اخبار مرتبط

حجت الاسلام احمد واعظی روز پنجشنبه در همایشی با عنوان 'بیانیه گام دوم انقلاب مبانی و راهکار' در مشهد افزود: در این بیانیه همه نظرات و مطالبی که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکنون بر آنها تاکید کرده اند به صورت حساب شده تدوین شده و بسیاری از این مطالب جوهره و آرمانهای انقلاب اسلامی است.
وی بیانیه گام دوم انقلاب را دعوت به فرهیختگی و مجاهدت توصیف و بیان کرد: این بیانیه راهبردی از همه مدیران، کارشناسان، دانشجویان، جوانان، افراد متعهد و تاثیرگذار در سطوح مختلف می خواهد تا از خود مجاهدت نشان دهند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم همچنین به عدالت به عنوان دیگر محور بیانیه گام دوم انقلاب اشاره و بیان کرد: دولتهای مختلف در طول این چهل سال شعار عدالتخواهی سر داده اند اما یک نظریه جامع عدالت که دست کم در محیط نخبگانی مورد قبول همگان باشد وجود ندارد و در این زمینه فقر تئوریک داریم.
وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات در حوزه عدالت، فقدان مطالعات نظری و علمی است که خروجی آن برنامه عملی و ارائه راهکار باشد تا دانش توسعه ای ایجاد شود لذا در این زمینه ضعیف هستیم. لبیک به بیانیه گام دوم انقلاب در این است که دانشگاه و حوزه در قبال نظریه جامع عدالت اسلامی و تمرکز بر دانشی که راهکار و برنامه عملی بیرون دهد، بطور موثر عمل کنند.
حجت الاسلام واعظی همچنین بروکراسی موثر و کارآمد را از جمله ضرورتهای امروز کشور ذکر و بیان کرد: اگر این نوع بروکراسی نباشد حکمرانی منضبط نخواهیم داشت و به دنبال این موضوع زمینه رانت و امضاهای طلایی به وجود می آید.
وی گفت: امور اجتماعی همگی ضلع فرهنگی دارند. اگر فرهنگ جامعه متناسب با آن جهتگیری نباشد محقق نمی شود لذا نباید از فرهنگ سازی غفلت کنیم.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به نقش مهم آموزش و پرورش در فرهنگ سازی نیز اشاره و بیان کرد: در آموزش و پرورش از کودکی فضای فردگرایی و رقابت با دیگران را پرورش می دهیم. نظام کنکور یکی از این امور است که توفیق هر فرد را در عدم توفیق دیگران می داند.
وی افزود: ترویج بیانیه گام دوم انقلاب کمترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. لبیک حوزه علمیه در این خصوص آن است که علما، فضلا و طلاب از خودشان مجاهدت و فرهیختگی نشان دهند. در وجه فرهنگی در فرهنگسازی و ملت سازی بگونه ای عمل کنیم که جوانان، نوجوانان و کودکان عدالتخواه و عدالت پذیر شوند.
7507/1858
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.