اخبار مرتبط

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از محل کمک های بلاعوض یارانه ای، دولت بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال برای تامین گندم اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، محمود حجتی پنجشنبه در سفر به این شهرستان در جمع خبرنگاران و تعدادی از اعضای تعاونی دامداران نیشابور گفت: گندم حدود ۱۷ هزار ریال از کشاورزان توسط دولت خریداری می شود در حالی که با قیمت ۶ هزار و ۶۰۰ ریال در اختیار نانوایان قرار می‌گیرد تا نان با قیمت ارزان به دست مردم برسد.

وی تصریح کرد: مابه التفاوت این کسری از محل تامین نقدینگی در ۶ ماهه اول سال با کمک بانک ها و همچنین از محل کمک های بلاعوض یارانه ای دولت تامین می شود.

وی‌خاطرنشان کرد: برخی‌مواقع در این زمینه با مشکلات و تاخیرهایی روبرو می‌شویم که بابت آن از کشاورزان محترم عذرخواهی می‌کنم اما دیروز رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه هیات دولت قول دادند امسال این بودجه به موقع تامین شود و با تدابیری که پیش بینی شده امیدواریم امسال در این زمینه مشکلی نداشته باشیم.

وی در خصوص سیستم های آبیاری چنین عنوان کرد:  خوشبختانه شاهد استقبال گسترده از سیستم های نوین و هوشمند آبیاری در سراسر کشور هستیم که به صورت هوشمند رطوبت خاک و میزان آب مورد نیاز گیاه را اندازه گیری می کند و باعث افزایش ۳۰ درصدی بهره وری در کشاورزی می شود.

محمود حجتی در بازدید از طرح آبیای قطره ای زیر سطحی در شهرستان فیروزه افزود: هر چقدر در حوزه افزایش بهره وری آب و سیستم های نوین آبیاری سرمایه گذاری کنیم باز هم جای کار دارد.

وی اظهار داشت: در این بخش سیستم های آبیاری زیر سطحی با توجه به حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از تبخیر آب می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم آبیاری قطره ای در مزارع و باغ ها باشد.

وی یادآور شد: در گذشته با روش های آبیاری سنتی میزان برداشت ذرت علوفه ای از هر هکتار ۷۵ تن بود که با سیستم نوین آبیاری این میزان به یکصد تن رسیده و باعث صرفه جویی آب تا چهار و ۵۰۰ متر مکعب می شود.

وی با توجه به اینکه نهضت توسعه کشت گلخانه ای در کشور آغاز شده ولی استان خراسان در این زمینه نسبت به کل کشور عقب مانده است، افزود: امیدواریم با مشارکت هر چه بیشتر تولید کنندگان و بهره برداران و با حمایت دولت این عقب ماندگی برطرف شود.

حجتی در مجمع خیرین آب نیشابور گفت: نیشابور و فیروزه از سابقه دیرینه ای در بخش کشاورزی برخوردار است و بر این اساس دارای زمینه و زیر ساخت های مناسب برای توسعه کشت گلخانه ای است اما در این حوزه از آنچه که باید باشد عقب مانده است.

وی افزود: با اجرای نظام بهزراعی در کشور میزان برداشت گندم از یک متر مکعب آب که هفت دهم کیلوگرم بود به یک و چهار دهم کیلوگرم رسیده است.

وی با توجه به اینکه در کشت گلخانه ای یک دوازدهم به نسبت هر واحد آب مصرفی در عرصه مصرف می شود افزود: با توجه به بازارهای بالقوه ای که در اطراف ایران وجود دارد و چهار فصل بودن آن از پتانسیل اشتغال زائی بسیار بالایی برخوردار است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه چنین بیان کرد: امسال برای تامین نهاده های دامی به هر میزان که مورد نیاز باشد ارز مورد نیاز تخصیص می یابد و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

حجتی با توجه به اینکه امسال بیش از گذشته نهاده های دامی وارد شده و در بنادر موجود است، افزود: بر اساس تجربه و مشاهده در سایر کشورهای توسعه یافته صنعتی، زنجیره تولید در بخش کشاورزی و دامداری باید تکمیل شود.

وی اظهار داشت: محصول را باید تا رسیدن به سفره مصرف کننده دنبال کرد و فاصله تولید تا مصرف را به حداقل رسانده و ارزش افزوده بیشتری ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در تولید پایدار دامدار نباید نهاده ها را به هر قیمتی بخرد و محصولش را که آسیب پذیر است به قیمت کمتر بفروشد.

وی تصریح کرد: دامدار باید توسط تشکل های دامداری برای تامین نهاده های دامی حمایت شود و دامدار باید بتواند به صورت فردی علوفه حجمی اش را خود و علوفه متراکم مورد نیازش را از طریق تعاونی تامین کند.

وی یادآور شد: تعاونی دامداران نیشابور از تعاونی های سرزنده و پویا است که یکی از آرزوهای دیرینه مرا در ۲ دهه اخیر جامه عمل پوشانده و ما هم حمایت می کنیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.