانی استان‌های کشور افزایش یابد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی در خصوص سفرهای استانی رئیس‌جمهور به استان خراسان رضوی، گفت: در خصوص با سفر رئیس جهمور در دور اول آنچه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه بود و رسماً ابلاغ شد. هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان برای تفاهم‌نامه دور اول ابلاغ شده یعنی ۱۴۷ درصد تحقق را شاهد بودیم. در خراسان مصوبات هیأت دولت را نیز داشتیم که به صورت کامل اجرایی شد. مجموع تفاهم‌نامه و مصوبات هزار و ۸۶۶ میلیارد بوده که دو هزار و ۲۵۶ میلیارد تومان یعنی ۱۲۱ درصد محقق شده است.

وی خطاب به نوبخت، ادامه داد: در سفر شما به استان در سال ۹۴، ۱۴۵ میلیارد تومان مجموعه مصوبات بود که ۲۲۶ میلیارد تومان به استان ابلاغ شد. مجموع تفاهم، توافق و مصوبات دور اول ریاست جمهوری دو هزار و ۱۲ میلیارد تومان بوده که دو هزار و ۴۸۲ میلیارد تومان یعنی ۱۲۳ درصد به استان ابلاغ شده است.

جمشیدی بیان کرد: مصوبات دور دوم سفر رئیس‌جمهور در مجموع دو هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان بود، ۸۸۷ میلیارد تومان از این مصوبات مربوط به سال ۹۷ بوده که ۵۷۸ میلیارد تومان یعنی ۶۵ درصد در سال ۹۷ ابلاغ شد. تعهدات سال ۹۸، ۸۳۹ میلیارد تومان بود که تاکنون ۳۶۸ میلیارد تومان یعنی ۴۴ درصد از تعهدات سال ۹۸ انجام شده و امیدواریم تا پایان سال شاهد تحقق صددرصدی مصوبات سال ۹۷ و ۹۸ دور دوم سفر رئیس‎جمهور باشیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در خصوص جلسات اقتصاد مقاومتی استان، تصریح کرد: در ارتباط با اقتصاد مقاومتی تاکنون ۱۲۵ جلسه برگزار کردیم. جلسات سال ۹۷ و ۹۸، ۶۳ مورد بود که ۳۲ جلسه با حضور استاندار برگزار شد که عمدتاً در شهرستان‌ها برای تبیین مثلث اقتصادی بوده است. ۱۹۱ طرح و پروژه در اقتصاد مقاومتی مصوب کردیم که ۷۱ طرح به اتمام رسیده و ۷۶ پروژه اولویت‌دار بوده که سال ۹۸ به دستگاه‌ها ابلاغ کردیم.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۸۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در استان جذب شده و سرمایه‌گذاری داخلی ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. ۵۳ هزار میلیارد تومان مصارف سیستم بانکی استان بوده که بیشترین آن ۳۰ درصد مربوط به بخش خدمات و بازرگانی، ۲۲ درصد صنعت و معدن، ۲۱ درصد مسکن و ساختمان و ۱۱ درصد بخش کشاورزی است.

جمشیدی خاطرنشان کرد: تراز بازرگانی استان افزایش داشته، در سال ۹۵ خالص تراز یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، در سال ۹۶ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و در سال ۹۷ یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است. نرخ مشارکت اقتصادی استان بالاتر از میانگین کشور و در سال ۹۷، ۴۱.۳ درصد بود که برای کشور ۴۰.۵ داشتیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ بیکاری استان کمتر از میانگین کشوری بوده و نیم درصد کمتر شده، در حالی که در کشور ثابت بوده است. برآورد ما برای فصل بهار سال ۹۸، ۹.۵ تا ۱۰ درصد است. نرخ تورم استان نیز کمتر از میانگین کشور است.

وی در خصوص واگذاری طرح‌ها و پروژه‌ها در سال ۹۷، بیان کرد: ۱۴۸ پروژه را تفاهم و اطلاع‌رسانی کردیم که ۹۱۱ پروژه در سال ۹۷ با مشارکت بخش غیر دولتی در استان در حال انجام است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.